Haftasonu istanbul ile aynı anda 25 şehirde 7000 izleyici !f ² filmlerini izledi.


Biliyorsunuz “!f ²: İstanbul’dan Canlı”yı artık. Tekrara gerek yok. Neler yaptık, nasıl geçti orada olmayanlar için kısa bir not düşelim istedik. Tek kelimeyle ‘şahane’ geçti!:)

Batman !f ²'ye hazır. Salon pırıl pırıl

Online sinema sitesi MUBI ortaklığı ile yaptığımız bu ikinci !f ² vukuatını Ramallah’tan Tiflis’e, Hopa’dan Şanlıurfa’ya 25 şehirde  7000’in üzerinde kişi izledi. Gösterimlerin ardından yönetmenlerle yapılan soru-cevap seansları tüm şehirlerde web sitemizden canlı olarak izlendi ve tüm katılımcı mekanlardan yönetmenlerimize soru yağdı.

Büyük sorulara küçük insan resimlerinden yola çıkarak cevap arayan ödüllü filmler seçtik bu yıl. Mars’ta da olsak, hepimizin dünyalı olduğu ve dolayısıyla dertlerimizin ortak olduğunu gösteren filmler. BAFTA ödülü komedi Dört Aslan, Mars’ta geçen animasyon bir aşk hikayesi, Paris-Tahran hattında yeşil dalga devrimi gölgesinde yaşanan iki yalnız ruhun ortaklığı Kötülük Çiçekleri, çocukluktan çıkışı konu alan Boyita’nın Son Yazı ve ünlü fotoğrafçı JR’ın üçüncü dünya ülkelerindeki kadınların durumunu belgelediği Kadınlar Kahramandır.

Ortaklarımızdan aldığımız değerlendirmeler, tüm yorgunluğumuzu gözyaşlarına çevirdi. İki örnek:)

Ve Batman'da !f ² başlar.. Salon tıklım tıklım.

Batman Kültür ve Sanat Derneği’nden Yavuz Ekinci: “Beklenenin çok üstünde bir katılım gerçekleşti. Farklı şehirlerden, ülkelerden, dillerden insanların aynı anda aynı ekrana bakması aynı şeyleri görüp dinlemesi inanılmaz bir duygu. Sinema üzerinden birbirimizi kucakladığımız bu projede yer almaktan çok mutluyuz.

Alanya Sinematek Derneği Başkanı Zeynep Özbek: “9 senedir izleyiciler üzerinde yaratmaya çalıştığımız bağımlılığı, sinemaya saygıyı ve doluluğu sizin bizlere kazandırdığınız !f ² projenizle elde edebildik. Bu, Alanya gibi küçük ve sanattan önce turizm ve paranın girdiği bir yer için inanın “büyük bir başarı”. Filmlerde verdiğimiz 10 dakika arada bile seyircimiz dışarıya çıkmayıp, koltuğuna çakılmış ve filmin başlamasını sabırsızlıkla beklediler.”

Biz de emeklerine ve dillerine sağlık diyor, seneye inşallah daha da fazla şehirle buluşmayı diliyoruz.

2 Comments

Add yours
 1. çiçek eken

  denetim bekleyen yorumum denetlenecek mi acaba? buraya yazmak istemezdim ama ara tara, parçası olduğum festivalin iletişim bilgilerini bir türlü bulamıyom nette… keşke olsaydı bir info@ifistanbul.com, zira afişe etmek değildir niyetim…

 2. Uluc Kecik

  Cicek selam,
  oncelikle buraya yazdigin ilk yorumun yayinlandi. Bu kisa olani onun yerine yazmissin sanirim o yuzden ilkinin ustune gecti simdi.
  Ben bu konuya cok mudahil degilim sadece birkac seyi netlestirmek istedim.
  info@ adresimiz mevcut ve oraya yazdiysan elimize ulasmistir. Mailina hemen cevap alamadiysan veya bu yorumun hemen denetlenmediyse nedeni benim ve festivalde calisan herkesin ayni senin gibi gecesini gunduzunu kaybetmis olmasidir.
  Benim konuyla alakam bu kadar.
  kolay gelsin.

+ Leave a Comment