irak savaşında bir gün nasıl geçmiş – wikileaks olayı


assange Annemden sipariş ettiğim sarmalar Ankara’daki internet polisinin ‘dijital kale’sinde (Radikalin deyimi, öyk, hala neden alakasız ortaçağ metaforları?) radara takılmış mıdır gibi banal, biri hepimizi gozetliyor mu düşüncelerine dalmışken günümü Wikileaks kurtardı.

Wikileaks hiçbir kalenin kale olamayacağı daha iyimser dijital ihtimaller dünyasında önemli. Site gecen hafta 400,000 gizli ABD istihbarat belgesini yayınlayarak Irak savaşının 2004-2009 yılları arasındaki an be an, gün be gün nasıl geliştiğinin resmini sunmuş oldu.

İlk bakışta dakika dakika tutulan bu kayıtlardan pek birşey anlaşılmıyor. Fakat dunku Observer sağolsun, şöyle yapmışlar: Rasgele bir gün seçip (17 Ekim, 2006) o güne ait tutulan tüm kayıtları yayınlamışlar. O gün savaşın herhangi bir günü. Ertesi gün bize yansıyan kutu haber o gun 136 Iraklı ve 10 Amerikalı askerin öldüğünü söyledi. Hatta ilk rakamı duymadık bile; yabancı basın sadece ikincisini verdi. Bilgimiz bu kadar. Wikileaks belgelerinde ortaya çıkan ise detaylar. Tanınmasın diye kafası koparılarak yol kenarına bırakılan cesetler; muhtelif şehirlerde sürekli patlayan arabalar; ev baskınları; havaya uçurulup kaydı bile tutulmayan şöförler… Şeytan gerçekten detaylarda gizliymiş.

Categories

+ There are no comments

Add yours