İnandıklarımız için birlikte dünyayı tersyüz edelim


INSIDE OUT -Her şey aslında bundan 17 yıl önce, Paris’li bir duvar sanatçısı olan 17 yaşındaki JR’ın, amatör bir fotoğraf makinesiyle şehrin arka sokaklarında yaşayan arkadaşlarının fotoğraflarını çekmesi ve bu fotoğrafları Paris’in sokaklarına büyük posterler yaparak asmasıyla başladı. Yıllar sonra, Paris’te banliyölerin alev alev olduğu 2005’te, bir haber kanalının yangın yerlerini çekerken onun eserlerini görüntülemesiyle her şey birdenbire değişti ve posterleri sadece tüm Fransa değil, dünya da görmüş oldu!

Medyanın, Paris’i yakıp yıkan gettoları canavar gibi anlattığı o sıralarda JR, kamerasını alıp o mahallelere yeniden gitti ve arkadaşlarını bu kez “korkunç” yüzlerle fotoğraflayıp Paris’in tüm sosyete sokaklarına bunları kocaman posterler halinde astı.

En başından beri doğasında anarşi olan bu proje, böylece tüm Paris sokaklarına yayıldığı gibi bir süre sonra resmi kurumların bile kabul ettiği bir sokak sanatı projesine dönüştü. JR sanatını sokakta sürdürdü ve çalışmalarını Ortadoğu’dakiler başta olmak üzere 120 farklı ülkede, farklı sosyal konuları ele alarak devam ettirdi.inside-out-project-nyc

2011’de TED Ödülü’nü kazandığında “İnandığınız bir şey uğruna harekete geçerek küresel bir sanat projesine dahil olmanızı diliyorum, birlikte dünyayı tersyüz edelim!” diyen JR’ın yaşadıklarının ve bu projenin nasıl da küresel bir harekete dönüştüğünün etkileyici hikayesini bu yıl !f’te Inside Out: The People’s Art Project / Tersyüz: İnsanların Sanat Projesi belgeselinde izleyeceğiz.

Gülümseyince aynıyız!
Bu arada, Balat’a indiğimizde, Ahrida Sinegogu’nun duvarlarında Türkiye’nin ilk Inside Out projesi karşılayacak bizi. Tuba Aynur ve Tolga Bayraktar’ın, İstanbul’un en eski şehir dokusuna ve yanı sıra multi-etnik & dinsel kimliklere sahip semtlerinden olan Balat’ta başlattıkları, adı kadar güzel projeleri ‘Gülümseyince Aynıyız’, kentsel dönüşüme ve etnik ayrımcılığa karşı kolektif sanat yoluyla üretken bir karşı çıkış. Fotoğraflanan 70 Balat sakini “Bütün insanlar gülümseyince aynıdır!” derken beraber yaşamanın mümkün olduğunu gösterecekler bize. Serginin açılışı, 15 Şubat’ta saat 14.00’te Balat Ahrida Sinegogu’nda.

Yeri gelmişken, Yeldeğirmeni Dayanışması’nın işgal evinin duvarlarının da Inside Out projesine yelken açtığını hatırlatalım. Merak edenler için fotoğraflar burada.

 
Tersyüz: İnsanların Sanat Projesi
14 Şubat 2014 19:30
Cinemaximum Budak
18 Şubat 2014 17:30
Cinemaximum Fitaş Salon 4

 

 

 

+ There are no comments

Add yours