İşgal Sineması diye birşey var! Sakın korkmayın ama…


yürüyün be kardeşler!

Biz Occupy oturup Occupy kalkalım, işgali (işgalleri!) an be an bütün dünyadan izlenebilir kılan site, İstanbul 11. Ağır CM (CMK 250)’nin 04/08/2011 tarih ve 2011 /875 nolu KORUMA tedbiri kapsamında kapatılmış. Şaşırdık mı? Yok, şaşırmıyoruz artık. Peki biraz komik geldi mi? E tabii. ‘Bu amcalar kimlerden ve nelerden korkuyorlar?’ listemize ekledik bunu da.

Ama bakın, amcalar korka dursunlar, #OccupyCinema diye birsey başlamış. Film gösterimleri, atölyeler filan yapıyorlar, ama en güzeli binaların üzerine vurdukları koskocaman projeksiyonlarla birtakım görüntülerin kamusal alanda paylaşılmasını sağlıyorlar. Eee, su yolunu bulur. Denk gelseydiniz örneğin, bu ay New York, Dallas, Kansas, Londra ya da Paris’te olsaydınız , bir banka binasının yanından kocaman bir yılanın akarak geçtiğini görebilirdiniz belki. Ya da bir arada kullanıldıkları zaman birtakım hallere uyanmanızı sağlayabilecek kelimelerin birlikteliğine tanık olabilirdiniz bir kamu binasının üzerinde.  Maksat geleneksel medya kanallarında sorgulanmayan iktidar yapılarına anlık müdahelelerde bulunmak. Sansürsüz, esprili müdahele. ‘İnsanlığımızı geri alan filmler’, diyorlar alt başlıklarında. Kimbilir, belki de yakında İstanbul’da?


Kim düşünmüş peki? !f² ortağımız MUBİ‘nin Online Film Prodüksiyon Okulu Garage’ı başlatan Tobias Morgan. MUBİ’den de gayet iyi bildiğimiz gibi, oralarda kafalar misler gibi çalışıyor. Tobias, bu yıl Jafar Panahi and Mohammed Rasoulof için en çok ses çıkaran Cine Foundation International’ın da kurucusu.

Daha önce birkaç arkadaşımızın yerel olarak bunu yaptığını duymuştuk. (Bkz. Minneapolis Art On Wheels) Ama kapsamının, coğrafyasının büyüyebilmiş olmasına çok sevindik.
Teknolojiyi, akşam yatmadan önce düşündüklerini, dünyanın farklı yerlerindeki eşlerini -dostlarını, sinemayı, müziği, binaları, yasakları ve yoldan geçen insanları güzel şeyler etrafında bir araya getiren insanları ve olayları seviyoruz. Yeni dünyada ‘iş yapmak’ böyle bir şey olsun.

Amcalar bulmadan önce siz bulun, nispet yaparmış gibi seyredin. Bir sürü occupy videosu.

+ There are no comments

Add yours