Geleceğinizi nasıl alırdınız?


Havalar çok ama çok sıcak. Mevsim normallerinin üzerinde.

Normal neydi?

İklim değişikliklerini, fosil yakıtları, her altı dakikada bir bir türün yok ediliyor olmasını sükunetle dinler olduk.  Dünyanın gidişi gidiş değil, kaynakları tükenmek üzere.

İyi şeyler de var ama. Bakınız, yaklaşmakta olan permakültür buluşmaları.

Dünyanın farklı coğrafyalarında 30 yıldır, bu tasarım ilkelerini  hayata geçirip küçük alanlarda bol miktarda besleyici gıda üreten, doğal malzemelerle kendini ısıtıp soğutabilen “akıllı” binalar yapan, küçük ya da büyük ölçekli su arıtım sistemleri kuran, alternatif ekonomi modelleri üreten çok sayıda Permakültür sevdalısı mevcut. Çölleri yeşertiyor, ufacık bahçelerden kilolarca enfes meyve, sebzeler çıkartıyor, birlikte eğlenerek çalışmanın keyfini çıkarıyorlar.

Tanışmak ister misiniz?

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YF-2F5ZHZfY&feature=share[/youtube]

14 Temmuz’da , Kadir Has Üniversitesi Balat Cibali Kampüsü’nde 09:00-17:00  saatleri arasında Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü,  Akdeniz Bölgesel Permakültür Konferansı var. Teması “Toprak” ve amaç permakültür uzmanlarıyla meraklılarını buluşturmak. Akdeniz ülkeleri  ve Türkiye’deki permakültür çalışmalarıyla ilgili deneyimler paylaşılacak, katılım ücretsiz.

Konferansın ardından Permakültürü bir yaşam tarzı olarak benimseyen farklı ülkelerden tasarımcılar, 17-21 Temmuz 2012 tarihleri arasında Marmariç Permakültür Köyü’ndeki uygulama alanında Akdeniz Bölgesel Permakültür Buluşması için bir araya gelecek. Yetkin uygulayıcıların, eğitmenlerin ve uzmanların katılacağı buluşmada, saha deneyimi edinmek isteyenlere yol gösterici etkinlikler gerçekleştirilecek.

Ayrıntılı bilgi, etkinliklere ve İstanbul-Marmariç grup otobüsüne kayıt için: www.rpc2012.com

 

1 comment

Add yours

+ Leave a Comment