Yılın “en ilham veren yönetmeni”ni arıyoruz!

Yılın “en ilham veren yönetmeni”ni arıyoruz!


Image-1!f’in 9 yıldır gözbebeği olan Keş!f Uluslararası Yarışma bir kez daha yılın en keşfe değer filmlerini ve yaratıcı yönetmenlerini bir araya getiriyor. Mert Fırat, Desiree Akhavan, Joshua Siegel ve Dounia Sichov ve Mark Peranson‘dan oluşan jürinin değerlendireceği 9 filmi, “herkesten önce keşfetmeliyim” diyor ve yıl sonunda “2016’nın en iyileri” listelerinde görüp de hayıflanmak istemiyorsanız, sizi 18 Şubat’tan itibaren !f salonlarına bekleriz.

Ve işte, bu yıl en ilham veren yönetmeni arayacağımız Keş!f Uluslararası Yarışması filmleri… Tüm Keş!f filmlerinin fragmanları da en altta sizi bekliyor.

notes on blindness kopya

Notes on Blindness/Körlük Üzerine Notlar

Pete Middleton ve James Spinney’nin ödüllü kısa filmlerini uzuna çevirerek bu yılın en büyük hazinelerinden birine imza attıkları film, 80’ler başında görme yetisini kaybeden yazar ve dilbilimci John Hull’un üç yıl boyunca kaydettiği ses günlüklerinden uyarlanan ve bu sesleri oyunculara okutarak kurmacanın kurallarıyla oynuyor.

AAAAAAAAH02

Aaaaaaaah!

İngiliz aktör Steve Oram’ın “insanlar da maymunlar gibi davransaydı nasıl olurdu” sorusunun peşine düştüğü Aaaaaaaah!, seyircinin film izleme alışkanlıklarını zorlayacak sürreal komedi korku filmi!ü

A055_C016_01019L

MA

koreograf ve video yönetmeni Celia Rowlson Hall, bu ilk kurmaca filminde kuzeybatı çöllerinde gezen Meryem Ana’nın hikâyesini hareketlerle, ritüellerle ve performansla anlatıyor; hislere ve sezgilere dayanan bir yolculuğu şiirsel bir izleme deneyimine dönüştürüyor!

KailiBlues01

Kaili Blues

Çinli yönetmen Bi Gan’ın şiirsel uzun planlarıyla büyüleyen, zamanla zamansızlık arasındaki yere doğru düşsel ve tuhaf bir yolculuğa çıkaran filmi, Golden Horse’ta En İyi Yeni Yönetmen Ödülü ve FIPRESCI Ödülü almış, Locarno’da da En İyi İlk Film dalında Özel Mansiyon kazanmıştı.

Crumbs02

Crumbs/Kırıntılar

Miguel Llansó’nun kıyamet sonrası dünyanın alıştığımız karanlık hayaline pop kültür ikonlarıyla yepyeni bir renk getirdiği filmi, Etiyopya’nın da ilk bilimkurgusu.

Wakhan Front01

The Wakhan Front/Ne Yerde Ne Gökte

Fransız yönetmen Clément Cogitore’un karabasanı andıran ve Terrence Malick’e selam gönderen tekinsiz atmosferiyle dikkat çeken, Batılı devletlerin uzak ülkelerde yürüttüğü savaşın anlamsızlığına dikkat çeken film,  Dardenne kardeşlerin “Potiche”, “Le silence de Lorna”, “Cloclo” gibi pek çok klasiğinde izlediğimiz Jérémie Renier’ın olağanüstü oyunculuğuyla hafızalara kazınıyor.

Paradise01

Paradise/Cennet

Son derece baskıcı ve cinsiyetçi İran rejiminde bir kadın olmanın zorluğunu İran’da öğretmenlik yapmakta olan 25 yaşındaki Hanieh’nin yaşadıkları üzerinden samimi, gerçekçi ve belgeselvari bir dille anlatan film, İranlı yönetmen Sina Ataeian Dena’nın şiddet üzerine kurguladığı üçlemenin de ilk halkası.

Black Horse Memories1 kopya

Black Horse Memories/Kara At Hatıraları

İranlı yönetmen ise Shahram Alidi‘nin İran-Türkiye ortak yapımı filmİ, arkadaşlarının vasiyetlerini gerçekleştirmek için kara bir atın peşine düşen bir grup gencin hikâyesini, mitolojik ve gerçeküstücü öğeleri kullanarak masalsı bir dille anlatıyor ve cesareti, atmosferi ve adeta bir ağıtı andıran dramatik yapısıyla dikkat çekiyor.

Gizli01

Hidden/Gizli

Yarışmada Türkiye’yi ise Ali Kemal Çınar’ın “Hidden/Gizli” adlı filmi temsil ediyor. Çınar’ın senaryosunu yazdığı ve aynı zamanda kamera önüne de geçtiği film, sakin bir hayat süren Ali Kemal ve Berfin adlı bir çiftin, günün birinde kendilerini cinsiyet değişiminin tuhaf bir gerçeklik kazandığı bir dünyanın içinde bulmalarını konu alıyor ve seyirciyi cinsiyet teorileri ve geleneklerle oynayan büyülü bir eğlenceye davet ediyor.

Fotoğraflar beni kesmedi, fragmanları lazım diyenleri de buraya alalım:

Keş!f 9 yaşında!

İlk ya da ikinci filmini yönetmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı “Keş!f” bölümü 9 yaşında! 2016’da ABD, Almanya, Belçika, Çin, Etiyopya, Fransa, Finlandiya, İngiltere, İran, İspanya ve Türkiye’den toplam 9 film, 10.000 dolar değerindeki Keş!f Ödülü için jüri karşısına çıkacak.

Keş!f jürisi 2015 Bağımsız Ruh Ödülleri’nde En İyi İlk Senaryo’ya ve 2015 Gotham Ödülleri’nde En İyi Çıkış Yapan Yönetmen’e aday olan ve !f 2015’de izlediğimiz “Appropriate Behaviour/Makul Davranış”ın senarist, yönetmen ve başrol oyuncusu, Filmmaker dergisinin ‘Bağımsız Sinemanın 25 Yeni Yüzü’ arasında yer almış ve en son, “Girls”ün dördüncü sezonunda da izlediğimiz Desiree Akhavan; New York Modern Sanat Müzesi’nin (MoMA) film küratörü Joshua Siegel; Catherine Breillat’nın “The Sleeping Beauty”, Abel Ferrara’nın “Pasolini” filmlerinden tanıdığımız ve bu yıl Denis Côté’nin Berlin’in ardından !f İstanbul’da gösterilecek son filmi “Beatrice’i Olmayan Boris”te izleyeceğimiz oyuncu Dounia Sichov, Locarno Film Festivali program direktörü ve CinemaScope dergisinin yayıncısı Mark Peranson ve İlksen Başarır’ın yönettiği “Başka Dilde Aşk”, “Atlıkarınca” ve “Bir Varmış Bir Yokmuş” filmlerinde hem senarist hem de oyuncu kimlikleriyle ödüller kazanan Mert Fırat’tan oluşuyor.

Keş!f bölümündeki filmler ayrıca, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi tarafından değerlendirmeye alınacak ve Gözde Onaran, Münir Emre Göker ve Vecdi Sayar’dan oluşan jüri, seçecekleri bir filme SİYAD Ödülü’nü verecek.

Her yıl !f’çilerin en heyecanla takip ettikleri bölümlerden biri olan Keş!f’te !f’çiler yine dünyanın her yerinden en yeni sesleri dinleyecek!

!f İstanbul 18 Şubat’ta başlıyor, festivalde görüşmek üzere! Sevgiler…

+ There are no comments

Add yours