Hafta sonu ne yapsak?


Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali bugün başlıyor! Bu sene “Kadına Yönelik Şiddet ve Ayrımcılık”a odaklanan festival bu tema etrafında dolaşan film gösterimleri ve etkinlikleriyle dikkat çekiyor. “Nénette et Boni/Nénette ve Boni”den “Beau Travail/İyi İş”e pek çok Claire Denis filminde hayranlıkla izlediğimiz Grégoire Colin, Türkiye’ye gelecek festival konukları arasında heyecan uyandırıyor.

Eksik sinema dergilerini tamamlamak, film afişi koleksiyonunu büyütmek isteyenler için Tepebaşı’nda Beyoğlu Sahaf Festivali başladı.

Hafta sonuna hızlı girmek isteyenlere bu gece Poe Event-Hall’da yapılacak “Ay Laf Olucak Söz Olucak Şimdi!” partisi tavsiyemizdir. İstanbul LGBTT’nin düzenlediği partide ayrıca kıyafet yarışması olacak, ona göre!

Benim için ateş cumartesi gecesi yanacak diyorsanız da Voltrans Belgeseli Dayanışma Gecesi için Bigudi‘ye, 90’ların kült gruplarından C+C Music Factory’den “Gonna Make You Sweat”i (Everybody Dance Now) canlı dinlemek için de Bronx Pi Sahne’ye buyrunuz. O gece ayrıca uzay ve siber diskosu eşliğinde çağ ötesi bilim kurgu ve uzay çağı müzikleri dinlemek isteyenlere Arkaoda’da Deniz Pınar Sunar: Sputnik is The Place, katıklı – katıksız, ama saf kayıtlarıyla rock için de Karga’da mainTIMEstream çalışması alternatif müzik arayanlara duyurulur.

Film Ekimi ve Suç ve Ceza’nın güzel filmlerinden fırsat bulabilirseniz de Yeşim Ustaoğlu’nun son yapıtı Araf’ı kaçırmayın deriz. Ustaoğlu, her an yanıbaşımızdan akıp giden bir hayatın içinden sarsıcı bir hikâye anlatıyor ve fonuna koyduğu kar kadar ruhumuzu üşütüyor.

Pazar günü mühim bir gün tabi. Türkiye’nin dört bir yanından hayvan hakları savunucuları Meclis’e sunulan yeni yasanın geri çekilmesi için yürüyüş düzenliyor. Siz de saat 14.00’te kendi şehrinizde toplanarak “Ölüm Yasası Teklifi”nin geri çekilmesi için sesinizi yükseltebilirsiniz.


+ There are no comments

Add yours