!f’te bugün!


maxresdefaultŞİLİ’NİN DÜNÜ BUGÜNÜ 2011’de Şili’de hükümetin eğitim politikalarına karşı bir protesto düzenlenir. Hükümet özel okulları desteklerken, halkın bir kısmı devletin eğitime el atması gerektiğini, aksi takdirde fırsat eşitsizliğinin daha da artacağını düşünmektedir. Bunun üzerine başkent Santiago’daki Başkanlık Sarayı etrafında 1800 saatlik bir maraton düzenlenir. İşe Yaramazların Valsi, bu maratona dahil olan iki farklı bireyi takip ediyor. Biri, okuduğu liseyi arkadaşlarıyla beraber işgal eden bir öğrenci, diğeri ise Pinochet zamanında işkence görmüş eski bir muhalif. Bu iki bireyin gündelik hayat pratikleri üzerinden toplumsal değişimin imkânını araştıran belgesel, Şili’nin dününe, bugününe ve yarınına ışık tutuyor. The Waltz of the Useless Mass/İşe Yaramazların Valsi, saat 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

“BEN SANA FİLM ÇEKME DEMİYORUM, HOBİ OLARAK YİNE ÇEK!” Kolundaki ‘altın bilezik’ öğretmenliğin güvencesini ve düzenli maaş vaadini -ailesinin baskılarına rağmen- film yapmak için bir kenara iten yönetmenimizin ilk uzun metraj çalışması olan ve çokça otobiyografik öğe içeren Kısa Film, yönetmenin bir mücadeleye dönüşen film yapma arzusunun oldukça sancılı sürecini belgeliyor. Saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yönetmen Ali Kemal Çınar da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

rainbow banane 1 copieKONUŞULMAYANLARIN YÜKÜ VE DÖNÜM NOKTALARI çocukluk ve yetişkinlik arasında sürreel ve büyüleyici bir yolculuğa çıkaran, Gen Art’tan “En İyi Film” başta olmak üzere toplam dört ödüllü Swim Little Fish Swim/Yüz Küçük Balık Yüz, saat 17.00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

HAREKETLİ YAŞAM VE EVRENSEL BİR ARAYIŞ Çağımızda müzisyen olmanın getirdiği zorluklara odaklanan, 15. yılına giren New York Red Bull Müzik Akademisi’nin eğitimlerinin yanı sıra, Brian Eno, Rakim ve Lee ‘Scratch’ Perry gibi isimleri de izleyeceğimiz Ne Fark Eder? Müzik Yapmaya Dair Bir Film, saat 19.00’da Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine Todd Edwards da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

‘MUHTEŞEM SEVİMSİZ’ DOM HEMİNGWAY The Hunting Party/Av Partisi, Matador filmleriyle tanıdığımız Amerikalı Richard Shepard’ın yazıp yönettiği, Jude Law’ı en sıra dışı rollerinden birinde izleyeceğimiz suç komedisi Dom Hemingway, saat 19.30’da Cinemaximum Budak’ta.

MichelGondry02GONDRY İLE KÜÇÜK BİR SOHBET Michel Gondry ve Yeşim Tabak’la küçük bir sohbete davetlisiniz! !f İstanbul’un bu seneki dünyaca ünlü konuğu Michel Gondry, “Bilinçaltı ile gökyüzü arasında” başlıklı sohbette kendini, işlerini ve ilham kaynaklarını seyircilerle paylaşıyor. Yeşim Tabak’ın moderatörlüğünde yapılacak sohbet, SALT Beyoğlu ev sahipliğinde 19:30’dan itibaren izlenebilir.

MICHEL GONDRY’LE SORU&CEVAP Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Sil Baştan, The Science of Sleep/Rüya Bilmecesi filmlerinin yaratıcısı Michel Gondry’nin heyecanla beklenen belgeseli Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky/Uzun Boylu Adam Mutlu Mu?: Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet, dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazar sıfatlarının hepsini taşıyan Noam Chomsky’le yaptığı sohbetlerden oluşuyor. Gondry’nin animasyonlarla tarif ettiği bu sohbette, yaşayan en büyük filozoflardan birinin çocukluğundan bugüne süren etkileyici hayatını dinliyoruz. Saat 22.00’de Cinemaximum Fitaş 4’te başlayacak filmin gösterimine yönetmeni Michel Gondry de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

YILIN PARLAYAN BAĞIMSIZI Locarno’da kadın oyuncu dahil dört ödül birden alan, Atina ve Valladolid’de seyircinin gönlünü kazanıp ödüllere boğulan, yılın en iddialı bağımsızlarından Short Term 12/Kısa Dönem 12; 22:00’de Cinemaximum Budak’ta.

!f İSTANBUL’DA YARIN – 18 ŞUBAT 2014

ÖLÜMÜNE HAYAT! Mayıs ayında bir trafik kazasında kaybettiğimiz İran, Bane’li Taha Karimi’nin yönettiği ve 1988 yılında, Saddam Hüseyin’in Baas rejiminin kimyasal saldırıları sonucu 182 bin sivil Kürdün ölümüne neden olduğu katliamdan kurtulmayı başarmış Faraj’ın yıllar sonra bölgeye gidişini anlattığı 1001 Elma/1001 Apples, saat 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine Taha Karimi’nin kardeşi Hawre Karimi katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

RUHSAL YOLCULUĞA HAZIR OLUN Pagan temsillerinden komün denemelerine, black metal festivallerinden kutuplardaki münzevilere, Kuzey Işıkları’ndan her daim mucizevi anlara uzanan ruhsal bir yolculuk deneyimi vadeden A Spell to Ward Off the Darkness/Karanlığı Savuşturmak İçin Bir Büyü, saat 13.00’te Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmen Ben Rıvers ve Ben Russell da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

İNGİLİZ SİNEMASI TAKİPÇİLERİNE Clio Barnard’ın Cannes’da Label Europa Cinemas Ödülü’nü kazanmış, Stockholm ve Londra film festivallerinde ‘En İyi Film’ seçilmiş The Selfish Giant/Bencil Dev’i, saat 15.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

ÇOCUK OYUNU Bloody Beans/Kahrolası Fasulyeler’de Cezayir Bağımsızlık Savaşı çocuklar tarafından tekrar canlandırılıyor ama bu filmde tarihin bildiğimiz yıkımları, acıları, kahramanlıkları ve destanları yok. Çünkü ‘tarih’, kurgusu, ağırlığı ve iktidara yakınlığıyla, hassas bünyelerde gaz yapan ağır bir yemek. 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

ŞİMDİ SIRA ÇOCUKLARIN TARİHİNDE Dünya sinema tarihini başlangıcından bugüne bütünüyle anlattığı 15 saatlik The Story of Film: An Odyssey/Sinemanın Hikâyesi belgeseliyle tanıdığımız Mark Cousins’ın açılışını Cannes’da yapan, bu kez sinemadaki çocuklara bakan yeni filmi A Story of Children and Film/Sinema ve Çocukların Hikâyesi, 17.00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

6 DALDA OSCAR ADAYI Başta C.R.A.Z.Y./Çılgın olmak üzere Young Victoria/Genç Victoria, Café de Flore/Ruh Eşim gibi filmleriyle kendi takipçilerini yaratan Jean-Marc Vallée’nin Oscar’larda 6 dalda aday son filmi Dallas Buyers Club/ Sınırsızlar Kulübü; sarsıcı hikâyesi kadar Matthew McConaughey ve Jared Leto’nun Altın Küreli oyunculuklarıyla da yılın en merak uyandıran projelerinden… Film, saat 19.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

YENILENMIŞ KOPYAYLA CANİLER AVCISI !f İstanbul’un kemikleşen bölümlerinden “!f kült”e bu yıl Charles Laughton’ın 1955 tarihli klasiği The Night of the Hunter/Caniler Avcısı konuk oluyor. Aslen oyuncu olarak tanıdığımız Laughton’ın ilk ve son yönetmenlik denemesi olan film, kendisine vaiz süsü veren ama aslında kendini kadınları öldürmeye adamış bir psikopat olan Powell’ın, hapishanede öğrendiği bir gerçekle bankadan soyulmuş paraların peşine düşmesini anlatıyor. Film, saat 19.30’da Cinemaximum Budak’ta.

MIYAZAKI’DEN GÖRKEMLİ VEDA Anime dünyasının usta ismi Hayao Miyazaki’nin sinemaya vedası olacağını söylediği The Wind Rises/Rüzgâr Yükseliyor, 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan Zero avcı uçaklarının tasarımcısı Jiro Horikoshi’nin hayatına odaklanıyor ve yönetmenin hayranları ile anime tutkunlarını bir kez daha büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yılki Oscar’larda animasyon dalının en güçlü adaylarından biri olan Rüzgâr Yükseliyor, saat 22.00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

 

+ There are no comments

Add yours