Güzel sevişmelerinizi hatırlayın bu pazartesi sabahı


Cuma günü ofiste bir taraftan bilgisayarlarımız başında tıkır tıkır çalışırken, bir taraftan hala şikayet ediyorduk. Kızlı erkekli mi? Yuh artık!

Ben bir önceki gece bir Mısır filmi izlemiştim ve bugüne kadar hiç benzetmediğim kadar benzetmiştim orada izlediğim kadın olma hallerini bizimkilere.

Elinde bir kamerayla takılıp kendi özel hayatını anlatan sanatçı bir hatun kişi şöyle diyordu: ‘Sabah ilk uyandığım an, hep en sevmediğim andır benim. Bütün korkularım midemdedir sanki. Ülkenin erkek hali üstüme üstüme gelir. Sonra, gün içinde alışırım.”

Mısır filmindeki her sabah korkan hatun kişi

Mısır filmindeki her sabah korkan hatun kişi

Konu hakkında !f Blog yazmak isteyen?’ diye ses verdim ortaya.  Sus pus.  Niye sus pus olduğunu biliyorum. !f blog’da olabildiğince korkuyla yoğrulmuş, çıkışsız yerlerden konuşmayalım dediydik. Son bir cümlede en azından illa bir çıkış olsun. Onu bulamadığımızda da yazmayıverelim, yazılıyordur zaten.
Cuma akşamı kütüphanemden üniversitede okuduğum bir kitap düştü elime. Audre Lorde. Siyah, feminist, lezbiyen, yazar, aktivist.
Açtım, erotiğin hallerinden, güçle olan ilgisinden bahsediyorAudreLorde
‘Kullanılan ve kullanılmayan, kabul edilen veya edilmeyen bir çok farklı tür güç vardır. Erotik, her birimizin içinde, derinlemesine dişi ve ruhani bir düzlemde, dile gelmeyen ve tanınmayan duygularımızda yatan bir kaynaktır. Her iktidar, kendini devam ettirebilmek için, baskı altında tuttuklarından değişime yön verebilecek olanların bu güç kaynaklarını yozlaştırmak ya da çarpıtmak durumundadır. Kadınlar için bu, bir bilgi kaynağı olarak kullanılabilecek olan erotik gücün bastırılması anlamına gelmiştir…   Erotik, benlik duygumuzla, en güçlü duygularımızın kaosu arasında katedilen mesafedir. İçimizde bulduğumuz bir tatmin duygusudur; bunu bir kez tattık mı, peşine düşebileceğimizi biliriz. Çünkü bu duygu derinliğinin bütünlüğünü deneyimledikten ve gücünün farkına vardıktan sonra, onurumuz ve kendimize duyduğumuz saygı, kendimizden bundan daha azını beklememizi engelleyecektir’
Güzel. Korku artık karşı kanatta. Kızlı erkekli olan şeylerin potansiyel gücünden korkuluyor belli ki.
 —-
Sonra da hafta sonu bir arkadaşımdan sade, iç açan bir mesaj geldi. Arkasına da bir video eklemiş.
[vimeo]http://vimeo.com/53394874[/vimeo]
“Sevişmeyi ahlaksız, ayıp, kirli, kötü, gizlenmesi, kaçınılması, kontrol altına alınması, kısıtlanması gereken, yalnızca pipiyle ve kukuyla alakalı zanneden zihinler için söylemek isterim ki mühim olan, sevişmeyle ilgili algıyı değiştirmektir. İste sevişmek tam da bu videodaki gibi bir şeydir. Ne güzel bir şeydir, ne müstesna bir şeydir, ne insancıl bir şeydir. İnsanların birbirini karşılıklı sevme halidir ve insanlar bu yaklaşımla evde, yolda, sokakta, kamu alanında sevişse dünya daha güzel bir yer olacaktır.”
Evet, erotik hallerinizin bolca hissedildiği, çalışırken güzel sevişmeleri hatırladığınız bir pazartesi sabahı olsun.

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment