Tüm Kahraman Kadınlara..


“27 yaşındaydı bu iş başına geldiğinde, şimdi 40 yaşında ama ben hala onu çocuk olarak görüyorum.” demiş Alp Selek. İki kez beraat ettiği davanın Yargıtay tarafından ikinci kez bozulmasının ardından çıktığı duruşmada bugün 12.Ağır Ceza Mahkemesinin hakkında beraat kararında direndiği Pınar Selek’in avukatı ve de babası.

Sabah Beşiktaş Adliyesi’nin önünde toplanan Almanya’dan, İsviçre’den, Fransa’dan ve tabii ki Türkiye’den gelmiş insan hakları savunucuları, gazeteciler, sosyologlar, feministler, yazarlar, aktivistler teker teker konuşup Pınar’ın derhal serbest bırakılmasını talep ettiler. Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nun aleyhte bozma kararı nedeniyle yeniden yargılanmaya karar verildiği davanın üzerinden tam 12 yıl geçti. Bugün 3. dava. Çok şükür ki yine beraat kararında direniliyor. Diyebiliyoruz en azından. Geçen 13 yılın, 27 yaştan 40 yaşa uzanan uzun ve çok yıpratıcı zamanın ardından.

Yazılacak söylenecek o kadar söz var ki, insanın susup kalası geliyor. Sokağa çıkmanın bazen bir kapının kolunu aşağı indirmek kadar basit olduğu hayatlarımızda, Pınar’ın defalarca suçsuzluğunu haykırdıktan, kanıtladıktan sonra hala o kolsuz kapıların arkasında yaşamaya mahkum edilme ihtimali, insanı çok derin bir çözümsüzlüğe sürüklüyor. Hak ve adalet söylemlerinin bazen ne kadar yüzeysel kaldığını, çocuk kitapları yazan, kadın haklarını savunan ve de en önemlisi zaten bir avuç kadar kalmış “düşünenlerden” bir kişiyi tüm mantığın yerlebir olduğu bir sistemin içinde çırpınırken gördüğümüzde anlıyoruz. Pınar hala çırpınıyor. Geçtiğimiz günlerde ise “4 yıldır yüzleri yok” derken artık çırpınamayan bir Hrant’ı anıyorduk utançla.

Benzer utançları içimizde taşımamıza ithafen Dünyanın Çivisi bölümümüzde Brezilya, Kenya ve Kamboçya olmak üzere 3 kıtada gezip eşitsizliğe, yoksulluğa ve türlü türlü zorluklara karşı kahramanca ayakta duran kadınların hikayelerini anlatan bir filmimiz var. Dünyanın, gündelik mücadeleleriyle daha iyi, daha adil bir şimdi ve gelecek talep eden kadın kahramanlarla dolu olduğunu hatırlatan bir film. Kadınlar Kahramandır.

Hemen ardından ise bize bu gecenin ilhamını veren Pınar’ı ve tüm diğer kahraman kadınlarımız için bir etkinliğimiz olacak. Cadının Bohçası Esmeray, Kardeş Türküler ve Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu’nun katılacağı gece umuyoruz ki bugünün ardından bir kutlama havasında geçecek ve Pınar’ı yeniden aramızda görme ihtimalinin tadını çıkaracağız. Ve Kahraman Kadınlarımız için direnmenin yeni yollarını arayacağız. Yılmadan, vazgeçmeden, umutla.

+ There are no comments

Add yours