Gezici festival yola çıktı. Biz de gelsek artvin’e?


Gezici Festival Ankara’da yaşarken en büyük sinema olaylarımızdan biriydi. Sabırsızlıkla beklerdik. Ankaralılar ve her yıl değişen şanslı başka iller için hala öyledir eminim. Bugün başladı Ankara’da, haftaya Artvin, sonra da Ordu. Özellikle Artvin’e gitmek için süper bir vesile… Yeni sinemacıların yarıştığı Altın Boğa da orada yapılacak. Dışarıda tişörtle oturup bu yazıyı yazarken, gündüz düşü kurdurdu bu fikir bir 15 dakika bana…

festival2 İzleyebilecek şanslılar için program da çok iyi. Bu yılın teması ‘Darbe.’ Tüm dünyada hayatları karartan darbeler üzerine yapılmış filmler, belgeseller…Costa Gavras (Kayıp), Susana Sousa Dias (48), Elizabeth Farnsworth (Yargıç ve General), Özlem Sulak’ın taze filmi 12 Eylül, birkaçı.

Vizyon öncesi süprizler arasında ise, Sofia Coppola’nın Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan Ödülü’nü kazanan filmi Başka Bir Yerde (Somewhere) ve Jean-Luc Godard’ın son filmi Film Sosyalizm (Film Socialism) var.

Bu yıl ayrıca kentsel dönüşüm projelerinin trajedisine bakmışlar. Çok da güzel bir isim bulmuşlar bu bölüme: “Kentinde Mülteci.” Astrid Heubrandtner’in Sulukule’nin yıkılma sürecini yaşayanlarının gözünden sunan filmi ‘Evim Sulukulede’ydi’ ve Sophia Tzavella’nın Bulgaristan’da, komünist hükümetin yüksek ideallerle inşa ettiği yerleşim alanının, bugün kayıp cennete dönüşmesini anlattığı ‘Cennet Oteli’

Oradan taşraya geçiyor. Kısaları da her zamanki gibi onurlandırıyor. Çocukları da ihmal etmiyor. Filmcilerle ve yazarlarla söyleşiler, atölye çalışmaları da yapıyor. Dopdolu yani. Bakın programa, belki siz de gündüz düşü kurarsınız, belki fazlasını yapıp atlar gidersiniz.

+ There are no comments

Add yours