Güzel sevişmelerinizi hatırlayın bu pazartesi sabahı


Cuma günü ofiste bir taraftan bilgisayarlarımız başında tıkır tıkır çalışırken, bir taraftan hala şikayet ediyorduk. Kızlı erkekli mi? Yuh artık!

Ben bir önceki gece bir Mısır filmi izlemiştim ve bugüne kadar hiç benzetmediğim kadar benzetmiştim orada izlediğim kadın olma hallerini bizimkilere.

Elinde bir kamerayla takılıp kendi özel hayatını anlatan sanatçı bir hatun kiÅŸi şöyle diyordu: ‘Sabah ilk uyandığım an, hep en sevmediÄŸim andır benim. Bütün korkularım midemdedir sanki. Ãœlkenin erkek hali üstüme üstüme gelir. Sonra, gün içinde alışırım.”

Mısır filmindeki her sabah korkan hatun kişi

Mısır filmindeki her sabah korkan hatun kişi

Konu hakkında !f Blog yazmak isteyen?’ diye ses verdim ortaya.  Sus pus.  Niye sus pus olduÄŸunu biliyorum. !f blog’da olabildiÄŸince korkuyla yoÄŸrulmuÅŸ, çıkışsız yerlerden konuÅŸmayalım dediydik. Son bir cümlede en azından illa bir çıkış olsun. Onu bulamadığımızda da yazmayıverelim, yazılıyordur zaten.
Cuma akşamı kütüphanemden üniversitede okuduğum bir kitap düştü elime. Audre Lorde. Siyah, feminist, lezbiyen, yazar, aktivist.
Açtım, erotiğin hallerinden, güçle olan ilgisinden bahsediyor. AudreLorde
‘Kullanılan ve kullanılmayan, kabul edilen veya edilmeyen bir çok farklı tür güç vardır. Erotik, her birimizin içinde, derinlemesine diÅŸi ve ruhani bir düzlemde, dile gelmeyen ve tanınmayan duygularımızda yatan bir kaynaktır. Her iktidar, kendini devam ettirebilmek için, baskı altında tuttuklarından deÄŸiÅŸime yön verebilecek olanların bu güç kaynaklarını yozlaÅŸtırmak ya da çarpıtmak durumundadır. Kadınlar için bu, bir bilgi kaynağı olarak kullanılabilecek olan erotik gücün bastırılması anlamına gelmiÅŸtir…   Erotik, benlik duygumuzla, en güçlü duygularımızın kaosu arasında katedilen mesafedir. İçimizde bulduÄŸumuz bir tatmin duygusudur; bunu bir kez tattık mı, peÅŸine düşebileceÄŸimizi biliriz. Çünkü bu duygu derinliÄŸinin bütünlüğünü deneyimledikten ve gücünün farkına vardıktan sonra, onurumuz ve kendimize duyduÄŸumuz saygı, kendimizden bundan daha azını beklememizi engelleyecektir’
Güzel. Korku artık karşı kanatta. Kızlı erkekli olan şeylerin potansiyel gücünden korkuluyor belli ki.
 —-
Sonra da hafta sonu bir arkadaşımdan sade, iç açan bir mesaj geldi. Arkasına da bir video eklemiş.
[vimeo]http://vimeo.com/53394874[/vimeo]
“SeviÅŸmeyi ahlaksız, ayıp, kirli, kötü, gizlenmesi, kaçınılması, kontrol altına alınması, kısıtlanması gereken, yalnızca pipiyle ve kukuyla alakalı zanneden zihinler için söylemek isterim ki mühim olan, seviÅŸmeyle ilgili algıyı deÄŸiÅŸtirmektir. Ä°ste seviÅŸmek tam da bu videodaki gibi bir ÅŸeydir. Ne güzel bir ÅŸeydir, ne müstesna bir ÅŸeydir, ne insancıl bir ÅŸeydir. Ä°nsanların birbirini karşılıklı sevme halidir ve insanlar bu yaklaşımla evde, yolda, sokakta, kamu alanında seviÅŸse dünya daha güzel bir yer olacaktır.”
Evet, erotik hallerinizin bolca hissedildiği, çalışırken güzel sevişmeleri hatırladığınız bir pazartesi sabahı olsun.

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment