Geçmiş !f’ler… Müziğin sineması: Cool’un sözlük karşılığı


berlinMüzik+sinema süper işleyen bir formül. Nedir orada tutuşan kimyasal elementler bilmem ama izlemenin ciddi bir hazzı var. Coşkuyla çıkmadığım tek bir tanesini hatırlamıyorum. Sanki müzik görsellikle birleşince beş duyusu zirve yapıyor insanın. Hakikaten cool ne var derseniz (ki niye diyesiniz) müziğin sineması derim. !f’in vazgeçilmezlerinden oldular en başından beri. Oylamamızda da var epey. Bir tanesi kesin ilk beşe girer (girmeli!).

24 Saat Parti İnsanları, Michael Winterbottom’un yarattığı bir kült. Tony Wilson’ın (Steve Coogan) kurduğu factory records plak şirketinde olan bitenler, Joy Division (New Order), Happy Mondays, Sex Pistols.. Dünyanın en berbat şehirlerinden olduğu söylenen Manchester’da olmak için herkesin ölüp biteceği bir Mad-Chester dönemi. ‘I am a minor player in my own life story’ diyor bir yerlerde Wilson, ki öyle bir ortamda bu mütevazilik falan değil.

Sigur Ros: Evde, apayrı bir kafa. İzlanda doğasında bambaşka bir anlam kazanan o müzik, izleyenler için hipnotik bir çağrı gibiydi. Oradan çıkıp uçağa atlarsın.

Joy Division, Kurt Cobain, Contakt, Berlin Calling de listede. Seçim yapmak çok zor.

+ There are no comments

Add yours