GeçmiÅŸ !f’çilerin yeni incileri 7


womb2shotMacar Yönetmen Benedek Fliegauf ve onun hipnotik dünyasını !f seyircisi iyi bilir. 2003’de Orman (Rengeteg) filmini göstermiÅŸtik. DoÄŸu Avrupa’da komünizm çökerken, iyice uçuklaÅŸan hayatlardan 7 kesit izledik BudapeÅŸte’de geçen. Dogma 95 kurallarına sadık kalınarak çekilmiÅŸti. Sonra 2008’de gösterdiÄŸimiz Samanyolu (Tejut) vardı. Birbirinden farklı 10 sahne üzerine kurulu, kameranın sabit durduÄŸu, karakterlerin obje gibi uzaktan görüldüğü, Fliegauf’un kendi deyimiyle, ‘orbital bakış açısıyla’ çektiÄŸi film.

Şimdi sahnelerde Womb (Rahim) var. Nasıl anlatmalı ki bu filmi? Başından itibaren her bir sahne bir sonrakini merak ettirdiğinden, süreci hep hafif şaşkınlıkla izlettiğinden konudan bahsetsem gizemi bozarım. Atmosfer, sessizlik, ses, çerçeveler masal gibi. Başrolde Eva Green ve Matt Smith. Hipnozun etkisi dört koldan. Sadece yılın en etkileyici filmi desem. Bir de Şubatı bekleyin desem:)

2 Comments

Add yours
 1. 1
  mustafa uzuner

  Galiba Ingilizce cektigi ilk film de ayni zamanda :) Daha birkac ay once cok yakin bir arkadasima Dealer’i (bu film nasil kacmistir gecmis !f’lerden hala yanarim :) izlettim ve daha iyi anladim: gunumuz sinemasinda, hipnotik, nevrotik anlari onun kadar iyi estetize edebilen cok az yonetmen var bence! Hemen trailer’ini da ekleyelim :)

  http://www.youtube.com/watch?v=N8Oujip3nJQ&eurl

 2. 2
  Serra Ciliv

  Åžu an için Womb !f 2011 favorimdir, duyduk duymadık demeyin ey sevgili izleyiciler. Benedek Fliegauf’la tanışacağım için yerimde duramıyorum, bu da böyle biline. Hem de çok lokum biri olacak galiba, söylemedi demeyin..

+ Leave a Comment