Kadınlar Var, Hayat Var!*

Kadınlar Var, Hayat Var!*


Bu yıl da ne güzel kadınlarla tanıştık !f’te: Jane Goodall’dan Betty Davis’e, Silvana İmam’dan Arjantinli ‘prima’ kuzenler Rocío ve Aldana’ya, ‘gerçekten yaşanmıştır’ hikâyelerin ilham verici kadınlarıyla; Zambiya’nın bir köyünde yaşayan 9 yaşındaki Shula‘dan büyüme sancıları içindeki İranlı Ava‘ya ve çocuğuyla bir başına kaldığı dünyada inatla ayakta duran Milla‘ ya, kurmaca hikâyelerin gerçek ve güçlü karakterleriyle ve Ayşe Toprak’tan Coralie Fargeat’ye, Shevaun Mizrahi’den Julia Murat’a, bir sonraki filmlerini delice merak ettiğimiz yönetmenlerle sinemada buluştuk. Görüntü, söz, an… Ne çok şey kaldı hepsinden. Yeniden hatırlamak için, 8 Mart bahanemiz olsun dedik. 

Shula / Ben Cadı Değilim (Karakter)

Keçi mi olsam? Yoksa kadın olup, kadın olmanın getirdiği tüm haksızlık ve zorluklarla yaşamayı mı seçsem?

Valerie MassadianMilla (Yönetmen)

Benim küçük bir gücüm var aslında, konvansiyonel bir yaşam seçmediğim için ve melekler beni koruduğu için bu güce sahibim. Sinemam, bu gücü oyuncularımla paylaştığım bir oyun alanı gibi.

Nejla Demirci / Yüzleşme (Yönetmen)

Meme kanserinde gördüğüm ilk şey, bir kadının meme kanserini bir hastalık gibi yaşamıyor olması. Hastalığın ötesinde cinsiyetine bir saldırı gibi yaşıyor ve birçok farklı psikolojik süreç içerisinden geçiyor. Bu mesele ilgimi çekti, ama bu “ilgimi çekti” demek de çok basit bir söylem oluyor. Belgeselin, özellikle meme kanseri yaşayan kadınlara bir fayda sağlamasını istedim. Erkeklerin izlemesini istedim; çünkü o süreçte meme kanseri olan kadınların %95’inin, partnerleri tarafından terk edildiğini biliyoruz. Genç kadınların izlemesini istedim; çünkü hayatımızda böyle bir durum olabilir. Bunun önlemini almalıyız ama korkuyla değil.

Rojda Şekersöz / Beyond Dreams (Yönetmen)

Biz kadınlar yıllarca erkek hikâyeleriyle büyüdük ve biraz bunu dengelememiz lazım. O kadar da korkutucu bir şey değil bu, yani biz erkek filmleriyle büyüdük ama bir şey olmadı, erkekler de kadın filmleriyle büyüyebilirler. Biz onlarla özdeşleşebiliyorsak, onlar da kadınlarla özdeşlessinler, çok dramatik bir şey değil bu. *

Hazar Ergüçlü / Kar (Oyuncu)

Müzeyyen karakterini bir yandan çok sevmiş, bir yandan da ondan açıkçası çok korkmuştum. Çok cesur gelmişti bana ama buna çok da takılmamıştım. Örneğin, sonradan bu konuyu konuştuğumuzda “Bunu kabul etmek zor olmuştur”, gibi sözler duydum; özellikle “acaba başıma ne gelir?”, diye hiç düşünmemiştim. Çok sevmiştim, böyle “ötekileştirilen” karakterlerin anlatıldığı senaryolar pek bulunmuyordu. *

Mahour JabbariAva (Oyuncu)

Bir sene oldu çekimler biteli. Ama zannediyorum ki her zaman 17 yaşındaki bir kızın bakış açısından bu filme bakmaya devam edeceğim. Ne kadar zaman geçse de o kızın yaşadıklarını tecrübe ettiğim için, ben de oradan bakmaya devam edeceğim.

Coralie Fargeat / İntikam (Yönetmen)

İlk bakışta çok boş ve güçsüz görülebilecek bir karakterin; güçlü, karanlık ve sert birine dönüşmesi fikriyle başladı her şey. Sonra, yavaş yavaş diğer unsurlar devreye girdi: Çöl vb’leri. Ama en temelde karakter ve onun dönüşümü vardı.

 

Silvana İmam / Silvana İmam: Uyandığında Beni De Uyandır (Müzisyen)

Özgürlük korkmamaktır. Müzik sayesinde korkmuyorum, kendimi özgür hissediyorum. Müzik bana hayat veriyor. *

*!f filmlerini 50 noktaya aynı anda ulaştıran Yeni !f² projesinin bu yılki teması “Kadınlar Var, Hayat Var!”dı.

 

+ There are no comments

Add yours