!f ekibinin ağzını sulandıran !f 2016 filmleri!

!f ekibinin ağzını sulandıran !f 2016 filmleri!


15. !f İstanbul 18 Şubat’ta başlıyor, !f ofisinde hazırlıklar büyük heyecanla devam ediyor. Sosyal medyada #if2016 film öneri listeleri çoktan dolanmaya başladı. Bu Cuma, 5 Şubat’ta !f biletleri satışa çıkıyor. Programını hala hazırlamamış olan !f’çilere bol şans diliyoruz, ekip bile bu liste için aradan seçmekte o kadar zorlandı ki… Herkesten 3 film seçmelerini istedim ve bunun için 8 hatırlatma e-mail’i atmam gerekti, pes edip göndermeyenler de var. Onlar kendini biliyor, ben de yazdım bi’ kenara :) Şaka bir yana, seçmek çok zor gerçekten…

Birlikte bakalım kim hangi filmi seçmiş… Bu arada bilet alırken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri okumak için yarın tekrar !f blog’a uğramayı unutmayın :)

When the Earth Seems to Be Light02_1serra when the earth seems to be light, Aşk&Başka Bi’ Dünyasabah kalktınız, haberlere baktınız. ve gün sizin için bitti. 

yerine: sabah kalktınız, dünyanın bi yerine- aynı bizimki gibi, muhafazakarlığın ve hayalkırıklığının bol olduğu bir coğrafyada- yaşayan birtakım genç kaykaycılarla tanıştınız, yakın plan gördünüz onları, aşkla, tanrıyla, sokaklarla ilgili söylediklerini dinlediniz. araya giren tv haberlerine rağmen dünya güzeli olduklarını, nefes aldıklarını, kaykaylarıyla yetişkinlerin dünyasından hızla geçerken hiç kirlenmeyebildiklerini izlediniz. ertesi gün insanın ne olabileceğine dair inancınız tazelenmiş, biraz daha aydınlık bir güne uyanacaksınız. 

The Diary of a Teenage Girl01diary of a teenage girl, !f Galalar !f 2016’nın en muzip filmi. Love’a tur bindirir. Küçük kızlar (ve büyük kızlar)  özne olduklarını, arzunun iyi bir şey olduğunu hiç unutmasınlar diye yapılmış gibi.

Bağlar, Aşk&Başka Bi’ Dünya geçen gün bir arkadaşım iki sene önce Diyarbakır’da başından geçen bir hikayeyi anlattı ve sonra ‘ama o zaman umut vardı,’ dedi. bir de bu çocukların gözlerinden bakalım. barış istiyoruz. 

Liza The Foxy Fairy01pelin Tilki Perisi Liza, Oyun – Bazı filmler için ah tam !f-lik deriz ya, bu onlardan. Tamamıyla özgün ve kendi içinde tastamam olan fantastik dünyasında geçirdiğimiz 1.5 saat sırf keyif.

Innocence of Memories/ Masumiyet Müzesi, !f Galalar – Grant Gee’nin işleri her zaman takip edilesi. Istanbul’u öyle bir yerden solumuş ki içinde Boğazın sesleri var, Orhan Pamuk ve karakterleri, bir dönemin Yeşilçam oyuncuları, sokak köpekleri. Hep gece. Filmden çok şiir gibi, içinize işliyor.

poster4Thru You Princess, !f music – YouTube nelere gebeymiş meğer. İsrailli muzisyen/sanatcı Kutiman ve okyanusun oteki tarafında yoksulluk icinde sarkı soylemek icin cabalayan Princess’in bir araya gelme hikayeleri ve bundan doğan güzel işler beni benden aldı. Ilham x100!

mustafa In Jackson Heights, Başka Haller – Frederick Wiseman  yaşayan en muhteşem belgeselcilerden ve bunu 40. filmiyle bize New York’un kozmopolit mahallesini anlatarak yapıyor.

Bella e perduta, Aşk&Başka Bi’ Dünya – Pietro Marcello ileride ismini çok duyacağımız bir yönetmen. Kayıp ve Güzel gerçekten çok güzel!

Portuguese director Manoel de Oliveira looks on during a shoot last week in Lisbon in this handout photograph released December 6, 2008. Oliveira will celebrate December 11 his 100th birthday directing his latest project "Singularidades de uma rapariga loira" (Blond girl singularities). REUTERS/Jorge Trepa/Handout (PORTUGAL) - RTR22BNI

Visita e memoria, !f Özel Gösterimler – Senenin en güzel sürprizlerinden. Oliveira’dan nefis bir vasiyet!

Bitter Lake, !f Özel Gösterimler – Belgesel efsanesi Errol Morris büyüyünce Adam Curtis olmak istiyordum diyordu. Bu filmi izleyince anlıyorsunuz ne demek istediğini. Hem konuşmayı hem de filmi kaçırmayın!

Kazuo Hara belgeselleri, !f Özel Gösterimler –  daha önce deneyemlememişler için müthiş hazineler. 

Tekerleme, Başka Haller – Yıllar sonra ilk defa perdede izleyebilmek & Merlyn Ecer’le konuşabilmek bile başlı başına heyecan verici. 

uğur Crumbs, Keş!f – 90’lar pop kültürüne saygı duruşu, tuhaflığı ve bağımsız da şahane bilimkurgu çekilir’i kanıtladığı için

Der Nachtmahr02der nachtmar, Karanlık&Köşeli – yaratık filmlerine getirdiği taptaze bakış ve takip edilesi bir yönetmeni müjdelediği için

notes on blindness, Keş!f – ses kayıtlarından kurduğu duygusal ve hüzünlü dünyanın samimiyeti ve kurgusundaki yaratıcılık için

wakhan front, Keş!f – claire denis’nin beau travil’ına göz kırpışı, savaş filmlerine getirdiği yepyeni soluk ve sanrıyla gerçeğin birbirine karıştığı bi hikayeyi ilk filmden beklenmeyecek bi ustalıkla anlatabildiği için

This image released by CNN Films shows a scene from "Fresh Dressed," a new documentary that explores the roots of hip-hop fashion, from southern plantation culture and the rise of Little Richard to the gang warfare of the burned-out, 1970s South Bronx and knockoff king Dapper Dan in Harlem. (CNN Films via AP)dilek Fresh Dressed / Cakalı Faça!f music – Özgür irade ve ifade özgürlüğünün gücüne tanık oluyoruz. Müzik ve modanın kitleler üzerindeki yakıcı etkisini her saniyesinde hissedeceksiniz. Dev moda markalarının değişimin karşısında diz çökerek, çizgilerinin dışına çıktığını görmek çok güzel…

Kill Your Friends!f Galalar – Kariyer ve kişisel hırsın bir çok yaşamı nasıl mahvedebileceğine tanık olup, cin olmadan adam çarpma deyimini tüm film boyunca eşsiz müzikler eşliğinde birçok kez içinizden tekrarlayacaksınız..

Thru You Princess!f music – Dünyanın alsında ne kadar küçük olduğunu fark edeceksiniz.. arzularınızın peşinden gitmeye cesaret ettiğiniz noktada bir şekilde doğru kişilerle karşılaşmanız kaçınılmaz. Dijital peri masalı…

pınar Liza the Fox-Fairy, Oyun – Acayip bir enerjisi var! naçizane en çok tavsiye ettiğim !f 2016 filmi..

David Bowie in Nicolas Roeg's THE MAN WHO FELL TO EARTH (1976).The Man Who Fell to Earth, David Bowie… – Fragmanı izlediniz mi bilmiyorum ama bir izleyin! Neden bahsettiğimi anlayacaksınız…

Anomalisa, !f Galalar– Çok iyi eleştiriler almış ve içli bir film. Ayrıca küçük animasyon insanlar gerçek insanlardan daha sempatik :)

gözde Bakemono no ko, Oyun – Çünkü, içimizdeki yalnız çocukların iyi bir ustaya ihtiyacı var, ya sen kendin olacaksın bu ya da paralel evrenden bir canavar, farketmez.

Men & Chicken, Oyun – Andres Thomas Jensen yine kendimiz kadar garip ve özel bir avuç insanın hayatını izleyebileceğimiz bir pencere açmış. Kendinden bir şeyler bulmaman imkansız.

candan Suikastçi, !f Galalar – Mükemmel görüntüleriyle bizi bizden aldığı için

MA_02

MAKeş!f – hiç konuşmadan ruhlara değmeyi kusursuzca başardığı için..

The HungerDavid Bowie... – Bu kadro bir daha bir araya gelmeyeceği için…

hatice No Home Movie, Başka Haller – Chantal Akerman’ın kendi annesini ve bu yolla belki de kendisini daha iyi anlamaya çalışma hikayesi. Bu keşif sürecinde Akerman’a eşlik etmek isteyenler için kaçırılmayacak bir film.

Daddy’s Girl, EV –  Sevgi, öfke, özlem, bağlılık, uzaklaşma gibi insanlık durumlarını aile (ev) içinde nasıl yaşadığımıza dair samimi ve merak uyandırıcı bir film.

The Apostate01sinan The Apostate, Oyun – Katolik klisesinden vaftiz kaydını sildirmek başlı başına bir macera.

The Wolfpack, !f Galalar– 2015’in en popüler festival filmleri kontenjanından. 

ceren Aşk 3D, !f Galalar – Provokatif yaklaşımı nedeniyle salonun sessizliliğinin daha duyulabilir olduğu anlara tanMy King01ıklık ettirecek. Film izleme eyleminin ötesinde bu an’ı da yaşatacağı için. 

Mon Roi, !f Galalar – Self destructive ilişkilere selam olduğu için

deren Der Bunker, Oyun – Tuhaf, çok tuhaf, bayağı tuhaf. Film boyunca “Ne oluyor yahu?” demeye devam edeceksiniz. Oyuncular çok iyiler.

A017_C001_11119KViva, !f Gökkuşağı – Havana… Müzik… Biraz “Bad Education”… Tutku…

Sparrows, !f Galalar – İzlanda’nın en güzel beyazları, grileri, açık mavileri… Sakin, duru ama çarpıcı bir büyüme hikayesi. Tabii ki kanırtan yerleri var. E o kadar sakinliği bir şekilde dengelemek lazım tabii…

Tangerin02ahmet Tangerine, !f Galalar– cep telefonuyla çekilmiş kült olmaya aday olan film, oyunculuk, senaryo ve kurgusuyla da heyecan verici bir iş.

Kung Fury, Karanlık&Köşeli– sizi bitmeyen enerjisi ve mizahıyla 80’lerin paralel evrenine götürüp kahkalara boğuyor.

!f Türkiye’den Kısalar her sene olduğu gibi hayallerimiz, sorularımız ve sorunlarımızla birlikte birleşmeye davet ediyor.

88.88_01zafer !f 2016 programından bana en en çok ilham verenler Tangerine, #direnayol, Yallah Underground!, 88:88, Call Me Marianna diyebilirim, Türkiye’den Kısalar seçkileri ise mutlaka mutlaka, tüm kısalar ilham perisi!

En ağzım açık izlediklerim Ceset, Aşk 3DAaaaaaaaah!, Nasty Baby ve Dreamcatcher sanırım. Kesin şu an unuttuklarım da var zira ofiste etrafımda herkes bir yerlere koşturuyor, telefonlar çalıyor, e-mailler tıktıktık yazılıyor ve !f ekibi bir orkestra gibi çalışıyor. Odaklanamıyorum, tamam mı? :)

Sizin listelerinizi de merak ediyoruz! ifistanbul.com‘da !f 2016 programının tamamını (ki yukarıda yarısını bile bitiremedik, daha o kadar çok ilham kaynağı var ki programda…) görebilir ve kendi !f takviminizi yapabilirsiniz. Yorumlarda en merak ettiklerinizi paylaşmayı unutmayın!

18 Şubat’tan itibaren festivalde Fitaş, City’s, Kanyon, CKM Budak sinemalarında, DEPO’da küçük sohbet ve müdahalelerde, SALT Galata’daki atölyelerde ve !f Açılış & Gökkuşağı Partileri’nde Babylon’da görüşmek üzere!

+ There are no comments

Add yours