!f’te bugün neler var?


!f İSTANBUL’DA BUGÜN – 13 ŞUBAT 2014

EAgora-1_joaquimPINTO İLHAM VERİYOR Aralarında João César Monteiro, Raul Ruiz, Werner Schroeter, Robert Kramer ve Derek Jarman’ın da yer aldığı birçok büyük sinemacının hem arkadaşı olan, hem de onların filmlerinde ses mühendisliği yapan, aynı zamanda 20 yıldır HIV ve Hepatit C ile yaşayan aktivist Joaquim Pinto’nun ilham verici hayatına seyirciyi ortak eden What Now? Remind Me/Peki Şimdi? Hatırlat Bana, 12:00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

PAHA BİÇİLMEZ BİR İSTANBUL HAYALİ Perihan Bayraktar’ın yönettiği İstanbul Hayali, Türkiye’nin ilk şehir planlamacısı Aron Angel’in tanıklıklarına başvuruyor ve Aron Beyefendi’nin hatıralarındaki İstanbul’un bugünkü AVM’ler diyarı haline gelişinin panoramasını çiziyor. İstanbul Hayali, 14:30’da Cinemaximum Fitaş 1’de gösterilecek filme yönetmen Perihan Bayraktar da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

MOVE TRAJEDİSİ BEYAZPERDEDE 13 Mayıs 1985’te Philadelphia şehir yönetiminin radikal organizasyon MOVE’u kaldıkları evden çıkartma operasyonunun bir felakete dönüşmesini anlatan, Tribeca’da Jüri Özel Ödülü’yle kutlanan Jason Osder belgeseli Let the Fire Burn/Bırakın Yansın, 17:30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

YILIN EN İYİ GERİLİMLERİNDEN Boston Underground Film Festivali’nde “En İyi Film” seçilen, Chicago’dan Altın Hugo, Fant-Asia’dan En İyi İlk Film, SXSW Film Festivali’nden de “Seyirci Ödülü”nü toplayan, eleştirmenlerce yılın gerilim filmlerinden biri ilan edilen Cheap Thrills/Ucuz Heyecanlar, 22.00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

“SAÇIM DÜZLEŞSİN İSTİYORUM” Toplu konutlarda annesi ve küçük kardeşiyle yaşayan 9 yaşındaki Junior ve iki çocuğuyla birlikte yaşamını sürdürmeye çalışan annesinin hayatları, uzayıp kısalmadan ama gitgide gerilen bir çizgide devam etmektedir. Junior’ın en büyük hayali, kıvırcık saçlarını düzleştirip dans kostümünü giymek ve kafasındaki fotoğrafı çektirmektir. San Sebastian’da Büyük Ödül’ün yanı sıra Özel Mansiyon ve Selanik’ten FIPRESCI ve Jüri Özel ödüllerini kapan, başroldeki Samuel Lange’ın oyunculuğuyla !fçilerin kalbini fethedecek Bad Hair/Kıvırcık Saç, 22:00’de Cinemaximum Budak’ta.

!f İSTANBUL’DA YARIN – 14 ŞUBAT 2014

BAŞKA Bİ KUMPANYA Hilton Lacerda’nın Gramado ve Rio de Janeiro film festivallerinde ödüllere boğulan, Brezilya askeri darbesi döneminde sahneye çıkma cesareti göstermiş avangart bir kumpanyanın hikâyesine odaklanan Tattoo/Dövme, 13:00’te Cinemaximum Fitaş 4’te.

GEZİ PARKI’NIN ETRAFINDA DOLAŞAN GENÇLERİN FİLMİ Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda, amatör bir ruhla, basit kameralarla, bazen ters ışıkla, ama her zaman tam samimiyetle Gezi Parkı’nın etrafında dolaşan gençlerin filmi. Gençler ‘90 kuşağından, konuştukları insanlar ise Gezi Parkı’nda sanki kozalarından yeni çıkmış arkadaşları ve onların anne-babaları. Bazen evleri, oturma odalarındaki kanepeleri ziyaret ediyoruz. Gecelerini ve gündüzlerini parkta geçirmekte olan gençler, yanlarında anne-babaları ya da büyükanneleri, en korktukları anları, en güldükleri sloganları, anladıklarını ve anlamadıklarını anlatıyorlar. 17:00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yaratıcıları Albina Özden, Ayris Alptekin, Fehime Seven, Nazlı Bulum, Sefa Tokgöz de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

kamiletDOĞA ANANIN BEREKETLİ DÖNGÜSÜNÜN BİR PARÇASI MI, YOKSA?… Topraklarını ve sularını HES’lere kaptırmak istemeyen insanların mücadelelerinin anlatıldığı Kamilet, Loç Vadisi, Suyun Gözü, Derelerin Kardeşliği filmlerinden oluşan seçki Kurtarılmış Bölge? 15.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te. Gösterime seçkideki filmlerin yönetmenleri İlkay Nişancı, Berkay Kuyzu, Rüya Arzu Köksal katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

HATIRLAMAK VE ANLATMAK İÇİN ŞEHRE BAK 2013 yılı boyunca Türkiye’nin doğusunda ve batısında; Batman, Çanakkale, Diyarbakır ve İzmir’den gençler, bu şehirlerin geçmişinden ve bugününden hikâyelere fotoğraf ve video aracılığıyla ‘bak’tılar. BAK Projesi kapsamında üretilen 11 çalışma arasından Dengên Bajêr (‘Şehrin Sesleri’) (11’)ve Bir Dağın Başı (18’) isimli iki kısa belgesel ve ‘Hatırla’ isimli bir fotoğraf çalışmasının sunulacağı bu etkinlikte, çoğu birbirlerinin şehirlerini ilk kez gören bu gençler ve onlara bu süreçte farklı alanlarda rehberlik eden ekipten Berke Baş, İrem İnceoğlu ve Serdar Darendeliler birlikte yer alacak. 16:00’da SALT Beyoğlu’da.

DÜNYANIN VAROLUŞU KADAR ESKİ İnsanların çalışmak zorunda olma olgusuyla, çalışma ortamlarıyla kurduğu ilişkiye; tekrar edilen hareketlerin ortasındaki komik ve çoğu zaman akıl kurcalayıcı bağlantılara her şeyin elektronikleştiği bir çağda yeniden göz atmayı öneriyor Denis Côté, neşeyi de yanımızdan eksik etmeden. Joy of Man’s Desiring/Arzulamanın Zevki, nesneleri anlamlarından uzaklaştırmadan, şeylerin ve ifade ettiklerinin kalbine doğru bir yolculuk bu aslında, bir düşünme ve kendimizi tanıma egzersizi aynı zamanda. 17:00’de Cinemaximum Budak’ta.

DIVINE’I HATIRLAMAK Jeffrey Schwarz’ın yönettiği, John Waters’ın fetiş oyuncusu Divine’ın, Baltimore’daki çok az bilinen ilk gençlik günlerinden kült bir süperstar oluşuna kadarki hayatını anlatan I am Divine/Ben Divine, 19:30’da Cinemaximum İstinyePark’ta.

STILL 9İNSANLIK HASTA, HEM DE ÇOK HASTA Joseph Conrad’ın meşhur romanı ‘Karanlığın Yüreği’nde, Kongo ormanlarının derinliklerinde kendini kaybeden Kurtz’u tüm insanlık için bir metafor olarak okuyabilir miyiz? Bu, yıllardır tartışılan çetrefil bir konu ve görünen o ki, genç yönetmen Nik Fackler bunu düşünmektense test etmeyi seçmiş. Sick Birds Die Easy/Hasta Kuşlar Çabuk Ölür’de Fackler ve arkadaşları Gabon cangılında, uyuşturucu bağımlılığını iyileştirdiği ve insanda ruhsal bir dönüşüm yarattığı söylenen Iboga bitkisinin peşinde bir maceraya atılıyorlar. 22.00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

GECEYARISI SİNEMASI SEVENLERE Koroshiya, Gokudô sengokushi: Fudô/Ölümcül Oyunlar, Audition/Ölüm Provası gibi filmleriyle Türkiye’de de sıkı takipçiler yaratan, janrlar arasında dolaşmayı seven ve şiddeti sunmak konusunda hiç de çekimser davranmayan ünlü Japon yönetmen Takashi Miike’nin son filmi The Mole Song: Undercover Agent Reiji/Köstebek Şarkısı: Gizli Ajan Reiji, 00:15’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

 

+ There are no comments

Add yours