Gül’den duyduğum ilk first lady cümlesi


‘İlkokul öğrencisinin kendi isteğiyle başörtüsü takması söz konusu olamaz.’ Oh be! Muhafazakarlaşmanın şekilsel de olsa bir üst sınırı çizilmiş gibi ferahladım. Çizilmeyince fena oluyor. Bakınız alttaki resim…Bir gün de biri çıkıp ‘ilkokul öğrencisinin andımızı ezberlemesi söz konusu olamaz’ der mi acaba?
Şam'ın kapalı çarşısından...

Şam'ın kapalı çarşısından...

8 Comments

Add yours
 1. Haiku Pacha

  Bugün facebook’ta okuduğum bir dedikoduya göre kameraların kapatılmasında ısrar edip öyle söylemiş. Doğrunun arkasında durma cesareti, samimiyet göstergesi açıklık, kendisinden bekleneceği gibi ön ayak olma girişimi gösteremeden.

  Ay komşu, bizim alt kattaki kiracılar duymasın küserler ama aslında şöyle de böyle demiş gibi geldi bana.

 2. Maxine

  Buyuk ihtimalle bu takım bir de hem açık renk hem de ferah oldugundan bir yerlerde modern kadının tercihi gozukebilir..

 3. siona

  andimizi ezberlemeye neden bu kadar karsi olundugunu anlayabilmis degilim.

  oldukca pozitif ve ilerletici bir mesaji var. Bir okuyunuz bastan sona, objektif olarak.
  Kisiyi caliskan olmaya, dogru duzgun insan olmaya sevk edici, ikna edici bir metin.

  Birseyi 40 kez soylerseniz olur misali cocuklari dogru insan olmaya sevk eden bir hareket. Cok da guzel hareket. Her sabah kalktigimizda biz de caliskan bir insan olucam bugun desek kendimize yuksek sesle ya da trafikte sinirlenmeyen insan olucam bugun desek hergun ve hergun bir noktada olurduk belki!

  Turk olma kelimesinden neden rahatsizlik duyuldugunu da anlamiyorum ayrica. Onune gelen “i’m american” dediginde normal oluyor da bu cografyada yasayan insanlara turk insani denince birilerine dokunuyor. turk karma bir gen karma bir kan zaten neyinden rahatsizlik duyuluyor ki. anadolu topraginda yasayanlar turktur.. bu adam da bunu demistir.

  Ataturk de konusmalarinda “tuk milleti caliskandir” derken – aferim cok caliskansiniz evladim demek istemiyordu zaten. Tembel olan canim insanimi caliskan olmaya sevk ediyor. Guzel ve dogru bir teknik. Hitler gibileri gelip ayni teknigi baska turlu kullaniyor Mustafa gibieri de olumlu yonde.

  Evet cok harikulade yeni jenerasyonumuz birakin da en azindan her sabah ben caliskan insan olucam, milletimi (yani insanlari) sevicem, ilerliycem, hedefime gidicem ki burda role model olarak suleyman demireli degil Ataturku alicam desin.

 4. Yeşim Erdem

  Bugün bi de Abdullah gül karısını destekleyene kadar AA haberi geçmemiş haberi çıktı. Ben de oh be’den off’a geçtim. Şeker sevmeyen çocuk olmaz kadar düz ve aslında tartışılmaması gereken bişey söylüyor, millet ne yapacağını şaşırıyor!

 5. Haiku Pacha

  Evet, aynen öyle bir şey söylüyor ama 8-10 yaşında kız çocuklarının adet gördüğü zaman yetişkin kabul edildiği ve evlendirildiği köklü bir geleneğin dibe birikmiş safralarını atmak zorluyor bence.

 6. zerdim

  malesef ben andın pozitif ve ilerici olduğunu düşünmüyorum, sadece ve sadece sonundaki ‘varlığım varlığına armağan olsun’ cümlesi dahi yedi sekiz yaşındaki küçük çocuklara verilebilecek en yanlış derslerden birisi. ‘Devletin devamı için canımı veririm, kendimi feda ederim, ölürüm daha iyi ülen’ gibi baya korkunç bir cümle aslında. Allahtan andda o kadar üstü kapalı ki çocuklar anlamadan ezberleyip bağırıyolar :))

  ayrıca hadi diyelim dünyanın en ilerici en pozitif mesajlarıyla dolu olsun, niye ezberleyelim ki yaw? anlayıp öğrenmek daha mantıklı değil mi?

 7. Haiku Pacha

  Haftada 5, ayda 20, bir eğitim döneminde ortalama 180’den hayatımın 900 sabahı sıcakta soğukta öğretmen gözetiminde esas duruşta bağırta bağırta söyletildi. İçinden gelmiyorsa söyleme diye bir şey yok. Cansız söylersen fırça yersin. 7 yaşında çocuk muyum yoksa çocuk asker miyim?

  40 kez söylersen olur misali diye bir sevimlilik aurasına büründürülmeye çalışılmış çocukken çektirilen angarya. Benim için sevimli değildi.

  İki üç kerede benimsemediğimi hiç benimsemedim.

+ Leave a Comment