Fukuşima’da Yaşanan Nükleer Felaketin İkinci Yıldönümü’nde Galata Köprüsü’ndeyiz!


banner11112. !f Istanbul’da Sion Sono’nun Tohoku depremi sonrası yaşananları konu edindiği filmlerinin (şimdilik) sonuncusu olan Kibô no kuni / Umut Diyarı‘nı gösterdik. Filmin bazı kısımlarının Fukishima’da, deprem sonrası gerçek mekanlarda çekilmiş olması filmi izleyenlerde tüm olanlara tuhaf bir tanıklık hissi uyandırdı.

!f’te filmi izleyen Nükleer Karşıtı Platform temsilcilerinden dün bir mesaj aldık. 11 Mart 2011’de Fukuşima’da yaşanan nükleer felaketin ikinci yıl dönümünde, hayatını kaybedenleri anmak için 10 Mart 2013 Pazar günü saat 12:00‘de Galata Köprüsü üzerinde basın açıklaması yapılacağını ve ardından insan zinciri oluşturulacağını öğrendik.

Ülkemizin en el değmemiş kıyılarında,  Mersin Akkuyu ve Sinop Akliman’da hükümet, devletler arası anlaşmalar üzerinden ulusal hukuku by-pass ederek hiçbir tartışmaya yer vermeden nükleer enerji santralleri kurdurtma yoluna gidiyor. Planlanan nükleer santrallerin ekonomik ve çevresel maliyetlerinin dev boyutları hakkında kamuoyunu bilgilendirmek üzere ‘Nükleer Karşıtı Platform’ farklı etkinlikler düzenliyor.

Bu Pazar saat 12:00’de Galata Köprüsü’nde görüşmek üzere!

 

 

 

+ There are no comments

Add yours