Keş!f yarışmasında aranan ‘Yılın En İlham Veren Yönetmeni’ belli oldu!


Kleber Mendonco Filho ödülünü Keş!f jüri üyesi Meltem Cumbul'dan aldı.

Kleber Mendonco Filho ödülünü Keş!f jüri üyesi Meltem Cumbul’dan aldı.

24 Şubat Pazar gecesi BackYard’da gerçekleşen !f Istanbul 2013 Kapanış ve Ödül Töreni’nde ödüller sahiplerini buldu.

Meltem Cumbul, Richard Peña, Miguel Gomes, Marianne Slot ve Denis Côté’den oluşan Keş!f Jürisi, Komşu Sesler / O Som Ao Redor’un yönetmeni Kleber Mendonça Filho’yu “yılın ilham veren yönetmeni” seçti. Jüri adına açıklamayı okuyan Meltem Cumbul; “Ödülü vermeye karar verdiğimiz film, bizi günümüz toplumuna dair  algı açıcı bir yolculuğa çıkarmakla kalmıyor, bunu öyle bir şekilde yapıyor ki, sonunda her izleyicinin bu toplum hakkında kendi çıkarımlarına varmasına da izin veriyor” dedi. Komşu Sesler 28 Şubat’ta !f Ankara’da gösterilecek.

Ceylan Özçelik, Çağdaş Günerbüyük ve Yeşim Tabak’tan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinin seçimi ise The Act of Killing/Öldürme Eylemi’nin yönetmeni Joshua Oppenheimer oldu. Öldürme Eylemi 2 Mart’ta !f Ankara’da olacak.

Gecede ayrıca Türkiye’den Kısalar bölümü kapsamında verilen İzleyici Ödülleri’nin sahipleri de belli oldu. 18 kısanın gösterildiği bölümde en iyi kısa Nazlı Elif Durlu’nun yönettiği Sonra seçilirken, Akile Nazlı Kaya’nın Dünyayı Kurtarmaya Çalışanlar’ı ikinciliği, Yıldıray Yıldırım’ın 1982

adlı kısası da üçüncülüğü aldı.

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment