!f ekibinden !f 2017 önerileri, #ŞifaOlsun…

!f ekibinden !f 2017 önerileri, #ŞifaOlsun…


#if2017 için sayılı günler kaldı. Bu yıl temamız ‘iyileştiren şeyler’… Yıl boyunca biriktirdiğimiz hikayelerin en şifalılarını 11 gün boyunca İstanbul’da ve ardından 4 gün boyunca Ankara ve İzmir’de !f’çilerle paylaşacağız. Biletler bu Cuma, 3 Şubat’ta satışa çıkmadan önce, gelenekselleşen !f ekibinin programdan bireysel önerileri sizlerle… Ekipten herkese sorduk; !f 2017 programından kişisel favorilerini veya kendilerinin de henüz izlemeyip en çok merak ettiklerini paylaştılar.

p.s. buradan ifistanbul.com’a üye olarak !f 2017 takviminizi yapabilir, ve takviminize özel belirleyeceğiniz paylaşım linkiyle arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. 

Certain Women

Certain Women

serra Mutlak Kadınlar, Galalar – Kadınlar derinden ve tüm güzellikleriyle geliyorlar. Umudun iç coğrafyası çok geniş;  arayışlarımızda, kalakalmalarımızda ve sessizliklerimizde de. 

Icaros, A vision, Keş!f – Bize ne güç verir? Ne şifa verir? Susto -korku hastalığı- ve şifası üzerine bir meditasyon. Bildiğimiz ve bildiğimizi bilmediğimiz her şey ormanda. 

In the Last Days of the City, Keş!f – Şu sıralarda yönetmen Tamer el Said filmi Kahire’de vizyona sokabilmek için sansür kurulundan haber bekliyor, uğraşıyor. Sabrı ve metaneti çok değerli. Şehrin Son Günlerinde, insanın kendi şehrini, evini kaybetmek üzereyken duyduğu hüzün ve özlemle ilgili.  Hüznü birlikte yaşayabilmek iyi gelecektir Kahirelilere de. 

Pelin Seni Ne Kadar Sevdiğimi Bir Bilsen, Aşk&BaşkaBi’Dünya – Bazen yapabileceğimiz en cesur çalışma kendi ailelerimizle ilişkimize bakmak oluyor.

My Scientology Movie, Oyun – Yazsan, yazamazsın, öyle garip ve ilginç bir hikaye. Louis Theroux olağanüstü. Güç ve otoriteyle olan ilişkimize bir de buradan bakın. 

Tanna, Galalar – Doğayla ve birbirimizle olan ilişkide ne kaybettiğimizi daha iyi anlayabilmemiz için.

Mustafa

Aquarius

Untitled, Görme Biçimleri: Yaratıcı Belgeseller – 2014’de aramızda ayrılan büyük belgeselci Glawogger’ın muazzam vasiyeti. Öyle böyle değil.

Dawson City: Frozen Time, Özel Gösterimler – Decasia gibi bir başyapıttan sonra Bill Morrison’ı gene bir ‘found footage’ başyapıtıyla ama bu sefer hem politik hem de inanılmaz güzel bir hikayeyle karşımızda.  

Aquarius, Galalar – İçine girdiğiniz her an sizi büyüleyen ve şaşırtan; buralar için tanıdık ama bir o kadar da sinemasal olarak çok başka bir film. Adil bir dünyada Sonia Braga ve Filho Oskarları alırdı.

Uğur Certain Women, Galalar – Kelly Reichardt en sevdiğim yönetmenlerden. Certain Women’ı delice bekliyordum, yine hayal kırıklığına uğratmıyor Reichardt. Bu kez 3 episoddan oluşan filminde 3 farklı kadının hikâyesini izliyoruz. Türkçe adındaki gibi kendi başına var olan, hiçbir şeye bağlı olmayan, bağımsız kadınları… Alice Munro hikâyelerini fena halde hatırlatan, çok büyük olayların olmadığı ama karakterlerin kocaman değişimleri, dönüşümlerine tanık olduğumuz, çok dokunan hikâyeler… Laura Dern, Michelle Williams, Kristen Stewart çok başarılı ama asıl Lily Gladstone çok çok iyi. Onun Kristen’la olan bölümünde “Brokeback Mountain”dan içimizde kalmış o duygu uyanıyor adeta ve Lily’nin performansı Heath Ledger’ın o içeriden oynayan haline çok benziyor.

Aşk Cadısı

The Love Witch, Oyun – Anna Biller’in önceki filmlerinde eskiye takıntısı ve tür filmleriyle yaptığı kitsch oyunları çok sevmiştim. “The Love Witch” de aynı yoldan gidiyor ve bu kez 60’lar ucuz romanlarını estetik belirleyip, bir kadının sevilmek ve şefkat arayışını femme-fatale bir cadının erkeklere dünyayı zindan edişiyle anlatıyor. Çok eğlenceli, çok kitsch ve kesinlikle kült adayı. 

Annemin Gözleri, Karanlık&Köşeli – Henüz 27 yaşında Nicolas Pesce’nin ilk sinema filminde kurduğu tuhaf, karanlık ve şiirsel atmosfer büyüleyici gerçekten de. Filmi beyazperdede görmek muhteşem olacak. 

Cemre

Zoology

Aloys, Oyun – Hayal ile gerçek arasında yaşayan ve oyunu seven melankolikler için aşık olunacak adam Aloys.

Zoology, Karanlık&Köşeli – Her şey ne kadar monoton ve sıkıcı ve anlamsız ve bir de yaşlanıyoruz bir yandan da, değil mi? Aman dikkat, hayat size de bir sürpriz yapmasın. ;)

Dilek We are X –  !f music – İyi kurgulanmış, leziz karelerle bezenmiş bir belgeselin ne kadar büyük fark yaratabileceğini deneyimlemek için birebir.

Prevenge

The Fits, Oyun  Sözlerden çok bedenlerle birşeyler anlatılan bir dünyada büyümek ve kendini keşfetmenin muazzam etkisini hissetmemek mümkün değil.

Prevenge, Karanlık&KöşeliHer anne karnındaki bebeği dinlerse ne olur? Alın bir de burdan bakın, kafanızdaki tatlı ve şirin manzarayı yıkıp, yeni bir tablo yaratmak için.

Papatya Hayata Rövaşeta Çeken Adam, Galalar – Yabancı film dalında Oscar adayı olmasının yanısıra film bittiğinde kayda değer bir süre kendinizi iyi hissetmekten alıkoyamıyorsunuz. En çok ihtiyaç duyduğumuz şey iyileşme hali, o yüzden izlenmeli..

The Darkest Universe

The Darkest Universe, Karanlık&Köşeli – Paralel evrenler ve İngiliz mizahı bir aradaysa beni o listeye yazın. Bu senenin en merak ettiğim filmlerin başında yer alıyor, saklı kült filmlerden biri olma ihtimali yüksek.

Multiple Maniacs, !f Kült – Pink Flamingos gibi ultra abstract bir filmi 1972 yılında çektiği için saygı duyduğum yönetmen John Waters’dan zamansız bir anlatım daha… İzlemeyenler ya da henüz John Waters ile tanışmayanlar için bu yeni kopya bir hediye niteliğinde…

Yıkım Bebekleri

Berkant Yıkım Bebekleri, Karanlık&Köşeli – Dövüş Kulübü ve Otomatik Portakal’la aynı cümlede anılması bile yeterli.

Scientology Filmim, Oyun – Religulous‘u seven bunu da sever izlenimini verdiği için.

Ahmet

!f Tomorrow filmlerinin hepsi; bireysel bir yolculuğa çıkartıp yeni ve interaktif bir anlatım deneyimi sunması bile başlı başına heyecan verici.

Twin Peaks: Fire Walk With Me, !f Kült – TV dünyasının en iyi yapımının karanlık ve bilinmez yönlerine, yaratıcısı Lynch’in kafaları daha da karıştıran bakışıyla ve bu sefer beyazperdede izleme şansı eşsiz bir fırsat.

Türkiye’den Kısalar; “Buradayız!” diye bize seslenen yeni sinemacıların, anlatım dilindeki sürprizleri her sene daha da fazla şaşırtmaya devam ediyor.

Simden

İran’da Rave

Raving Iran, !f music Kumda inci tanesi aramaya benzer baskıda Rave yapmak. İran’da Rave müziğin dizginlenemez olduğunun ve kumdaki inci tanesinin de aslında var olduğunun kanıtı.

Marina Abramovic, Sanat Hayat İçindir! Sınırları zorlayan spiritüel bir görsel şöleni kim merak etmez ki?

The Lure, Keş!f  – Çünkü çok tuhaf ve bunca tuhaflık arasında bir deniz kızının kalbi hala kırılabiliyor.

Büke David Lynch: Yaşam Sanatı, Sanat Hayat İçindir! – Yaşayan efsanelerin dünyalarını, kendi anlatımlarından gözlemleyebildiğimiz belgesellerden biri daha. Lynch’ın kafasında olup bitenlere yaklaşma fikri, en az filmlerinin uyandırdığı merak hissi kadar çekici.

Türkiye’den Kısalar – Cesur ve umut dolu! 

Multiple Maniacs, !f Kült – En cüretkar yönetmenlerden biri olan John Waters’ın Masmanyaklar’ını yenilenmiş kopyayla beyazperdede izleme fırsatı kaçmaz.

Sinan Tanna, Galalar – Modern yaşama coğrafi olarak en uzak bölgelerden birisi olan Pasifikteki adalardan birisinde geçse de, tarihte benzerlerine çokça tanıklık edilmiş bir öykü, hem Vanuatu’da çekilmiş bir filmi Festivalden başka nerede izleyebilirsiniz ki !

Tanna

Morris From America, Oyun – Büyümek  hem de yabancı bir yerde büyümek, öyle sert bir çevrede olması da gerekmez, sancılı olduğu kadar neşeli de olabilir.

Shadow World, Özel GösterimlerEkonomik, politik, kültürel nedenleri bir yana, savaşın da bir “ekonomisi” olduğunu hatırlattığı için.

Eda All These Sleepless Nights, Görme Biçimleri: Yaratıcı Belgeseller – Çünkü yaratıcılıkla gerçekçilik arasında çok hoş bir denge kurmuş, oyunculuklar mükemmel, müziği ve koreografisi çok ilginç, kareler çok güzel- genel olarak heyecan verici ve bizim jenerasyonumuzu yansıtıyor.

Devrimi Yarıda Bırakanlar Kendi Mezarlarını Kazarlar

Those Who Make Revolution Only Halfway Dig Their Own Graves, Özel Gösterimler – Devrimcileri hem kendilerini gördükleri şekilde, hem toplumun onları gördükleri şekilde, iyi yanlarıyla, zayıf kalan ideolojileriyle – kısacası birçok değişik açıdan gösteriyor ilginç nüanslarla.

Ceren Shadow World, Özel Gösterimler – Çünkü o salondan bazen boğazınıza oturmuş bir yumru ile çıkmanız gerekir

Shadow World

India In a Day, Oyun – Hindistan’da yüzlerce insana bir günlerini çekip göndermelerini söylersen ortaya bu kadar hayata dair ve iyileştirici bir iş çıkar. Mutlaka!

Untitled, Görme Biçimleri: Yaratıcı Belgeseller – Ne olacağını, ne olması gerektiğini düşünmeyi bırakmak üzerine, akışa kapılmak ve verdiği huzuru hissetmek adına bir deneyim.

Zaf  Herkese en fazla 3 film dedim ama ben yine seçemedim :) Bu yıl bilmesem ve kaçırsam eksik hissedeceklerimi bu takvime topladım.                       Yalnız iki film izlemeye zamanım olsaydı günümüz savaşlarının sırayla psikolojik&sosyolojik ile ekonomik&siyasal nedenlerini apaçık kavramak için Rat Film ve Shadow World‘ü; yaratıcı belgesel sinemanın yavaştan kurmacayı nasıl gölgede bıraktığına uyanmak isteseydim Lovetrue, All These Sleepless Nights ve You Have No Idea How Much I Love You‘yu izlerdim. Tek bir Gala filmi izleme hakkım olsaydı: Aquarius, neden? çünkü. Tek bir Gökkuşağı filmi izleyecek olsaydım (üzülürdüm):  The Queen of Ireland ve tamam dayanamayacağım: The Pass  (you’ll thank me later for this one) ;).

Bizden şimdilik bu kadar. Biletler satışa çıkmadan önce !f blog’a uğrayıp !f biletlerini daha hızlı almak için ipuçlarını okumanızı, izlemenizi öneririz. Sevgiler…

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment