İstanbul Film Festivali rüzgarı hala tatlı tatlı eserken..


Stranger_by_the_Lake_poster
Biliyoruz, biraz geç kaldık, ama ne yapalım, biraz rehavet var üstümüzde, hem tanıyorsunuz bizi artık biraz, malzeme bu…
Son dönemeçe girerken, festivallerde şöyle şeyler izledik biz, size de tavsiye ediyoruz, geç olsun, güç olmasın diyoruz.
Serra der ki;
 Stranger by the lake– Queer cinema ne menem bişeydir sorusuna cevap arayanlarımız varsa, ki var biliyoruz, kaçmasın lutfen. Tekinsiz sular.
Diyar- Devrim’i yin yoga hocası olarak tanıdım ben. Niye onemli? Cunku yin yoga, en derinde durmakla, sakince dinlemekle ilgili ve bize en cok şeyi ogretmeye muktedir bir hale davet. Devrim, bu halin icinden yaptı filmini, biliyorum. O en kucuk gozenekten buyuk resme seyahat.
Ai Wei Wei- The Fake Case.
Bütün iktidarlar bi garip, tahakküm biçimleri hep bi basiretsiz. Aradan da bizler sızıyoruz işte. Bıyık altından gülmek isteyenlere, buyrun, ‘Çin hükümeti Ai Wei Wei’in kendisini ifade etmesini yasakladı’ belgeseli.
Mustafa der ki;
Norte, the End of History- Daha once Lav Diaz izlememis olmak, omur boyu seftali yememis olmaya banzer. Lav Diaz’in filmografisindeki gorece kisa filmlerden olan Norte, onun zamanı kullanışı konusunda ne kadar farkli bir kafada oldugunu göstermesi açısından muazzam.
Hard to Be a God: Bu filmin bitmis olmasi bile mucize. Yillardir her sene bu sene bitecek diye beklerken kismet Germain’in olumunden sonrayaymis. Oglu tamamladı, Roma’da cok iyi elestiriler aldi. Programdaki diger Germain filmlerini de kacimamali!
Kefaret ve diger Gomes Kisalari: Miguel’in !f konuklari arasinda yeri cok ozeldir. Şimdilerde 1001 Gece Masalları’nın uyarlamasını yapadursun, şehre uğramışlarken kisa filmlerini kacirmamak lazim. Kefaret cok iyi film.

redemption, miguel gomes

redemption, miguel gomes

Bonus: Friedkin’in Wages of Fear uyarlaması Sorcerer Tangerine Dreams müziği eşliğinde büyük ekranda yenilenmiş kopyasından, büyüleyici pastoralliğiyle kalpleri fethedecek Kuzen Jules’u kaçırmamak gerek. Albert Serra’nın ekzantrik Ölümün Hikayesi ve Tsai Ming Liang’in Sokak Köpekleri de senenin en iyilerindendi.
Keyfini çıkarın..

+ There are no comments

Add yours