Herkesin kanı güzeldir, her aşk başkadır!

Herkesin kanı güzeldir, her aşk başkadır!


LoveIsStrange02Kızılay genel başkanı olan kimse buyurmuşlar; eşcinsellerden kan almıyorlarmış. Nedeni çeşitli istatistikler, sebepler vesaire vesaire… Pardon da bu uygulamanın meşruiyetini açıklayabilecek kadar kesin yöntemleriniz varsa, alın kanı ölçün, biçin ondan sonra karar verin. Zira her ama her insandan aldığınız kanı, cinsel hayatını gözetmeksizin bir başka insana vermeden önce bunu yapmalısınız zaten.

Böyle açıklamalar yapıla dursun; eşcinseller başka, öteki, ıyk, farklı, garip, çirkin, aşırı, değişik mahluklar olarak anlatılmaya devam etsin. Biz her türlü buradayız, varız ve bir yere gitmiyoruz. Dünya genelinde, küresel ve lokal tüm istatistiklerde her yerde ve her zaman yaşayan insan hayvanlarının yüzde onunun (%10) eşçinsel olduğu gerçeğini biliyor muydunuz? Size söylesin veya söylemesin, kendisi kabul etmiş olsun veya olmasın, çevrenizdeki her 10 insandan 1’inin hemcinsinden hoşlandığı anlamına geliyor bu. Ve bu bir gerçek. BAM!

Şubat’ta !f’te göreceğimiz filmlerden biri New York’ta, 40 yıllık birlikteliklerini eşcinsel evlilikler yasallaştıktan sonra kanunlar önünde kayıt altına almak isteyen bir çifti konu alıyor. İsmi ‘Love is Strange’, biz Türkçe’ye ‘Aşk Başkadır’ diye çevirdik. Çünkü her aşk başkadır… Bazısı iyi olduğunda volkanlar patlatır ama ‘son’a ulaşamayınca saman alevi gibi söner, bazısı hiç kıvılcım çıkarmaz ama ormanları bir gecede yakar.

‘Aşk Başkadır’ yıllarca çalışarak geldikleri konumdan erkek erkeğe evlendikleri için bir çırpıda uzaklaştırılan iki insanın sevgilerinin bölünmezliğini anlatıyor. ‘Aşk Başkadır’ hukukta yapılan doğruların mikro toplumsal kültürle kaynaşamayışını ama buna rağmen aşkın nasıl da makro yanlışlara çomak sokabildiğini anlatıyor. ‘Aşk Başkadır’ milyonlarca insanın yaşadığı gezegende hissettiğimiz yalnızlığın kaynağının kendi bencilliğimiz olup olmadığını sorgulatıyor. ‘Aşk Başkadır’… çünkü… ‘Aşk Başkadır’. Şubat’ta !f’te hep birlikte izleyeceğiz zaten.

Filmin yönetmeni Ira Sachs (!f 2012’de gösterilen ‘Keep the Lights On’ filmiyle tanıdık kendisini) ve Türkiyeli yapımcısı Ali Betil filmi sunmak ve soruları yanıtlamak için !f Istanbul’da olacaklar.

Şubat’a kadar dayan, o zamana kadar ara sıra kalbin yerinde mi diye bi’ #kalbinebak, unutma!

kızılay olayı ile ilgili haber.

+ There are no comments

Add yours