Kanuni, JFK ve kıçı açık ergenler


İnanılmaz fazla bir alana yayılan muhafazakarlık, tadında paranoya ve korku kültürü olmasa, TV’nin nasıl sınırları zorlayan bir skandal yuvası olduğunu da öğrenemeyeceğiz. Koca koca adamlar Kanuni pilates yapar mıydı, haremde kadınlar sütyen giyer miydi diye engin yorumlarını paylaşmak için o kanaldan bu kanala koştururlarken, yerli dizilerle pek fazla ilgisi olmayanların da aklına kurt düşürüverdiler. Neyin nesi bu dizi diye merak edenlerden birisi olarak, umarım izlediğim yarım bölümle Muhteşem Yüzyıl dizisine birazcık da olsa reyting kazandırmışımdır.

Durum yalnızca bizim muhteşem ülkemizde diye düşünenler biraz rahatlayabilir. Muhafazakarlık ve paranoya konusunda Amerika’nın da bizden pek bir farkı yok. Katie Holmes’un Jackie Kennedy’yi, Greg Kinnear’ın da çapkın kocasını canlandırdığı, bu ay gösterilmesi planlanan The Kennedys dizisi, daha başlamadan yayından kaldırıldı. “Tarihsel hatalarla” dolu olduğu ve”‘bu büyük aileyi rahatsız edici bir bakış açısıyla” anlattığı iddia edilen mini dizi, üç haftadır yayınlanacak kanal bulamıyor. Tabii işin içinde, Amerika’nın en güçlü ailesi olunca seyirciyle buluşması biraz zor gözüküyor.

Geçen hafta ise Amerikan MTV’sinde başlayan bir başka dizi, neredeyse Bihter ve Behlül’ün öpüşmeleri kadar olay yarattı. Bu hafta 5. sezonuna başlayacak İngiliz dizisi Skins’in Amerikan versiyonu çocuk pornosu içerdiği gerekçesiyle yargıya gidiyor. Amerika’nın sıkı ahlak polislerinden Parent Television Council, gençlik dizisinde reşit olmayan oyuncuların çıplak sahnelerde oynamalarını, seks, uyuşturucu ve alkol hakkında konuşmalarını uygun görmemiş. MTV ise, sponsor ve reklam verenlerin birer birer topukladıkları diziyi sonuna kadar savunuyor.

Skins US’e asıl tepkinin ise İngiliz Dizilerinin Amerikan Televizyonuna Uyarlanmasına Karşı Gelenler Komisyonu’ndan gelmesi gerekiyor. Dizinin en büyük günahı, orijinalindeki inanılmaz derecede gerçekçi, sıradan görünüşlü gençleri ‘Gossip Girl’ün çekimlerine giderken yolunu şaşırıp ‘Skins’ setine düşmüş izlenimi veren genç oyuncularla değiştirmesi. Gene de, sağolsun ahlak zabıtaları ve sansür gönüllüleri, merakla beklediğimiz nurtopu gibi bir dizimiz daha oldu.

Emrah’s popdate

+ There are no comments

Add yours