Hobitler ari ırk mı?


301110-hobbitTolkien Hobitleri beyaz olarak mı kurguladı bilinmez ama yapımcılar iştahlı, eğlenceli, masum bu minik insanların belli ki beyaz olmaları gerektiğini düşünmüş. Sosyal araştırmacı Naz Humpreys üç saat figüran hobit olmak için kuyrukta bekledikten sonra geri çevrilmiş. Gerekçe: ‘Açık tenli insanlar arıyoruz. Hobit gibi görünmen gerekiyor.’ Pakistan asıllı bir İngiliz olan Humpreys, bu ırkçılık karşısında önce gözyaşı döktükten sonra, derdini bir muhabirle paylaşıyor. Olay büyüyünce yapımcılar casting menejerini derhal işten atıyor.

Tolkien hobitlerin rengine dair birşey söylemiyor. Ama şunu söylüyor: Hobitler diğer türlere göre iktidar hırsı en zayıf, egosu en sağlıklı varlıklar. Yüzüğü sadece Fredo’nun taşıyabilmesi boşuna değil. Buradan yola çıkarak Hobitlerin, beyaz heteroseksüel erkek olamayacağını söyleyebiliriz.

1 comment

Add yours
  1. Zeynep Erdim

    Hobbit meselesi Batılıların sarışın, mavi gözlü, çıtkırıldım İsa tiplemesi miti gibi. Halbuki adam muhtemelen esmer, göbekli, kara sakallı bir Orta Doğu’luydu. Hobbit’lere de ne anlam yükledilrese ‘beyez tenli’ şartı gelmiş. O beyazlık neyi simgeliyor, dolayısıyla beyazın karşıtı olan siyahlık neyi simgeliyor sormak lazım :)

+ Leave a Comment