Gravity Was Everywhere Back Then / Ben Neden Sevdim?


Leonard’la Mary’nin hikâyesi bütün büyük aşk hikâyeleri gibi güzel ve tuhaf olduğu için.

Leonard Wood hırdavatçı dükkanında çalışmaktadır. Mary’le bir araba kazası sırasında, tuhaf bir ivmeyle havada uçuşurken, yerçekimine meydan okuyarak tanışmalarıyla başlar aşkları. Evlenirler. Çok geçmeden Mary kansere yakalanır. Leonard onu iyileştireceğini düşündüğü bir ev inşa etmeye başlar. Mary 2 sene geçmeden ölür. Leonard tam 15 yıl boyunca, ta ki bu inşaatın tepesinden düşüp kendini bakımevinde bulana kadar çılgınca bu evi yapmayı sürdürür. Sonra birikmiş borçlarından ancak ev satıldığında kurtulabilecektir. Green, Leonard’ı ve evi yıkılmadan hemen önce keşfeder. Bu güncel mitik hikâyeden o kadar etkilenir (kim etkilenmez!) ki bu evin aynısını kendi evinin bahçesinde bire bir oluşturmaya ve yeniden canlandırmaya karar verir. Film hem Green’in bu hikâyeyle karşılaşma sürecini anlatmasının belgeseli, hem de onu  stop-motion’la canlandırmaya çalışması..

Orijinali oyuncuların repliklerini okuduğu, foley seslerinin yapıldığı canlı performans eşliğinde icra edilen gösteriye, Green’in çocuksu, dokunaklı her okuduğunda/dinlenildiğinde değişen anlatımı eklendiğinde izlediğimiz şey aslında insan sesinin kırılganlığıyla ilgil de bir şey oluyor. Hem imkansızlık, hem aşk, hem inanç, hem de tüm romantikliğiyle yaratmak söz konusu Gravity Was Everywhere Back Then‘de.

Filmin canlandırma tekniğinden de bahsetmek gerek. Karakterler bedenleri ve varlıkları içine hapsolmuş gibiler.  Duygularını taşımakta zorlanan birer kukla gibiler sanki ve de Green’in sesi bir kuklacıymışcasına onları bu garip dünyada delirmekten, yokolmaktan koruyor âdeta. Bu iki kayıp ruh, etraflarını saran nesneler gibi hareket etmekle edememek arasında sıkışmış gibiler.. Bir canlandırma film ilk defa kendi dile gelemeyişinin sınırında bir dünya kurguluyor. Aslında biliyoruz ki her harekette, jestte matemi, yaklaşmakta olan ölümü haber veren bir şeyler var. Bütün hikâye görkemli bir ağıt gibi. Folklorik, ve tuhaf. Hakkında etmek istediğiniz bütün kelimeleri bütün ağırlığıyla ağzınıza tıkıyor. Herşey öylesine basit ve güzel ki, bunu ben de yapabilirim dedirtiyor. Eskiden Buralar Hep Yerçekimiydi mütevazı bir DIY başyapıtı.

Gravity Was Everywhere Back Then 20 Şubat 22:00, 23 Şubat 13:00  ve 24 Şubat 17:30’da AFM Fitaş Salon 4’de.

+ There are no comments

Add yours