!f’te bugün neler var?


!f İSTANBUL’DA BUGÜN – 16 ŞUBAT 2014

lovechange_smallint.!f’LE KÜÇÜK MÜDAHALELER

Festival, bu yılki “Aşk & Başka Bi’ Dünya” adlı yarışmalı bölümünden yola çıkarak “Küçük Müdahaleler” adını verdiği ve iki gün boyunca sürecek bir etkinlik serisi hazırladı. SALT Beyoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek serinin ikinci günü ise sohbetlerle geçecek. “Aşk & Başka Bi’ Dünya”da filmleriyle yarışan yönetmenlerin hemen hepsinin katılacağı ve film yapım süreçlerini anlatacakları bu sohbete ayrıca, Ali Kazma, Bejan Matur, Jem Cohen gibi sanat dünyasından isimler de konuşmacı olarak katılacak. “Küçük Müdahaleler” 10.30 – 16.15 saatleri arasında Salt Beyoğlu’da.

ÖLÜMÜNE HAYAT! Mayıs ayında bir trafik kazasında kaybettiğimiz İran, Bane’li Taha Karimi’nin yönettiği ve 1988 yılında, Saddam Hüseyin’in Baas rejiminin kimyasal saldırıları sonucu 182 bin sivil Kürdün ölümüne neden olduğu katliamdan kurtulmayı başarmış Faraj’ın yıllar sonra bölgeye gidişini anlattığı 1001 Elma/1001 Apples, saat 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine Taha Karimi’nin kardeşi Hawre Karimi katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

BU KÜTÜPHANEDE KONUŞMAK SERBEST! 2007 yılından bu yana Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Gençlik Çalışmaları Birimi işbirliğiyle gerçekleştirilen Yaşayan Kütüphane, !f İstanbul Etkinlikleri kapsamında 4. kez okuyucuları ile buluşacak. 12.00-17.00 saatleri arasında Cezayir’de!

Foto_02_Fotocredit-APCZIT ADAMLARIN KOPARILAMAZ BAĞLARI İskandinavya’dan son yıllarda çıkabilecek en iyi şey, asi bir özgürlükçü ile hedonist bir kapitalistin dostluk hikâyesi olsa gerek. Son derece konformist bir bölgede, övgüler ve iftiralar arasında gelip giden, hapishane koridorlarına ve ayı kafeslerine göğüs geren bir ortaklıktan söz ediyoruz. Uslanmaz playboy, yarı-zamanlı iş adamı Simon Spies ve hırslı fakat sosyal yetileri kısıtlı vergi avukatı Mogens Glistrup’un gerçek bir olaydan uyarlanan dostluğundan… ilk uzunu Reconstruction/Yeniden Sev Beni’den beri kendine sıkı hayranlar yaratan Christoffer Boe’nun yeni filmi Sex, Drugs & Taxation / Spies & Glistrup, saat 15.00’de Cinemaximum Budak’ta.

İZLANDA SOĞUĞUNDAN SICACIK BİR FİLM İzlanda’nın muhteşem doğasında, atlar ve insanlardan ibretlik, trajikomik öyküler anlatan, ilk yönetmenlik denemesinde Benedikt Erlingsson’a San Sebastián ve Tokyo film festivallerinden ödüller getiren Of Horses and Men/Atlar ve İnsanlar, saat 17.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

EWAN PEARSON’LA BİR SOHBET Eğer tanınmış bir müzisyenin müzik prodüksiyon tekniklerine merak duyuyorsanız, Ewan Pearson’ın sohbetine bekleniyorsunuz. !f İstanbul’un açılış partisi için Istanbul’a gelecek olan İngiliz müzik prodüktörü, söz yazarı, remix sanatçısı Protools, Logic ve Ableton Live yazılım programları üzerine çalışma tekniklerini ifşa edecek. Ewan Pearson’ın atölyesi sadece dijital prodüksiyon ile sınırlı kalmayıp, dijital ve analog kurulumları yaratıcı bir şekilde birleştirerek kendisi için en verimli stüdyo düzenine nasıl kavuştuğu konusunda konuşuyor olacak. Etkinlik, saat 18.00’de SALT Beyoğlu’nda.

6-escape-from-tomorrowDÜNYANIN EN MUTLU YERİNE HOŞGELDİNİZ! Jim çocukları ve karısını Disneyland’e götürmek için evden çıkar. Kafası karışıktır çünkü işinden çıkartıldığını yeni öğrenmiştir. Dönme dolaplar, korku tünelleri ve güneşin hiç eksik olmadığı bu kurmaca dünya onları etraflarındaki gerçeklikten uzaklaştırabilmiştir hemen. Jim çok geçmeden ziyaretçi kadınlardan birisini takip etmeye başlar, sonra başka tuhaf anlar ve kişiler de peşi sıra karşısına çıkıverir. Yavaş yavaş rüyanın karabasana dönüştüğü, halüsinatif bir dünya etraflarını çevrelemeye başlar. Yarından Kaçış, saat 19.30’da Cinemaximum İstinyePark’ta.

BİLDİĞİNİZ AŞK FİLMLERİNE BENZEMİYOR Sundance’te oyuncu performanslarına Jüri Özel Ödülü getiren ve yılın en parlayan bağımsızlarından The Spectacular Now/Şu An Muhteşem, 21:30’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

MİİKE YİNE İŞBAŞINDA Koroshiya, Gokudô sengokushi: Fudô/Ölümcül Oyunlar, Audition/Ölüm Provası gibi filmleriyle Türkiye’de de sıkı takipçiler yaratan, janrlar arasında dolaşmayı seven ve şiddeti sunmak konusunda hiç de çekimser davranmayan ünlü Japon yönetmen Takashi Miike’nin son filmi The Mole Song: Undercover Agent Reiji/Köstebek Şarkısı: Gizli Ajan Reiji, 22:00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

!f İSTANBUL’DA YARIN – 17 ŞUBAT 2014

ŞİLİ’NİN DÜNÜ BUGÜNÜ 2011’de Şili’de hükümetin eğitim politikalarına karşı bir protesto düzenlenir. Hükümet özel okulları desteklerken, halkın bir kısmı devletin eğitime el atması gerektiğini, aksi takdirde fırsat eşitsizliğinin daha da artacağını düşünmektedir. Bunun üzerine başkent Santiago’daki Başkanlık Sarayı etrafında 1800 saatlik bir maraton düzenlenir. İşe Yaramazların Valsi, bu maratona dahil olan iki farklı bireyi takip ediyor. Biri, okuduğu liseyi arkadaşlarıyla beraber işgal eden bir öğrenci, diğeri ise Pinochet zamanında işkence görmüş eski bir muhalif. Bu iki bireyin gündelik hayat pratikleri üzerinden toplumsal değişimin imkânını araştıran belgesel, Şili’nin dününe, bugününe ve yarınına ışık tutuyor. The Waltz of the Useless Mass/İşe Yaramazların Valsi, saat 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yönetmen Edison Cájas da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

“BEN SANA FİLM ÇEKME DEMİYORUM, HOBİ OLARAK YİNE ÇEK!” Kolundaki ‘altın bilezik’ öğretmenliğin güvencesini ve düzenli maaş vaadini -ailesinin baskılarına rağmen- film yapmak için bir kenara iten yönetmenimizin ilk uzun metraj çalışması olan ve çokça otobiyografik öğe içeren Kısa Film, yönetmenin bir mücadeleye dönüşen film yapma arzusunun oldukça sancılı sürecini belgeliyor. Saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yönetmen Ali Kemal Çınar da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

KONUŞULMAYANLARIN YÜKÜ VE DÖNÜM NOKTALARI çocukluk ve yetişkinlik arasında sürreel ve büyüleyici bir yolculuğa çıkaran, Gen Art’tan “En İyi Film” başta olmak üzere toplam dört ödüllü Swim Little Fish Swim/Yüz Küçük Balık Yüz, saat 17.00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

HAREKETLİ YAŞAM VE EVRENSEL BİR ARAYIŞ Çağımızda müzisyen olmanın getirdiği zorluklara odaklanan, 15. yılına giren New York Red Bull Müzik Akademisi’nin eğitimlerinin yanı sıra, Brian Eno, Rakim ve Lee ‘Scratch’ Perry gibi isimleri de izleyeceğimiz Ne Fark Eder? Müzik Yapmaya Dair Bir Film, saat 19.00’da Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine Todd Edwards da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

‘MUHTEŞEM SEVİMSİZ’ DOM HEMİNGWAY The Hunting Party/Av Partisi, Matador filmleriyle tanıdığımız Amerikalı Richard Shepard’ın yazıp yönettiği, Jude Law’ı en sıra dışı rollerinden birinde izleyeceğimiz suç komedisi Dom Hemingway, saat 19.30’da Cinemaximum Budak’ta.

GONDRY İLE KÜÇÜK BİR SOHBET Michel Gondry ve Yeşim Tabak’la küçük bir sohbete davetlisiniz! !f İstanbul’un bu seneki dünyaca ünlü konuğu Michel Gondry, “Bilinçaltı ile gökyüzü arasında” başlıklı sohbette kendini, işlerini ve ilham kaynaklarını seyircilerle paylaşıyor. Yeşim Tabak’ın moderatörlüğünde yapılacak sohbet, SALT Beyoğlu ev sahipliğinde 19:30’dan itibaren izlenebilir.

MICHEL GONDRY’LE SORU&CEVAP Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Sil Baştan, The Science of Sleep/Rüya Bilmecesi filmlerinin yaratıcısı Michel Gondry’nin heyecanla beklenen belgeseli Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky/Uzun Boylu Adam Mutlu Mu?: Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet, dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazar sıfatlarının hepsini taşıyan Noam Chomsky’le yaptığı sohbetlerden oluşuyor. Gondry’nin animasyonlarla tarif ettiği bu sohbette, yaşayan en büyük filozoflardan birinin çocukluğundan bugüne süren etkileyici hayatını dinliyoruz. Saat 22.00’de Cinemaximum Fitaş 4’te başlayacak filmin gösterimine yönetmeni Michel Gondry de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

YILIN PARLAYAN BAĞIMSIZI Locarno’da kadın oyuncu dahil dört ödül birden alan, Atina ve Valladolid’de seyircinin gönlünü kazanıp ödüllere boğulan, yılın en iddialı bağımsızlarından Short Term 12/Kısa Dönem 12; 22:00’de Cinemaximum Budak’ta.

 

 

 

 

 

+ There are no comments

Add yours