Kendin’iz Gör’ün


kendingor-1Kendin Gör !f istanbul’un internette özgürce dolaşan serbest içerikli yapımları paylaştığı online film seçkisi.

İkinci senesinde Kendin Gör dünyanın dört bir tarafından örneklerle insanlık hallerimize vurgu yapıyor. Hümanist, politik, çevresel ve bir o kadar da fantastik filmler 3 ana başlık altında toplanıyor.

Bizim Köy: Türkiye’nin dinamiklerini daha derinlemesine anlama çabası güdüyor. Irkçılık, derin devlet, çevresel sorunlar ve göç gibi yakın geçmişimizde iz bırakmış ülke yaralarına ışık tutuyor.

Küresel Köy: Savaş, cinsel ayrımcılık, çevresel sorunlar gibi küresel meselelere dünyanın dört bir yanından yerel kesitler üzerinden vurgu yapıyor. Türkiye için de göz ardı edilemez, 3. Dünya toplumunun ortak sorunlarına başka, uzak ama yakın coğrafyalardan örnekler veriyor.

Fantastik Online Projeler: Sinema şekil değiştiriyor, kalıplar kırılıyor, internet yepyeni olanaklar sunuyor. Bu bölüm post-film boyutuna bir pencere açıyor ve internetle gelişen bu yeni katılımcı formlara yakından bir göz atıyor.

3 Comments

Add yours
 1. mustafa uzuner

  Hemen aklima gelen birkac sey daha ekleyebilirim bu listeye. Rotterdam Film Festivali, ‘cinema reloaded’ diye bir proje baslatti bu sene. 3 bagimsiz sinemaci 3 proje sunuyorlar. Ilgilenen izleyiciler butcelerine gore projelere yatirim yapip (5 euro bile yetebiliyor), yapimci olma sansi elde ediyorlar. Limit olarak 30000 euro belirlenmis. Yonetmenler arasinda !f severlerin de taniyabilecegi Alexis Dos Santos (Glue) da var.

  http://www.cinemareloaded.com/en/
  i
  Bir de ‘culture unplugged’ var. Tamamen online gerceklesen belgesel/insan haklari temali uzun/kisa filmlerin oldugu bir festival. Izlemesi bedava.

  http://www.cultureunplugged.com/filmedia/films.php?view=thumb

 2. Gökhan Turhan

  ABD’li şair/kuramcı, âlemlerin en çok okunan bloglarından http://ronsilliman.blogspot.com'un babası Ron Silliman, 16 Şubat tarihinde verdiği bağlatılar arasında !f İstanbul’un ‘Kendin Gör’ bölümünü de vermiş.Atlantik’in öbür kıyısı ve bu kıyısı için oldukça güzel bir şey bu.

  Sevgiler

+ Leave a Comment