Güneş her gün yenidir!

Güneş her gün yenidir!


ne zamandır duyduğum en güzel sloganlardan: “güneş her gün yenidir!”. yeniliğe çağrı yani. !f istanbul ve Anadolu Kültür ortaklığında düzenlenen ve 4 yıldır belgesel sinemayı destekleyen tek özel fon olmanın kıymetini yitirmeyen yeni film fonu‘nun hikâyesinin, derdinin cümlelerinden sadece biri bu. yeni dönem başvuruları 5 eylül‘de başlıyor. kafanızdaki kısa ya da uzun belgesel projelerini toparlamaya başlayın şimdiden.

bir başka yenilik çağrısı da !f ortaklarından fol‘dan geldi. kurucularından burak çevik‘in bir çağrısı var: “2015 yılında başlayan fol vesilesiyle İstanbul’un muhtelif yerlerinde, vizyon şansı bulamayacak ve hatta türkiye’de festivallere bile uğramayan çok özel filmler gösterdik, çok güzel filmler izledik. 2016 yılında yaptığımız kişisel bir girişim olarak adlandırılabilecek crowdfunding dışında tamamen gönüllülük esası ile bu gösterimleri sürdürdük, sürdürüyoruz. gösterimlerimiz halka açık ve ücretsiz gerçekleşti. Ancak önümüzdeki dönemde gösterimlere devam edebilmek için bir destek gecesi düzenlemeye karar verdik. bu vesileyle 7 Eylül akşamı, beyoğlu sineması‘nda hep birlikte tuzdan kaide‘yi izleyeceğiz. elbette, ben de orada olacağım. ve sizi, tüm fol dostlarını bekliyorum. siz gelemiyorsanız, bir arkadaşınızı gönderin ve fol, güzel filmler göstermeye devam etsin! [biletler mobilet.com ya da beyoğlu sineması gişesinden alınabilir]” siz de gelin.

iki de güneşli haberimiz var. ilki, !f 2018’in uluslararası keş!f yarışması filmlerinden distant constellation / uzak evrenden.  öyle görünüyor ki, shevaun mizrahi‘nin filmi yalnızca !f’e değil, ünlü bağımsız film ve belgesel dağıtımcısı grasshopper film için de bir keşif olmuş. filmin kuzey amerika dağıtımını üstelenen grasshoper’ın direktörü ryan krivoshey, “gerçek bir keşif. andrei tarkovsky ve pedro costa’nın sinemasını hatırlatan, olağanüstü güzellikte bir belgesel” diyor “uzak evren” için ve 2018 bağımsız ruh ödülleri‘ne aday oluşuyla gururlandığımız filmi oscar yarışında da göreceğimizi söylüyor. 

diğer güneşli haber ise, sinemamızın en iyi ve özgün yönetmenlerinden biri olduğuna inandığım gürcan keltek‘ten: benim gibi gören şanslı azınlığın aklından, ruhundan çıkmayan filmi meteorlar, mubi‘den izlenebiliyor artık. ama lütfen ve lütfen, sakin, sessiz, telefonlardan, sohbetlerden uzak bir zamanda izleyin meteorlar’ı, kendindeki şiiri okuyabilmek ve görebilmek için buna ihtiyacınız olacak.

+ There are no comments

Add yours