!f ekibinden !f 2017 önerileri, #ÅžifaOlsun…

!f ekibinden !f 2017 önerileri, #ÅžifaOlsun…


#if2017 için sayılı günler kaldı. Bu yıl temamız ‘iyileÅŸtiren ÅŸeyler’… Yıl boyunca biriktirdiÄŸimiz hikayelerin en ÅŸifalılarını 11 gün boyunca Ä°stanbul’da ve ardından 4 gün boyunca Ankara ve Ä°zmir’de !f’çilerle paylaÅŸacağız. Biletler bu Cuma, 3 Åžubat’ta satışa çıkmadan önce, gelenekselleÅŸen !f ekibinin programdan bireysel önerileri sizlerle… Ekipten herkese sorduk; !f 2017 programından kiÅŸisel favorilerini veya kendilerinin de henüz izlemeyip en çok merak ettiklerini paylaÅŸtılar.

p.s. buradan ifistanbul.com’a üye olarak !f 2017 takviminizi yapabilir, ve takviminize özel belirleyeceÄŸiniz paylaşım linkiyle arkadaÅŸlarınıza gönderebilirsiniz. 

Certain Women

Certain Women

serra Mutlak Kadınlar, Galalar – Kadınlar derinden ve tüm güzellikleriyle geliyorlar. Umudun iç coÄŸrafyası çok geniÅŸ;  arayışlarımızda, kalakalmalarımızda ve sessizliklerimizde de. 

Icaros, A vision, KeÅŸ!f – Bize ne güç verir? Ne ÅŸifa verir? Susto -korku hastalığı- ve ÅŸifası üzerine bir meditasyon. BildiÄŸimiz ve bildiÄŸimizi bilmediÄŸimiz her ÅŸey ormanda. 

In the Last Days of the City, KeÅŸ!f – Åžu sıralarda yönetmen Tamer el Said filmi Kahire’de vizyona sokabilmek için sansür kurulundan haber bekliyor, uÄŸraşıyor. Sabrı ve metaneti çok deÄŸerli. Åžehrin Son Günlerinde, insanın kendi ÅŸehrini, evini kaybetmek üzereyken duyduÄŸu hüzün ve özlemle ilgili.  Hüznü birlikte yaÅŸayabilmek iyi gelecektir Kahirelilere de. 

Pelin Seni Ne Kadar SevdiÄŸimi Bir Bilsen, AÅŸk&BaÅŸkaBi’Dünya – Bazen yapabileceÄŸimiz en cesur çalışma kendi ailelerimizle iliÅŸkimize bakmak oluyor.

My Scientology Movie, Oyun – Yazsan, yazamazsın, öyle garip ve ilginç bir hikaye. Louis Theroux olaÄŸanüstü. Güç ve otoriteyle olan iliÅŸkimize bir de buradan bakın. 

Tanna, Galalar – DoÄŸayla ve birbirimizle olan iliÅŸkide ne kaybettiÄŸimizi daha iyi anlayabilmemiz için.

Mustafa

Aquarius

Untitled, Görme Biçimleri: Yaratıcı Belgeseller – 2014’de aramızda ayrılan büyük belgeselci Glawogger’ın muazzam vasiyeti. Öyle böyle deÄŸil.

Dawson City: Frozen Time, Özel Gösterimler – Decasia gibi bir baÅŸyapıttan sonra Bill Morrison’ı gene bir ‘found footage’ baÅŸyapıtıyla ama bu sefer hem politik hem de inanılmaz güzel bir hikayeyle karşımızda.  

Aquarius, Galalar – Ä°Ã§ine girdiÄŸiniz her an sizi büyüleyen ve ÅŸaşırtan; buralar için tanıdık ama bir o kadar da sinemasal olarak çok baÅŸka bir film. Adil bir dünyada Sonia Braga ve Filho Oskarları alırdı.

UÄŸur Certain Women, Galalar – Kelly Reichardt en sevdiÄŸim yönetmenlerden. Certain Women’ı delice bekliyordum, yine hayal kırıklığına uÄŸratmıyor Reichardt. Bu kez 3 episoddan oluÅŸan filminde 3 farklı kadının hikâyesini izliyoruz. Türkçe adındaki gibi kendi başına var olan, hiçbir ÅŸeye baÄŸlı olmayan, bağımsız kadınları… Alice Munro hikâyelerini fena halde hatırlatan, çok büyük olayların olmadığı ama karakterlerin kocaman deÄŸiÅŸimleri, dönüşümlerine tanık olduÄŸumuz, çok dokunan hikâyeler… Laura Dern, Michelle Williams, Kristen Stewart çok baÅŸarılı ama asıl Lily Gladstone çok çok iyi. Onun Kristen’la olan bölümünde “Brokeback Mountain”dan içimizde kalmış o duygu uyanıyor adeta ve Lily’nin performansı Heath Ledger’ın o içeriden oynayan haline çok benziyor.

Aşk Cadısı

The Love Witch, Oyun – Anna Biller’in önceki filmlerinde eskiye takıntısı ve tür filmleriyle yaptığı kitsch oyunları çok sevmiÅŸtim. “The Love Witch” de aynı yoldan gidiyor ve bu kez 60’lar ucuz romanlarını estetik belirleyip, bir kadının sevilmek ve ÅŸefkat arayışını femme-fatale bir cadının erkeklere dünyayı zindan ediÅŸiyle anlatıyor. Çok eÄŸlenceli, çok kitsch ve kesinlikle kült adayı. 

Annemin Gözleri, Karanlık&Köşeli – Henüz 27 yaşında Nicolas Pesce’nin ilk sinema filminde kurduÄŸu tuhaf, karanlık ve ÅŸiirsel atmosfer büyüleyici gerçekten de. Filmi beyazperdede görmek muhteÅŸem olacak. 

Cemre

Zoology

Aloys, Oyun – Hayal ile gerçek arasında yaÅŸayan ve oyunu seven melankolikler için aşık olunacak adam Aloys.

Zoology, Karanlık&Köşeli – Her ÅŸey ne kadar monoton ve sıkıcı ve anlamsız ve bir de yaÅŸlanıyoruz bir yandan da, deÄŸil mi? Aman dikkat, hayat size de bir sürpriz yapmasın. ;)

Dilek We are X –  !f music – Ä°yi kurgulanmış, leziz karelerle bezenmiÅŸ bir belgeselin ne kadar büyük fark yaratabileceÄŸini deneyimlemek için birebir.

Prevenge

The Fits, Oyun  Sözlerden çok bedenlerle birÅŸeyler anlatılan bir dünyada büyümek ve kendini keÅŸfetmenin muazzam etkisini hissetmemek mümkün deÄŸil.

Prevenge, Karanlık&KöşeliHer anne karnındaki bebeÄŸi dinlerse ne olur? Alın bir de burdan bakın, kafanızdaki tatlı ve ÅŸirin manzarayı yıkıp, yeni bir tablo yaratmak için.

Papatya Hayata RövaÅŸeta Çeken Adam, Galalar – Yabancı film dalında Oscar adayı olmasının yanısıra film bittiÄŸinde kayda deÄŸer bir süre kendinizi iyi hissetmekten alıkoyamıyorsunuz. En çok ihtiyaç duyduÄŸumuz ÅŸey iyileÅŸme hali, o yüzden izlenmeli..

The Darkest Universe

The Darkest Universe, Karanlık&Köşeli – Paralel evrenler ve Ä°ngiliz mizahı bir aradaysa beni o listeye yazın. Bu senenin en merak ettiÄŸim filmlerin başında yer alıyor, saklı kült filmlerden biri olma ihtimali yüksek.

Multiple Maniacs, !f Kült – Pink Flamingos gibi ultra abstract bir filmi 1972 yılında çektiÄŸi için saygı duyduÄŸum yönetmen John Waters’dan zamansız bir anlatım daha… Ä°zlemeyenler ya da henüz John Waters ile tanışmayanlar için bu yeni kopya bir hediye niteliÄŸinde…

Yıkım Bebekleri

Berkant Yıkım Bebekleri, Karanlık&Köşeli – Dövüş Kulübü ve Otomatik Portakal’la aynı cümlede anılması bile yeterli.

Scientology Filmim, Oyun – Religulous‘u seven bunu da sever izlenimini verdiÄŸi için.

Ahmet

!f Tomorrow filmlerinin hepsi; bireysel bir yolculuÄŸa çıkartıp yeni ve interaktif bir anlatım deneyimi sunması bile baÅŸlı başına heyecan verici.

Twin Peaks: Fire Walk With Me, !f Kült – TV dünyasının en iyi yapımının karanlık ve bilinmez yönlerine, yaratıcısı Lynch’in kafaları daha da karıştıran bakışıyla ve bu sefer beyazperdede izleme ÅŸansı eÅŸsiz bir fırsat.

Türkiye’den Kısalar; “Buradayız!” diye bize seslenen yeni sinemacıların, anlatım dilindeki sürprizleri her sene daha da fazla ÅŸaşırtmaya devam ediyor.

Simden

Ä°ran’da Rave

Raving Iran, !f music – Kumda inci tanesi aramaya benzer baskıda Rave yapmak. İran’da Rave müziğin dizginlenemez olduğunun ve kumdaki inci tanesinin de aslında var olduğunun kanıtı.

Marina Abramovic, Sanat Hayat İçindir! – Sınırları zorlayan spiritüel bir görsel şöleni kim merak etmez ki?

The Lure, KeÅŸ!f  – Ã‡Ã¼nkü çok tuhaf ve bunca tuhaflık arasında bir deniz kızının kalbi hala kırılabiliyor.

Büke David Lynch: YaÅŸam Sanatı, Sanat Hayat İçindir! – YaÅŸayan efsanelerin dünyalarını, kendi anlatımlarından gözlemleyebildiÄŸimiz belgesellerden biri daha. Lynch’ın kafasında olup bitenlere yaklaÅŸma fikri, en az filmlerinin uyandırdığı merak hissi kadar çekici.

Türkiye’den Kısalar – Cesur ve umut dolu! 

Multiple Maniacs, !f Kült – En cüretkar yönetmenlerden biri olan John Waters’ın Masmanyaklar’ını yenilenmiÅŸ kopyayla beyazperdede izleme fırsatı kaçmaz.

Sinan Tanna, Galalar – Modern yaÅŸama coÄŸrafi olarak en uzak bölgelerden birisi olan Pasifikteki adalardan birisinde geçse de, tarihte benzerlerine çokça tanıklık edilmiÅŸ bir öykü, hem Vanuatu’da çekilmiÅŸ bir filmi Festivalden baÅŸka nerede izleyebilirsiniz ki !

Tanna

Morris From America, Oyun – Büyümek  hem de yabancı bir yerde büyümek, öyle sert bir çevrede olması da gerekmez, sancılı olduÄŸu kadar neÅŸeli de olabilir.

Shadow World, Özel GösterimlerEkonomik, politik, kültürel nedenleri bir yana, savaşın da bir “ekonomisi” olduÄŸunu hatırlattığı için.

Eda All These Sleepless Nights, Görme Biçimleri: Yaratıcı Belgeseller – Çünkü yaratıcılıkla gerçekçilik arasında çok hoÅŸ bir denge kurmuÅŸ, oyunculuklar mükemmel, müziÄŸi ve koreografisi çok ilginç, kareler çok güzel- genel olarak heyecan verici ve bizim jenerasyonumuzu yansıtıyor.

Devrimi Yarıda Bırakanlar Kendi Mezarlarını Kazarlar

Those Who Make Revolution Only Halfway Dig Their Own Graves, Özel Gösterimler – Devrimcileri hem kendilerini gördükleri ÅŸekilde, hem toplumun onları gördükleri ÅŸekilde, iyi yanlarıyla, zayıf kalan ideolojileriyle – kısacası birçok deÄŸiÅŸik açıdan gösteriyor ilginç nüanslarla.

Ceren Shadow World, Özel Gösterimler – Çünkü o salondan bazen boÄŸazınıza oturmuÅŸ bir yumru ile çıkmanız gerekir

Shadow World

India In a Day, Oyun – Hindistan’da yüzlerce insana bir günlerini çekip göndermelerini söylersen ortaya bu kadar hayata dair ve iyileÅŸtirici bir iÅŸ çıkar. Mutlaka!

Untitled, Görme Biçimleri: Yaratıcı Belgeseller – Ne olacağını, ne olması gerektiÄŸini düşünmeyi bırakmak üzerine, akışa kapılmak ve verdiÄŸi huzuru hissetmek adına bir deneyim.

Zaf  Herkese en fazla 3 film dedim ama ben yine seçemedim :) Bu yıl bilmesem ve kaçırsam eksik hissedeceklerimi bu takvime topladım.                       Yalnız iki film izlemeye zamanım olsaydı günümüz savaÅŸlarının sırayla psikolojik&sosyolojik ile ekonomik&siyasal nedenlerini apaçık kavramak için Rat Film ve Shadow World‘ü; yaratıcı belgesel sinemanın yavaÅŸtan kurmacayı nasıl gölgede bıraktığına uyanmak isteseydim Lovetrue, All These Sleepless Nights ve You Have No Idea How Much I Love You‘yu izlerdim. Tek bir Gala filmi izleme hakkım olsaydı: Aquarius, neden? çünkü. Tek bir GökkuÅŸağı filmi izleyecek olsaydım (üzülürdüm):  The Queen of Ireland ve tamam dayanamayacağım: The Pass  (you’ll thank me later for this one) ;).

Bizden ÅŸimdilik bu kadar. Biletler satışa çıkmadan önce !f blog’a uÄŸrayıp !f biletlerini daha hızlı almak için ipuçlarını okumanızı, izlemenizi Ã¶neririz. Sevgiler…

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment