Geçmiş !f’çilerin yeni incileri 4


davidlynchİzleyebileceğiniz en garip, en deli, en amorf karakterleri sinemaya (ve de televizyona) kazandıran, en karanlık atmosferi büyülü kamerasıyla hiç beklemediğiniz bir aydınlıkla buluşturabilen, dünyanın en garip yönetmenlerinden David Lynch şu sıralar neler yapıyor?

Inland Empire filminin çekim sürecini anlatan belgeseli Lynch: Perdenin Arkasında’yı 2009 yılında !f’te izlemiştik. Kendisi şu sıralar bayağı bir meşgul. Öncelikle marangozluğa takmış durumda. İkiz Tepeler’de Ajan Cooper’ın bayıldığı köknar ağaçlarından kendine kutular, kitaplıklar, hatta sanal şömineler yapıyor. Ahşap sanat eserlerinin fotoğraflarını da Twitter’dan paylaşıyor. Geçenlerde beyaz ve mor desenleri olan bir balta aldığı için ne kadar mutlu olduğunu takipçileriyle paylaştı.

Kasım ayında da, elektro pop tarzında iki şarkısı piyasaya çıktı. Filmlerinin ruhuna taban tabana zıt şarkılardan birisinin adı Good Day Today. Şaşırtıcı bir şekilde, David Lynch’in gerçek hayatı mutluluk ve huzur üzerine kurulu. Neredeyse 40 yıldır transandantal meditasyonla uğraşan, kendi TM vakfını kuran Lynch, Twitter mesajlarında Maharishi’den alıntılar yazıp, “hayatın amacının mutluluğu yaymak olduğunu” ya da “kişisel sevginin evrensel sevgiye yol aldığını” söylüyor. Bu arada yeniden dünyaya gelirse bir Jack Russel terrier olmak istiyor.

Şu anda üzerinde uğraştığı film projelerinden birisi Maharishi Mahesh Yogi hakkında bir belgesel. Diğer bir projesi de ‘Snootworld’ isimli bir animasyon. Tabii bir de animasyon oyunculuğu var. The Cleveland Show dizisini takip edenler, Lynch’i ara sıra barmen Gus rolünde görebilirler. Bu adamın zamanında Laura Palmer’ı zalimce öldürdüğüne inanmak zor.

Emrah’s popdate

2 Comments

Add yours
  1. mustafa uzuner

    Valla ben kendisini David wants to Fly’da gordum, peki iyi gozukmuyordu. Anlasilan David Sieveking’e cok kzigin. (http://www.youtube.com/watch?v=gq0rsiw6IFo -documentarist 2010’da oynamisti! insallah kacirmamissinizdir..) Adasi David’e, Maharishi Mahesh Yogi hakkinda yapacagi belgeselle gerekli cevabi verecekmis.. (en azindan tarikatin muritlerinin filmi Berlinale gosteriminde protesto ederken soyledikleri bu yondeydi, resmi olarak da aciklandi daha sonradan)

    Ayrica transandantal meditasyonun Amerika’daki okullarda lise mufredatina alinmasi icin lobi calismalarinda bulunuyormus, ve Lynch Vakfi olarak bu meditasyon metodunu ogrenmek isteyen ogrencilere verilmek uzere 1 milyon dolarlik bir fon olusturmuslar falan.. Arkadaslarini cagirdigi yardim kampanyalari falan zaten bilinen bir seydi. Ilginc hakkaten. Kendisine bu spirutuel liderlik hevesi yakismamis gibi duruyor. Lynch acaba yavas yavas kendi karakterlerinden birisine mi donusuyor?

  2. Emrah

    David Wants to Fly’ı çok merak ediyorum. Adam içindeki karanlığı filmlerinde tamamen kusuyor, sonra evine dönüp mutlu mesut yeşl çayını içiyor gibi geliyor..

+ Leave a Comment