Bu hafta !f RadaR’ına takılanlar

Bu hafta !f RadaR’ına takılanlar


Radar. Ra-dar, rey-dağr. RadaR.

Biz gidiyoruz, görüyoruz, seviyoruz, konuşuyoruz ama bazılarını paylaşmayı atlıyoruz. Bundan böyle her hafta !f radarına takılanlardan en öne çıkan olayları paylaşmaya karar verdik.

uğrayın, okuyun, dilediğinizi alın, dilediğinizi atın, isterseniz yayın… Haftanın en !f olayları, aklımıza takılanları ve benzeri ile !f RadaR her cuma !f blog‘da olacak. başlıyoruz…

1. Haftanın !f filmi: Hatıraların Masumiyeti

hatıralarınmasumiyeti poster

Türkiye prömiyerini !f 2016’da yapan Hatıraların Masumiyeti bugün vizyona girdi! Grant Gee‘nin ilk kez 2012’de !f’in konuğu olarak geldiği İstanbul’da tanıştığı Orhan Pamuk edebiyatından esinlenerek çektiği belgesel için iki sanatçı !f Küçük Sohbetler’de bir araya gelmişti.  !f’te kaçırdıysanız Innocence of Memories / Hatıraların Masumiyeti bugünden itibaren bu sinemalarda izleyebilirsiniz.

IMG_9743

2. Geçtiğimiz haftanın önemli sinema endüstrisi haberi: 

Sinema Genel Müdürlüğü bu yıl kültür bakanlığı fonundan destek alacak uzun metraj film projelerini açıkladı; 40 projeye toplamda 23.495.000 TL fon aktarılacak, başvuran diğer 283 proje ise desteklenmeye uygun bulunmadı. Şubat ayında açıklanan kısa film, belgesel, animasyon ve senaryo-diyalog yazım fonları 160 projeye 5.099.500 TL aktarılacağı açıklanmıştı. Destek alan ve başvuran tüm projeleri bilgilerini burada bulabilirsiniz.

3. Gelecek hafta karşılaşabileceğimiz film gösterimi:

sophie calleSalı gecesi ne olur bilmiyoruz ama gelecek Çarşamba (30 Mart) akşamı Sophie Calle‘in ilk video projesinde Gregory Shephard ile birlikte yönettiği Double-Blind (No Sex Last Night)‘ı izliyoruz. Fol Sinema‘nın göstereceği film 18:30’da Galatasaray Aynalı Geçit’te. Ücretsiz gösterime yerinizi ayırmak için tıklayın.

 

4. Haftanın, ya da 20 yılın, en desteklenesi sesi:

25913763691_562396958c_mPatronsuz ve bağımsız Açık Radyo 20. yaşında. Son 13 yıldır düzenlenen Açık Radyo Dinleyici Destek Özel Yayını bu sene 9gün 99saat sürecek. 27 Mart Pazar akşamına kadar sürecek özel yayını buradan yakalayabilirsiniz. Özel yayına özel canlı blogdan da stüdyo konuklarının fotoğraflarını görebilir, duyduğunuz sesin vücudunu görebilirsiniz. Destek için telefon numarası solda.

5. Hafta sonu izlenecek TV belgeseli:

Sex in Strange Places (Garip Yerlede Seks) adlı BBC belgesel serisinin ilk bölümü Türkiye’de geçiyor. Stacey Dooley’nin hazırladığı program farklı ülkelerde yaşayan seks işçilerinin hayatlarıyla modern uluslararası politik gözlüğünden bakarak tanıştırıyor.

Haftaya yeni !f Radar’da görüşmek üzere,

bay bay.

[Kapak Fotoğrafı: Izis Bidermenas, 1959.]

+ There are no comments

Add yours