‘Gözümü yumup mutsuz olmamak için, gözlerimi açıp acı çekiyorum.’


Adalet için Tarafım, Pınar Selek’in Yanındayım from Hala Tanığız Platformu on Vimeo.

Hala tanığız platformu, Pınar’ın 9 Şubattaki davası öncesi, tüm saçmalığı toparlayan 10 dakikalık çok aydınlatıcı ve acıtıcı bir video hazırlamış. Pınar Selek’in şidete karşı olduğuna tanık olanlar ve özellikle henüz olmayanlar, izleyin.

Küçük bir highlight:

Pınar Selek iki kere tahliye olduğu davadan yeniden yargılanıyor. Mısır Çarşısı Patlaması demeye gerek yok herhalde ama her defasında söyleyelim. Tekrar ettikçe absürd bir isim tamlamasına dönüşüyor. Abdül Mecit Öztürk poliste işkence altında ‘Pınar’la birlikte yaptık,’ dedi O oldu. Yapıştı, çıkmıyor. Neden anlamak mümkün değil. Zira Öztürk, bütün duruşmalar boyunca, Pınar’ı hiç tanımadığını ve ifadeyi işkence altında verdiğini söyledi. Üstelik Öztürk tahliye oldu. Savcı beraat kararını temyiz etmedi. Üstüne üstelik bilir kişi raporları, patlamayı bombayla değil gaz kaçağıyla ilişkilendiriyor. Ama yok, birileri karar vermiş. Pınar’ı cezalandıracak.

Kürtlerle yaptığı barış çalışmaları yüzünden gözaltına alındı. Konuştuğun isimleri ver dediler. Vermeyince işkence ettiler, hapse attılar. Orada hapiste işitti ilk, Mısır çarşısını bombaladığını. Dediği gibi araştırmaları, çalışmaları yüzünden bunlar olsa anlaşılır değilse bile daha katlanılır olurdu. Durum, böyle uydurma bir yaftayı üstünden atamamak olunca, hafıza kaybı yaşamışın gibi… insan çıldırır. Ama Pınar değil.

‘Biliyorum, çok iyi biliyorum bizi çıldırtamazlar. Acı çekiyoruz doğru. Ama sevgimizle, güvenimizle, kuşatıldığımız iyilikle biz mutluyuz.’

İnanılmaz aydınlık biri Pınar Selek. Sanırım insana en çok da bu dokunuyor. İftiraların altındayken masal kitapları yazıyor. Barış çalışmalarına o çok tanıdık ‘ben iyiyim’ gülümsemesiyle devam ediyor.

Biz de 9 Şubattaki ilk (bininci kez ilk) duruşması öncesi, Pınar’ı iyilikle kuşatanlar arasındayız. Pınar Selek’in şiddet karşıtı olduğuna Tanığız..

2 Comments

Add yours
  1. Nihal Demir

    Pınar Selek davasında bilirkişi raproru ile kanıtlandı demeniz doğru değil.”Patlamayla ilgili dört yıl içinde 11 bilirkişi raporu hazırlandı. Bu raporların dördü ‘bomba değil’, ikisi ‘bomba’, ikisi ‘bomba olabilir’, üçü ise ‘belirlenemez’ dedi. ayrıca ”Selek ile Abdülmecit Öztürk’ün patlamadan önce birlikte gittiği öne sürülen Ş.G’nin evinde bulunan artıkların TNT maddesine ait olduğunun ekspertiz raporu ile anlaşıldığı belirtilen kararda şöyle denildi: “Örgüt içerisinde ‘Leyla’ ve ‘Ayşe’ kod adı kullanıldığı, bomba yapımı kullanımı konusunda eğitim aldığı açıkça anlaşılan Selek’in üzerinde ve gösterdiği yerde bomba malzemeleri ile iki bomba ele geçirildi. Bunlarda bulunan parmak izi Selek’in parmak izleriyle uyum göstermektedir”

+ Leave a Comment