İçinizdeki “x”i dışarı çıkartın!


Bu sabah takım elbiseniz ve topuklu ayakkabılarınızla işe gittiniz. Ama aslında pijamadan başka bir kıyafet giymek istemiyorsunuz! “Ne yersen o’sun” misali “ne giyersen o’sun” dünyalarında kılık kıyafet bazen ne de önemli değil mi? Giydiğimiz kıyafetlerin altında aslında çeşit çeşit kimlikler var.

Mesela 3-4 saatliğinde bir Burlesque dansçısı olabilirsin, uzun zamandır çekmecede duran o jartiyeri giyebilir, tüylere otrişlere bürünüp dünyanın en seksi danslarından biri olan burleski öğrenebilirsin. 25 Şubat’ta gerçekleşecek atölyede Umur Sürel bize cilvenin dans halini gösterecek, içimizdeki Dita von Teese martini bardağının içinden süzülerek sahneyle buluşacak.

Kadın halimiz böyle diyelim ki peki erkek olmak nasıl bir his? Toplumsal kimliklerimizin bize atfettiği “erkeklik” veya “kadınlık” kılık kıyafetlerimizi değiş tokuş ettiğimizde nasıl etkilenecek? Bize verilmiş “kadınlık” sıfatlarına zaman zaman isyan ederken bir kaç saatliğine göğüs bantları, sakal, bıyık ve “erkeksi” tavırlarla içimizden kendimizden bir “Drag King” yaratsak Godfather’daki Al Pacino mu çıkar içimizden yoksa Prince mi? Das Experiement filmindeki gibi bize “Ol!” dediğinde gardiyan vs suçlu ikilemini kadın vs erkek olarak da yaşar mıyız acaba? Tüm bunları Drag King Atölyemizde Milen Nae eşliğinde konuşup içimizdeki erkekleri tartışacağız.

Hemen arkasından Voltrans Trans Erkek İnsiyatifi ile trans erkek hikayelerini okuyacağız. Heyecanımız, her bir hikayenin okuyucunun sesinde ve anlatımında yeni yeni kimlikler bulacak olmasından kaynaklanıyor. Trans bir erkeğin hayat hikayesi katılımcının duygusal ve bedensel anlatımıyla kimbilir nasıl yorumlanacak?

Tüm bu atölyelere katılmak için ece@ifistanbul.com’a mail atabilirsiniz. Unutmayın, yerlerimiz kısıtlı!!

+ There are no comments

Add yours