!f gaste yazdı: Gıda Ltd. / Food Inc.


!f gaste #5
19.30 Fitas

food-inc

Bugün konuk yazarımız ‘gerçek gıda’ kampanyasının önemli ismi Fikir Sahibi Damaklar. Bu akşam 19.30 Gıda Ltd gösteriminin ardından sorularımızı cevaplayacak ve işlenmiş gıdaların üzerindeki etiketleri deşifre etmemiz için tüyolar verecekler.

‘It looks like a tomato. It is kind of a notional tomato. I mean, It is the idea of a tomato’, filmden.

.

Yemiyorsak, sebebi var!!
Çinliler’in 5000 yıldır hem gıda hem de tıbbi manada yararlandığı ve aslında mükemmel bir protein ve aminoasit kaynağı olan soya, bugün Batılılar tarafından bakliyattan ziyade yem ve yağ bitkisi olarak tanımlanıyor. Özellikle genetiği değiştirilmiş versiyonu ABD, Arjantin ve Brezilya’da bol miktarda üretiliyor.

Türkiye’nin bir yıllık soya üretimi 60-70 bin ton civarında. Her yıl 1 buçuk milyon ton soya ithal ediyoruz. Bu, yağ ve hayvan yemi amaçlı kullanılıyor.

Soya küspesi ithalatında ABD, Arjantin ve Brezilya’nın payı %90’ın üzerinde. Yani satın aldığınız her çiflik balığı, kümes hayvanı, sığır eti, süt ve süt ürünlerinin arkasında bu ülkelerden alınmış soya olabilir, bu soya da pekala GDO’lu olabilir. İneğin yeminin nereden geldiği süt kutusunda yazmadığına ya da kızınıza çorba yapmak için aldığınız tavuğun neyle beslendiğini markette kimse size anlatamayacağına göre, tüketici olarak endişe etmeke haklısınız.

Gerçek Gıda Tüketin
Üzerinde “GDO’suz” ya da “organik” yazmadığı sürece çikolatadan ete, sütten ekmeğe herşeyin içerisinde ABD, Arjantin ya da Brezilya’da yetiştirilmiş GDO’lu soya olabilir. Etiketi okuyacaksınız ve göreceksiniz ki her yerdeler: Soya unu, soya lesitini, soya proteini, isolate ve isoflavone, bitkisel yağ ve bitkisel protein (ve mısır unu, mısır nişastası, mısır yağı, mısır şurubu, fruktoz, dekstroz ve glukoz, modifye nişasta, kanola yağı ve pamuk yağı.. yani diğer endişelerimiz.)

Biz GDO’lu gıdaların yönetilmesini değil, yasaklanmasını istiyoruz. Ve diyoruz ki: bize katılın, GDO orucu tutun. Üzerinde GDO’suz yazanı arayın ya da organik ürünü tercih edin. Düşünün ki gıdaymış gibi yapan onlarca ürün siz satın almazsanız üretenlerine zarar olarak geri dönecek. Cebinizdeki o binbir güçlükle kazandığınız paranın alım gücüne güvenin. Onu gerçek gıdaya yatırın.(Yazan: Fikir sahibi Damaklar)

gaste tamsayfa; read in english

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment