İran’ın İlk Vampiri !f İstanbul’a Geliyor


AGirlWalksHomeAloneAtNight02Şubat’a kadar sarımsakları kurutun, gümüşleri sivriltin. İran sinemasının ilk vampir filmi olan Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız / A Girl Walks Home Alone at Night”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. Kısaları bol ödüllü Ana Lily Amirpour’un ilk uzunu olan film, İran’daki Bad City adlı çivisi çıkmış bir hayalet kasabaya yeni gelmiş gizemli bir kadının hikâyesini anlatıyor.

AGirlWalksHomeAloneAtNight00Western ve vampir türlerini karıştırıp sonunda etkileyici bir aşk filmine dönüşen “Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız / A Girl Walks Home Alone at Night”, stilistik olarak Jean Vigo, Jean Cocteau, Luis Bunuel gibi yönetmenlerin filmleriyle, konusuyla da kült İsveç vampir filmi “Let the Right One In/Gir Kanıma”yla karşılaştırılıyor. Siyah beyaz çekilen film aynı zamanda, estetiği ve ustaca tasarlanmış sahneleriyle David Lynch dünyasının garip gerçeküstücülüğünü ve Sergio Leone filmlerinin kaynayan gerginliğini bir araya getirdiği yorumlarıyla karşılanıyor.

The New York Times’ın “Pers usülü rock’n roll”, Hollywood Reporter’ın “Muhteşem” olarak tanımladığı “A Girl Walks Home Alone at Night”, dünyadaki ilk gösterimini Sundance’te yaptı ve gösterildiği her festivalde heyecanla karşılandı.

Bu #cumaninmüziği de filmden geliyor, Radio Tehran’dan ‘Tatilat’.

 

+ There are no comments

Add yours