'Kendin Gör'mek


1Online festivalin farkında mısınız?

ifistanbul.com anasayfasında Kendin Gör isimli bir bölüm var. Burada özgür veya, ‘özgür olmayı isteyen’ filmleri yapımcılarının rızasıyla video portallar üzerinden paylaşılıyor.

Uyan!, Canlan!, Katıl! – 3 ana başlık var.

Yazarın dediği kadar ajitasyon propanganda tadında olup olmadığı tartışılır. Ama ideolojik bir pencereden bakmadan bile temelde vurgulanmak istenen şey içinde yaşadığımız kabullenilmiş düzenleri tekrar bir gözden geçirmek, ve en önemlisi de teknolojiyi alternatif bir iletişim ve harekete geçme aracı olarak kullanmak.

Filmler arasında daha önce !f te gösterilmiş (the corporation) ya da izlemeyenin kalmadığı (zeitgeist) gibi filmlerin yanı sıra, yakın zamanda festivallerde ödülleri toplamış İşgal 101 gibi filmler de var; insanoğlunun doğaya karşı gelişinin hikayesini 20 dakikada yalanıp yutulur hale getiren ‘şeylerin hikayesi’ gibi animasyonlar, Matrix var mı yok mu bizi uyutuyolar mı derken kendi dünyamızda yarattığımız ‘Meatrix’ de var. Katıl! bölümünde hayatta herşeyin parayla olduğuna inanmışken buyur bedava sen de katıl diyen açık kaynak sanat ve ekonomi modelleri de…

Kendin Gör: http://2009.ifistanbul.com/kendin-gor.aspx