İkinci hayatçılar ve özellikle olmayanlar! Şoka hazır olun / !f 2011


Second Life/İkinci hayat zaman zaman kulağıma çalınan, gazetelerde okuduğum, ne tuhaf bir fenomen diye cık cıkladığım ama merak edip de hiç girip bakmadığım bir dünyaydı. Sonra Life 2.0 filmini izledim. Haliyle ekrandan gözümü alamadım.

Ben google’da oyalanırken, facebook’a binbir nazla katılıp, twitter’ı bir aylık flört sonrası terketmişken sanal alemde neler neler olmuş. 10 milyonun üzerinde avatarın yaşadığı bir cumhuriyet kurulmuş. Gerçekle kurgu birbirine karışmış. Bir oyun değil. Baya alternatif bir hayat.

Çocuklukta yaşadığı tacizi ilk defa avatar olarak ikinci hayatında itiraf edebilen biri için bu dünya ne kadar kurgu olabilir? Ya da gerçek hayattaki geçimini, ikinci hayatta tasarladığı kıyafetlerden kazanan birine bu oyun diyebilir miyiz? Avatar olarak birbirine aşık olan çift, gerçek ilişki denediğinde ne olacak?

Yönetmen, gazeteci olarak girdiği ikinci hayatta bir grup avatarla röportaj yapıyor, sonra gerçek hayatta bunların izini bulup kameranın arkasına geçiyor. Üç yıl izliyor bu hayatları. Film hep güzel insanlar, pırıl pırıl hayatlarla dolu renkli ikinci hayat ve onun yanında epey soluk kalan gerçek dünya arasında gidip geliyor. Ne kadar gerçek, o kadar kurgu bölümümüzün, en neyin ne kadar olduğu anlaşılmayan yapımlarından. Ötekilere de göz atın siteden. Bu bölüm çok sıkı!

+ There are no comments

Add yours