!f İlham Serisi II: HUMAN gösterimine davetlisiniz!

!f İlham Serisi II: HUMAN gösterimine davetlisiniz!


!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 15. yıla özel hazırladığı “!f İlham Serisi”, 27 Ekim 2015 Salı günü, saat 20:00’de Yann Arthus-Bertrand’ın son başyapıtı “İnsan/Human”ın ücretsiz gösterimi ile devam ediyor. Filmin gösterimi Türkiye’de ilk kez ve aynı anda Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Trabzon‘da gerçekleşecek. Katılım için bu formu doldurmanız yeterli.*

Wais - AFGHANISTANWais - AFGHANISTAN“Üvey babam beni kablo, askı ve odunla döverdi. Her dayaktan sonra “Benim canım seninkinden daha fazla acıdı. Sana olan sevgimden seni dövdüm.” derdi. Bu sözler sevginin ne olduğunu yanlış anlamama neden oldu. Yıllarca sevginin can yakması gerektiğini sandım. Sevdiğim herkesin canını acıttım. Ve insanların bana olan sevgisini benim onların canını yakmama ne kadar izin verdikleriyle ölçtüm.”

İNSAN, bu cümlelerle başlıyor. Bunu anlatan insan, daha sonra bir kadın ve çocuğunu öldürdükten sonra müebbet hapis yattığı hapishanede öldürdüğü kadının annesi ve çocuğun anneannesiyle yüzleştiğini ve sevginin ne demek olduğunu ondan öğrendiğini söylüyor. “Beni affetti, bana sevginin can yakmakla alakası olmadığını gösterdi.”

Biz insanız. Duygularımızı eyleme, eylemlerimizi tekrar duygulara ve sonunda tüm olanları hikayelere dönüştürürüz. Birbirimizi etkiler, birbirimizden etkileniriz. Hareketlerimiz denizdeki dalgalar gibi yayılır, birbirlerine çarpar ve yeni yönlerde yeni dalgalar oluştururlar. Saçtığımız nefret, öte yandan gelen nefretle birleşip boğucu nefret dalgaları; yaydığımız aşk, beri yandan gelen aşkla birleşip kocaman aşk dalgaları yaratır. Nefret dalgaları boğar, aşk dalgaları bizi birbirimizi anladığımız yeni adalara taşır.

Yeni adalara gitmek istiyoruz.

Birbirimizi anladığımız yeni adalara gitmek istiyoruz.

CASTELIERS, VILAFRANCA DEL PENEDÈS, CATALOGNE, ESPAGNE (41° 20’ 31’’ N – 1° 42’ 25’’ E). © HUMAN The Movie

Hepimizin hikâyeleri var, hepsi özünde aynı. Hepimizin hayatında sevgiyi yanlış anlatan,- kendisi de yanlış anladığından,- birisi var. Can yakmak, can almak hepimizin içinde bir yerde, çift sarmalın bir köşesinde duruyor. Ama biliyoruz ki çift sarmalın özü aşk. Öze ulaşmanın yolu da hikâyelerimizi dinlemekten, birbirimize gerçekten ilgi duymak, zaman ayırmak ve farklılıklarımızla barışarak aynılıklarımızı görmekten geçiyor.

Biliyoruz ki bugünler barış için, acılarımızı ve ayrılıklarımızı güçlü bir sevgiye dönüştürebilmek için her şeye yeniden bakmamız, hayatımızı inatla barış içinde sürdürebileceğimizi hatırlamamız gereken günler.

Gelin, 27 Ekim 2015 Salı günü buluşalım ve Bertrand’ın ‘#BiziİnsanYapan Nedir?‘ sorusuna yanıt bulmak için 3 yıl boyunca, 60 ülkede 2,000 insanın hikâyesini dinleyerek akıl almaz görüntülerle hazırladığı son başyapıtı İNSAN/HUMAN’ı hep birlikte izleyelim.

İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır ve Trabzon‘da yapılacak gösterimler, önümüzdeki Şubat ayında gerçekleşecek 15. Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali öncesi !f İlham Serisi kapsamında !f’çilere hediye…

Ücretsiz gerçekleşecek gösterime katılmak için bu linkteki formu doldurarak yerinizi ayırtabilirsiniz. *Salonlardaki koltuklar sınırlı olduğundan davetiyeler gönderilirken formun doldurulma sırası esas alınacaktır.

27 Ekim’de buluşuncaya dek… Sevgiyle ve barış inancıyla kalın!

9 Comments

Add yours
 1. Kadir

  Davetiye duyurusunu geç görmüşüm. Öğrenciyiz ve bu belgesele mutlaka gitmek istiyoruz! 2 kişilik bir davetiye alma şansımız yok mu? Lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.

 2. Zaferhan Yumru

  Merhaba Kadir,
  Seni kırmak hiç istemeyiz; fakat HUMAN gösterimleri için binlerce !f’çiden talep geldi ve tüm şehirlerdeki salon kapasiteleri doldu.
  !f İlham Serisi’nin gelecek ay gerçekleşecek yeni etkinliğinde görüşmek dileğiyle; sağ üstteki kutuya e-mail adresini bırakarak etkinlikleri ilk sen duyabilir ve davetiyeler tükenmeden yerini ayırtabilirsin.
  Sevgiler.

 3. Zaferhan Yumru

  Merhaba Kemal,
  Ankara ve diğer şehirlerdeki HUMAN gösterimleri için salonlar doldu ne yazık ki.
  Gelecek ay !f İlham Serisi yeni bir etkinlikle devam edecek; sağ üstteki kutuya e-mail adresini bırakarak etkinlikleri ilk sen duyabilir ve davetiyeler tükenmeden yerini ayırtabilirsin.
  Sevgiler.

+ Leave a Comment