‘Gözümü yumup mutsuz olmamak için, gözlerimi açıp acı çekiyorum.’


Adalet için Tarafım, Pınar Selek’in Yanındayım from Hala Tanığız Platformu on Vimeo.

Hala tanığız platformu, Pınar’ın 9 Åžubattaki davası öncesi, tüm saçmalığı toparlayan 10 dakikalık çok aydınlatıcı ve acıtıcı bir video hazırlamış. Pınar Selek’in ÅŸidete karşı olduÄŸuna tanık olanlar ve özellikle henüz olmayanlar, izleyin.

Küçük bir highlight:

Pınar Selek iki kere tahliye olduÄŸu davadan yeniden yargılanıyor. Mısır Çarşısı Patlaması demeye gerek yok herhalde ama her defasında söyleyelim. Tekrar ettikçe absürd bir isim tamlamasına dönüşüyor. Abdül Mecit Öztürk poliste iÅŸkence altında ‘Pınar’la birlikte yaptık,’ dedi O oldu. Yapıştı, çıkmıyor. Neden anlamak mümkün deÄŸil. Zira Öztürk, bütün duruÅŸmalar boyunca, Pınar’ı hiç tanımadığını ve ifadeyi iÅŸkence altında verdiÄŸini söyledi. Ãœstelik Öztürk tahliye oldu. Savcı beraat kararını temyiz etmedi. Ãœstüne üstelik bilir kiÅŸi raporları, patlamayı bombayla deÄŸil gaz kaçağıyla iliÅŸkilendiriyor. Ama yok, birileri karar vermiÅŸ. Pınar’ı cezalandıracak.

Kürtlerle yaptığı barış çalışmaları yüzünden gözaltına alındı. KonuÅŸtuÄŸun isimleri ver dediler. Vermeyince iÅŸkence ettiler, hapse attılar. Orada hapiste iÅŸitti ilk, Mısır çarşısını bombaladığını. DediÄŸi gibi araÅŸtırmaları, çalışmaları yüzünden bunlar olsa anlaşılır deÄŸilse bile daha katlanılır olurdu. Durum, böyle uydurma bir yaftayı üstünden atamamak olunca, hafıza kaybı yaÅŸamışın gibi… insan çıldırır. Ama Pınar deÄŸil.

‘Biliyorum, çok iyi biliyorum bizi çıldırtamazlar. Acı çekiyoruz doÄŸru. Ama sevgimizle, güvenimizle, kuÅŸatıldığımız iyilikle biz mutluyuz.’

Ä°nanılmaz aydınlık biri Pınar Selek. Sanırım insana en çok da bu dokunuyor. Ä°ftiraların altındayken masal kitapları yazıyor. Barış çalışmalarına o çok tanıdık ‘ben iyiyim’ gülümsemesiyle devam ediyor.

Biz de 9 Åžubattaki ilk (bininci kez ilk) duruÅŸması öncesi, Pınar’ı iyilikle kuÅŸatanlar arasındayız. Pınar Selek’in ÅŸiddet karşıtı olduÄŸuna Tanığız..

2 Comments

Add yours
  1. 1
    Nihal Demir

    Pınar Selek davasında bilirkiÅŸi raproru ile kanıtlandı demeniz doÄŸru deÄŸil.”Patlamayla ilgili dört yıl içinde 11 bilirkiÅŸi raporu hazırlandı. Bu raporların dördü ‘bomba deÄŸil’, ikisi ‘bomba’, ikisi ‘bomba olabilir’, üçü ise ‘belirlenemez’ dedi. ayrıca ”Selek ile Abdülmecit Öztürk’ün patlamadan önce birlikte gittiÄŸi öne sürülen Åž.G’nin evinde bulunan artıkların TNT maddesine ait olduÄŸunun ekspertiz raporu ile anlaşıldığı belirtilen kararda şöyle denildi: “Örgüt içerisinde ‘Leyla’ ve ‘AyÅŸe’ kod adı kullanıldığı, bomba yapımı kullanımı konusunda eÄŸitim aldığı açıkça anlaşılan Selek’in üzerinde ve gösterdiÄŸi yerde bomba malzemeleri ile iki bomba ele geçirildi. Bunlarda bulunan parmak izi Selek’in parmak izleriyle uyum göstermektedir”

+ Leave a Comment