Geçmiş !f’çilerin yeni incileri 7


womb2shotMacar Yönetmen Benedek Fliegauf ve onun hipnotik dünyasını !f seyircisi iyi bilir. 2003’de Orman (Rengeteg) filmini göstermiştik. Doğu Avrupa’da komünizm çökerken, iyice uçuklaşan hayatlardan 7 kesit izledik Budapeşte’de geçen. Dogma 95 kurallarına sadık kalınarak çekilmişti. Sonra 2008’de gösterdiğimiz Samanyolu (Tejut) vardı. Birbirinden farklı 10 sahne üzerine kurulu, kameranın sabit durduğu, karakterlerin obje gibi uzaktan görüldüğü, Fliegauf’un kendi deyimiyle, ‘orbital bakış açısıyla’ çektiği film.

Şimdi sahnelerde Womb (Rahim) var. Nasıl anlatmalı ki bu filmi? Başından itibaren her bir sahne bir sonrakini merak ettirdiğinden, süreci hep hafif şaşkınlıkla izlettiğinden konudan bahsetsem gizemi bozarım. Atmosfer, sessizlik, ses, çerçeveler masal gibi. Başrolde Eva Green ve Matt Smith. Hipnozun etkisi dört koldan. Sadece yılın en etkileyici filmi desem. Bir de Şubatı bekleyin desem:)

2 Comments

Add yours
  1. mustafa uzuner

    Galiba Ingilizce cektigi ilk film de ayni zamanda :) Daha birkac ay once cok yakin bir arkadasima Dealer’i (bu film nasil kacmistir gecmis !f’lerden hala yanarim :) izlettim ve daha iyi anladim: gunumuz sinemasinda, hipnotik, nevrotik anlari onun kadar iyi estetize edebilen cok az yonetmen var bence! Hemen trailer’ini da ekleyelim :)

    http://www.youtube.com/watch?v=N8Oujip3nJQ&eurl

  2. Serra Ciliv

    Şu an için Womb !f 2011 favorimdir, duyduk duymadık demeyin ey sevgili izleyiciler. Benedek Fliegauf’la tanışacağım için yerimde duramıyorum, bu da böyle biline. Hem de çok lokum biri olacak galiba, söylemedi demeyin..

+ Leave a Comment