Keş!f yarışması sonuçları açıklandı: Dört Defa’ya iki defa ödül!


Ödül töreninden canlı canlı bildiriyoruz. !f’in Keş!f Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Bu yılki birinci ‘Büyüleyici ve Masalsı’ İtalyan filmi Dört Defa. Juri üyelerimizden olan, başka bir masalsı film Womb‘un yönetmeni Benedek Fliegauf, Dört Defayı izledikten sonra ‘Çok kıskandım’ demişti. Ustaları hayran bırakan yönetmen Michelangelo Frammartino da en ilham veren yönetmen seçildi ve 15 bin dolarlık para ödülünün sahibi oldu. Bu kadarla da kalmadı, SİYAD jürisi tarafından verilen “SİYAD Özel Ödülü”nü de Dört Defa aldı.

Ödülü yönetmeni adına alan yapımcı Marta Donzelli, “Geçen yıl çekilen çok iyi filmler vardı yarışmada. !f İstanbul harika bir festival ve gerçekten bağımsız filmler gösteriyor. Çok büyük bir onur. Ama film pek çok ülkede gösterilmesine rağmen Türkiye’de henüz dağıtımcı bulamadı. Umarım bu vesile olur.” dedi. Buradan dağıtımcılara duyurulur. Festivalde kaçıranları bu şiir gibi sinema deneyiminden mahrum bırakmayalım.

Roland Moller

Hüseyin Karabey’in başkanlığındaki 5 kişilik Keş!f jürisi ayrıca Danimarka filmi “R” ve yönetmenleri Michael Noer ve Tobias Lindholm’a özel mansiyon ödülü verdi. Ödülü onun yerine alan oyuncu Roland Moller o hapishanede 4.5 yıl geçirdiğini ve şimdi geçmişini saklamak yerine, o geçmişin üzerinde ayakta durduğu ve hatta onu kullandığı için çok mutlu olduğunu söyledi.

Festivale ve İstanbul ortamına bayılan Moller, önceden Türklere karşı önyargılıymış ama bu deneyimi sonunda Türkiye’nin AB’ye girmesini yürekten istiyor: “Orada Türkiye gibi bir ülkeye ihtiyacımız var. Dünyaya beraber yaşayabileceğimizi göstermek için. Film de müslüman ve hristiyanların hapishanedeki çatışmaları üzerine. Bunu kalpten hissettiğimiz için çok mutluyum. Çok onurlandım.”

+ There are no comments

Add yours