!f’te bugün neler oluyor?


Everyday Rebellion!f İstanbul bugün de, yarın da dolu dolu! İşte, kaçırmamanız gereken !f filmleri, etkinlikleri…

!f İSTANBUL’DA BUGÜN – 15 ŞUBAT 2014

SİSTEMİ ŞİDDETSİZ YÖNTEMLERLE ALAŞAĞI ETMEKİran kökenli Riahi Kardeşlerin birlikte yönettiği, insanlığın mücadele yönetmelerini FEMEN’den Wall Street’e, İspanyadaki konut mücadelesinden Mısır’a uzanan bir hikâye sarmalında anlatan Everyday Rebellion/Her Gün İsyan 12:00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmenleri Riahi Kardeşler de  katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

PINTO İLHAM VERİYOR Aralarında João César Monteiro, Raul Ruiz, Werner Schroeter, Robert Kramer ve Derek Jarman’ın da yer aldığı birçok büyük sinemacının hem arkadaşı olan, hem de onların filmlerinde ses mühendisliği yapan, aynı zamanda 20 yıldır HIV ve Hepatit C ile yaşayan aktivist Joaquim Pinto’nun ilham verici hayatına seyirciyi ortak eden What Now? Remind Me/Peki Şimdi? Hatırlat Bana, 12.30’da Cinemaximum İstinyePark’ta.

BU KÜTÜPHANEDE KONUŞMAK SERBEST!2007 yılından bu yana Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi işbirliğiyle gerçekleştirilen Yaşayan Kütüphane, !f İstanbul Etkinlikleri kapsamında 4. kez okuyucuları ile buluşacak. 12.00-17.00 saatleri arasında Cezayir’de!

ŞİFALI SÖZLER: ZOR ZAMANLARDA ‘DEVAM’ DEMEK… Gezi’de yaşadığımız tarihi olayların üzerinden sekiz ay geçmişken, o sırada yaşanan kişisel deneyimleri bir ‘devam’ hikâyesinin parçası olarak görmeyi araştıracağız. Yaratıcı egzersizler eşliğinde katılımcılar kendi hikâyelerini inşa edecek ve dinleyicilerle derin bir yerde buluşabilecekler. !f İstanbul’un kurucularından ve yardımcı yönetmeni Pelin Turgut’la, Şifalı Sözler Atölyesi saat 13.00’teSALT Beyoğlu’da.

GOLDIN’E DAHA YAKINDAN BAKINGerek özel yaşamı gerek çektiği fotoğraflarla tartışmalar yaratan Nan Goldin’in yaşamı ve çalışmalarını konu alan Nan Goldin – I Remember Your Face/Nan Goldin – Yüzünü Hatırlıyorum, saat 13.00’te Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmeni Sabine Lidl da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

SANSÜRE KARŞI SANAT Baskının ve sansürün kol gezdiği Belarus’ta bir tiyatronun perde arkası öyküsünü gizlice kaçırılan arşiv görüntüleri ve sansüre direnen röportajlarla anlatan Dangerous Acts Starring the Unstable Elements of Belarus/Belarus’un Sakıncalı Unsurlarının Tehlikeli Eylemleri, saat 13.00’te Cinemaximum Budak’ta.

Pussy Riot - A Punk Prayer (5)PUSSY RIOT’A DAİR BİLMEDİKLERİNİZ Pussy Riot: Bir Punk Duası, grubun olaylı performanslarından ceza almalarına kadar geçen süreci anlatan bir belgesel. Filmde, grup üyelerinin eski performanslarının görüntüleri ve yakınlarıyla yapılan röportajlar kızların portrelerini sunarken; Ortodoks teyzeler, muhafazakâr amcalar, ekşi suratlı polis memurları, hâkimler ve televizyon sunucuları günümüz Rusya’sı hakkında ipuçları veriyor. 14.30’da Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yönetmenleri Mike Lerner, Maxim Pozdorovkin de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

İSTANBUL’UN VE ANARŞİNİN MÜZİĞİ  Koray Kaya’nın yönettiği, çağdaş müziğin algı süreçlerini, öncesi ve şimdisini İlhan Mimaroğlu’dan Aydın Esen’e, İlhan Erşahin’den Arto Tunçboyaciyan’a, önemli müzisyenlerle tartışan Anarchic Harmony/Anarşik Armoni, 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmeni Koray Kaya da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

UMUTSUZLUK ÇİZGİSİNİ UMUDA ÇEVİRMEK Sokaklarda fermuar tamiri yaparak hayatını kazanmaya ve iki çocuğuyla karısına bakmaya çalışan Mahendra, kendini bir anda ülkenin öte yanında bir yerlerde, karanlık sokaklarda oğlunu ararken bulacaktır. Mahendra, evin geçimine yardım etmesi için 12 yaşındaki oğlu Siddharth’ı başka bir kasabadaki bir fabrikaya kaçak işçi olarak göndermiştir. İki hafta sonra dönmesini beklediği oğlu gelmeyince, Mahendra kendini sokaklara vurur. 19.00’da Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak Siddharth’ın gösterimine yönetmeni Richie Mehta da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

“BİR KAREYE SIĞMAYACAK KADAR BÜYÜK BİR TRAJEDİ”Bülent Gündüz’ün iki yıldır içimizde bir yumru olarak duran Roboski katliamını konu alan filmi Roboskî mon amour ve Kürtlerin Rojava’da devrimden sonra edindikleri demokratik özerkliğin akabinde bölgede yaşananlara odaklanan The Silent Revolution/Sessiz Devrim birlikte gösteriliyor. Saat 17.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te başlayacak gösterime yönetmen Bülent Gündüz de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

BİR MİNİ KONSER: DİRENİŞİN SESLERİErdem Helvacığlu, Gezi direnişi süresince kayıt ettiği dış seslerden oluşan 60 dakikalık işinin dinletisini yapıyor. Kapkaranlık bir mekânda dinleyeceğimiz ‘Direnişin Sesleri’, bir ‘aural safari / phonography’ olarak tanımlanabilir. Bir belgeleme çalışmasından ziyade, çeşitli flashback’lerden oluşan, sinema filmi estetiğinde betimlenen bir hikâyenin işitsel anlatımı… Kayıtlar, Mayıs ve Haziran 2013 tarihleri arasında, sadece İstanbul’da değil aynı zamanda Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yapılmış. Direnişin Sesleri, saat 19.30’daSALT Beyoğlu’da.

AcilisPartisi_Ewan-Pearson01!f İSTANBUL AÇILIŞ PARTİSİ!f İstanbul, 2014 maratonunu açarken, hızlı başlamak isteyenler için açılış partisinin temposunu yüksek tutuyor. Festival bu yıl açılış partisinde Panorama ve Fabric’in sevilen seslerinden prodüktör ve remix üstadı DJ Ewan Pearson’ı ağırlıyor. DearHead’den tanıdığımız Evrim Tüfekçioğlu’nun açılışı yapacağı gecede !fçileri, ‘Sanat Hayat İçindir!’den yola çıkarak hazırlanmış oyunlar bekliyor. !f İstanbul Açılış Partisi saat 22.00’de garajistanbul’da.

GECEYARISI SİNEMASI SEVENLERE Boston Underground Film Festivali’nde “En İyi Film” seçilen, Chicago’dan Altın Hugo, Fant-Asia’dan En İyi İlk Film, SXSW Film Festivali’nden de “Seyirci Ödülü”nü toplayan, eleştirmenlerce yılın gerilim filmlerinden biri ilan edilen Cheap Thrills/Ucuz Heyecanlar, 00:15’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

!f İSTANBUL’DA YARIN – 16 ŞUBAT 2014

!f’LE KÜÇÜK MÜDAHALELER Festival, bu yılki “Aşk & Başka Bi’ Dünya” adlı yarışmalı bölümünden yola çıkarak “Küçük Müdahaleler” adını verdiği ve iki gün boyunca sürecek bir etkinlik serisi hazırladı. SALT Beyoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek serinin ikinci günü ise sohbetlerle geçecek. “Aşk & Başka Bi’ Dünya”da filmleriyle yarışan yönetmenlerin hemen hepsinin katılacağı ve film yapım süreçlerini anlatacakları bu sohbete ayrıca, Ali Kazma, Bejan Matur, Jem Cohen gibi sanat dünyasından isimler de konuşmacı olarak katılacak. “Küçük Müdahaleler” 10.30 – 16.15 saatleri arasında Salt Beyoğlu’da.

ÖLÜMÜNE HAYAT!Mayıs ayında bir trafik kazasında kaybettiğimiz İran, Bane’li Taha Karimi’nin yönettiği ve 1988 yılında, Saddam Hüseyin’in Baas rejiminin kimyasal saldırıları sonucu 182 bin sivil Kürdün ölümüne neden olduğu katliamdan kurtulmayı başarmış Faraj’ın yıllar sonra bölgeye gidişini anlattığı 1001 Elma/1001 Apples, saat 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine Taha Karimi’nin kardeşi Hawre Karimi katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

BU KÜTÜPHANEDE KONUŞMAK SERBEST!2007 yılından bu yana Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi işbirliğiyle gerçekleştirilen Yaşayan Kütüphane, !f İstanbul Etkinlikleri kapsamında 4. kez okuyucuları ile buluşacak. 12.00-17.00 saatleri arasında Cezayir’de!

ZIT ADAMLARIN KOPARILAMAZ BAĞLARIİskandinavya’dan son yıllarda çıkabilecek en iyi şey, asi bir özgürlükçü ile hedonist bir kapitalistin dostluk hikâyesi olsa gerek. Son derece konformist bir bölgede, övgüler ve iftiralar arasında gelip giden, hapishane koridorlarına ve ayı kafeslerine göğüs geren bir ortaklıktan söz ediyoruz. Uslanmaz playboy, yarı-zamanlı iş adamı Simon Spies ve hırslı fakat sosyal yetileri kısıtlı vergi avukatı Mogens Glistrup’un gerçek bir olaydan uyarlanan dostluğundan… ilk uzunu Reconstruction/Yeniden Sev Beni’den beri kendine sıkı hayranlar yaratan Christoffer Boe’nun yeni filmi Sex, Drugs & Taxation / Spies & Glistrup, saat 15.00’de Cinemaximum Budak’ta.

Of Horses and MenİZLANDA SOĞUĞUNDAN SICACIK BİR FİLMİzlanda’nın muhteşem doğasında, atlar ve insanlardan ibretlik, trajikomik öyküler anlatan, ilk yönetmenlik denemesinde Benedikt Erlingsson’a San Sebastián ve Tokyo film festivallerinden ödüller getiren Of Horses and Men/Atlar ve İnsanlar, saat 17.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

EWAN PEARSON’LA BİR SOHBETEğer tanınmış bir müzisyenin müzik prodüksiyon tekniklerine merak duyuyorsanız, Ewan Pearson’ın sohbetine bekleniyorsunuz. !f İstanbul’un açılış partisi için Istanbul’a gelecek olan İngiliz müzik prodüktörü, söz yazarı, remix sanatçısı Protools, Logic ve Ableton Live yazılım programları üzerine çalışma tekniklerini ifşa edecek. Ewan Pearson’ın atölyesi sadece dijital prodüksiyon ile sınırlı kalmayıp, dijital ve analog kurulumları yaratıcı bir şekilde birleştirerek kendisi için en verimli stüdyo düzenine nasıl kavuştuğu konusunda konuşuyor olacak. Etkinlik, saat 18.00’de SALT Beyoğlu’da.

DÜNYANIN EN MUTLU YERİNE HOŞGELDİNİZ!Jim çocukları ve karısını Disneyland’e götürmek için evden çıkar. Kafası karışıktır çünkü işinden çıkartıldığını yeni öğrenmiştir. Dönme dolaplar, korku tünelleri ve güneşin hiç eksik olmadığı bu kurmaca dünya onları etraflarındaki gerçeklikten uzaklaştırabilmiştir hemen. Jim çok geçmeden ziyaretçi kadınlardan birisini takip etmeye başlar, sonra başka tuhaf anlar ve kişiler de peşi sıra karşısına çıkıverir. Yavaş yavaş rüyanın karabasana dönüştüğü, halüsinatif bir dünya etraflarını çevrelemeye başlar. Yarından Kaçış, saat 19.30’da Cinemaximum İstinyePark’ta.

The Spectacular Now (3)BİLDİĞİNİZ AŞK FİLMLERİNE BENZEMİYOR Sundance’te oyuncu performanslarına Jüri Özel Ödülü getiren ve yılın en parlayan bağımsızlarından The Spectacular Now/Şu An Muhteşem, 21:30’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

MİİKE YİNE İŞBAŞINDA Koroshiya, Gokudô sengokushi: Fudô/Ölümcül Oyunlar, Audition/Ölüm Provası gibi filmleriyle Türkiye’de de sıkı takipçiler yaratan, janrlar arasında dolaşmayı seven ve şiddeti sunmak konusunda hiç de çekimser davranmayan ünlü Japon yönetmen Takashi Miike’nin son filmi The Mole Song: Undercover Agent Reiji/Köstebek Şarkısı: Gizli Ajan Reiji, 22:00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

 

AŞK & BAŞKA Bİ’ DÜNYA ETKİNLİKLERİ: KÜÇÜK MÜDAHALELER

BİR KONUŞMA SERİSİ

Yer: SALT Beyoğlu

Saat: 10.30-16.15

10.30 – 11.00

‘Henüz gerçekleşmemiş bir direnişi çekmeye başlamak’

Konuşmacı: Koray Kaya (Anarşik Armoni‘nin yönetmeni ve yapımcısı)

Mutlu San (Anarşik Armoni soundtrack)

Dil: Türkçe (İngilizce Simultane Tercüme)

11.00 – 11.30

‘Kişisel olanın derinliklerinden, koskocaman dünyaya: Kişisel hikayelerin ne önemi var?

Konuşmacı: Biene Pilavcı (Tek Başına Dans’ın yönetmeni)

Dil: Türkçe(İngilizce Simultane Tercüme)

11.30 – 12.00

‘Bu bir video değildir!’

Konuşmacı: Olgu Demir (VideoOccupy kurucularından)

Dil: Türkçe (İngilizce Simultane Tercüme)

12.00 – 12.30

‘Bir direniş platformu olarak beden’

Konuşmacı: Ali Kazma

Dil: Türkçe(İngilizce Simultane Tercüme)

12.30 -13.00

‘Sanat Dünyaya Ne Söyler?’

Konuşmacı: Bejan Matur

Dil: Türkçe(İngilizce Simultane Tercüme)

13.00- 14.00 – ÖĞLEN ARASI

14.00 -14.30

‘İlham, bilgi ve direniş: Sinema ve diğer yollar’

Konuşmacılar: Arash Riahi, Arman Riahi (Her Gün İsyan’ın yönetmenleri)

Dil: İngilizce (Türkçe Simultane Tercüme)

14.30 -15.00

‘Globalleşen Dünyada Sanat ve Aktivizm: Pussy Riot Olayı’

Konuşmacılar: Mike Lerner&Maxim Pozdorovkin (Pussy Riot: Bir Punk Duası’nın yönetmenleri)

Dil: İngilizce (Türkçe Simultane Tercüme)

15.00 -15.30

‘Şili’den Faydasız ve Baltalayıcı Mektuplar: Gelecekle şimdi arasında sıkışmış geçmişin deneyimi’

Konuşmacı: Edison Cajas (İşe Yaramazların Valsi’nin yönetmeni)

Dil: İspanyolca (Türkçe Simultane Tercüme)

15.30 -16.15

‘Eylemin Şiirselliği: Sinema, Müzik ve Aktivizmin Birlikteliği’

Konuşmacılar: Jem Cohen, Guy Piccioto

Dil: İngilizce (Türkçe Simultane Tercüme)

+ There are no comments

Add yours