Keş!f’in bu seneki adaylarını açıklıyoruz, hazır mısınız?


Le Quattro Volte

Le Quattro Volte

Festivale neredeyse bir ay kaldı. Programı merak edenler, sabırsızlananlar artıyor. Arada imalarımız oluyor, tek tük film isimlerini de duyuruyoruz ama bu kez büyük açılıyoruz! Bu sene dördüncüsünü yaptığımız Keş!f adaylarımızı açıklıyoruz.

Biliyosunuz bu yarışma ile hem İstanbul’u genç ve yenilikçi sinemanın adresi yapmayı amaçlıyoruz, hem de 15.000$ para ödülü ile genç sinemacılara destek oluyoruz.

Bu sene Hüseyin Karabey başkanlığındaki uluslararası jüri yine “sinemada cesur hikaye anlatımı, teknik ve tarzda yenilik” kriterleriyle bir kez daha “İlham Veren Yönetmen”i seçecek.

our day will come

Our Day Will Come

Yarışan filmler arasında ünlü yönetmen Costa Gavras’ın oğlu, müzik klipleri yönetmeni Romain Gavras’ın ilk uzun metraj filmi Our Day Will Come (Bizim de Günümüz Gelecek) var. Vincent Cassel’in sosyopat ve manipülatif bir psikanalist olan Remy’yi canlandırdığı film de, Remy ile himayesi altına aldığı toplumla uyumsuz Patrick içsel bir yolculuğa çıkıyor. Ödülün güçlü taliplerinden bir diğeri de, Cannes başta olmak üzere birçok festivalden ödülle dönen İtalyan yönetmen Michaelangelo Frammartino’nun Le Quattro Volte’si ( Dört Defa). Macar yönetmen Agnes Kocsis’in Cannes Film Festivali’nde gösterilen filmi Adrienne Pal ise, eski çocukluk arkadaşını bulmak için yola çıkan hemşire Piroska’nın hikayesi.

İlk Grönland Oscar adayı filmi olan Nuummioq’da (Nuummioq) hayatının kadını ile tanıştıktan sonra ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen Malik’in dostluğu tekrar keşfetmesi anlatılıyor. İlk filmi Ex Drummer ile nam salan Belçikalı yönetmen Koen Mortier’in filmi 22nd of May (22 Mayıs), bir alışveriş merkezinin bombalanmasını konu alıyor. Danimarka hapishane filmi R ve korku-gerilim türünü yeniden tanımlayan Meksika filmi We are What We Are (Kan Kokusu) da yarışacak filmler arasında. Türkiye’den yarışma adayı ise genç yönetmen İlksen Başarır’ın ikinci uzun metrajı Atlıkarınca.

Her sene filmleri SİYAD jürisi de izliyor ve bir filme “SİYAD En İyi Film” ödülünü veriyor.

4 Comments

Add yours
 1. selin

  Our Day Will Come’ın trailer’ı o kadar insanı koltuğuna yapıştırıyor ki filmi merakla bekliyorum!!

 2. tolga

  peki sitenin orijinal açılışı programın,afişin ,tanıtım filminin açıklanması ne zaman olacak ? Bilen birileri bizi de bilgilendirebilir mi acaba?

 3. mükerrrem dursun

  Ay şahane wallaha, Le Quattro Volte, Adrienn Pall çok sevindirdi. Diğerleri de gerçekten keş!f olacak…

 4. Yeşim Erdem

  Bu ayın 25’ine kadar herşey açıklanmış olacak… gece gündüz çalışılıyor:)

+ Leave a Comment