!f’te bugün neler oluyor?


!f İSTANBUL’DA BUGÜN – 18 ŞUBAT 2014

1001 Apples_01_300ÖLÜMÜNE HAYAT! Mayıs ayında bir trafik kazasında kaybettiğimiz İran, Bane’li Taha Karimi’nin yönettiği ve 1988 yılında, Saddam Hüseyin’in Baas rejiminin kimyasal saldırıları sonucu 182 bin sivil Kürdün ölümüne neden olduğu katliamdan kurtulmayı başarmış Faraj’ın yıllar sonra bölgeye gidişini anlattığı 1001 Elma/1001 Apples, saat 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine Taha Karimi’nin kardeşi Hawre Karimi katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

RUHSAL YOLCULUĞA HAZIR OLUN Pagan temsillerinden komün denemelerine, black metal festivallerinden kutuplardaki münzevilere, Kuzey Işıkları’ndan her daim mucizevi anlara uzanan ruhsal bir yolculuk deneyimi vadeden A Spell to Ward Off the Darkness/Karanlığı Savuşturmak İçin Bir Büyü, saat 13.00’te Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmen Ben Rıvers ve Ben Russell da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

The Selfish Giant (photo agatha a. nitecka) 000055630018İNGİLİZ SİNEMASI TAKİPÇİLERİNE Clio Barnard’ın Cannes’da Label Europa Cinemas Ödülü’nü kazanmış, Stockholm ve Londra film festivallerinde ‘En İyi Film’ seçilmiş The Selfish Giant/Bencil Dev’i, saat 15.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

ÇOCUK OYUNU Bloody Beans/Kahrolası Fasulyeler’de Cezayir Bağımsızlık Savaşı çocuklar tarafından tekrar canlandırılıyor ama bu filmde tarihin bildiğimiz yıkımları, acıları, kahramanlıkları ve destanları yok. Çünkü ‘tarih’, kurgusu, ağırlığı ve iktidara yakınlığıyla, hassas bünyelerde gaz yapan ağır bir yemek. 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

ŞİMDİ SIRA ÇOCUKLARIN TARİHİNDE Dünya sinema tarihini başlangıcından bugüne bütünüyle anlattığı 15 saatlik The Story of Film: An Odyssey/Sinemanın Hikâyesi belgeseliyle tanıdığımız Mark Cousins’ın açılışını Cannes’da yapan, bu kez sinemadaki çocuklara bakan yeni filmi A Story of Children and Film/Sinema ve Çocukların Hikâyesi, 17.00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

6 DALDA OSCAR ADAYI Başta C.R.A.Z.Y./Çılgın olmak üzere Young Victoria/Genç Victoria, Café de Flore/Ruh Eşim gibi filmleriyle kendi takipçilerini yaratan Jean-Marc Vallée’nin Oscar’larda 6 dalda aday son filmi Dallas Buyers Club/ Sınırsızlar Kulübü; sarsıcı hikâyesi kadar Matthew McConaughey ve Jared Leto’nun Altın Küreli oyunculuklarıyla da yılın en merak uyandıran projelerinden… Film, saat 19.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

nightofthehunter-final-emailableYENILENMIŞ KOPYAYLA CANİLER AVCISI !f İstanbul’un kemikleşen bölümlerinden “!f kült”e bu yıl Charles Laughton’ın 1955 tarihli klasiği The Night of the Hunter/Caniler Avcısı konuk oluyor. Aslen oyuncu olarak tanıdığımız Laughton’ın ilk ve son yönetmenlik denemesi olan film, kendisine vaiz süsü veren ama aslında kendini kadınları öldürmeye adamış bir psikopat olan Powell’ın, hapishanede öğrendiği bir gerçekle bankadan soyulmuş paraların peşine düşmesini anlatıyor. Film, saat 19.30’da Cinemaximum Budak’ta.

MIYAZAKI’DEN GÖRKEMLİ VEDA Anime dünyasının usta ismi Hayao Miyazaki’nin sinemaya vedası olacağını söylediği The Wind Rises/Rüzgâr Yükseliyor, 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan Zero avcı uçaklarının tasarımcısı Jiro Horikoshi’nin hayatına odaklanıyor ve yönetmenin hayranları ile anime tutkunlarını bir kez daha büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yılki Oscar’larda animasyon dalının en güçlü adaylarından biri olan Rüzgâr Yükseliyor, saat 22.00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

!f İSTANBUL’DA YARIN – 19 ŞUBAT 2014

SIRBİSTAN’DAN BÜYÜME HİKÂYESİ Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan Sırbistan filmi The Disobedient/Haylaz, hikâye yerine anlara, tatlara ve hislere odaklanırken, yer yer bir müzik klibini, yer yer bir performansı, yer yer de Terrence Malick filmlerini andırıyor. Mina Djukic’in bu ilk filmi, gençlik isyanı, masumiyet ve özgürlüğe yaklaşımıyla da Çek Yeni Dalgası ve eski Yugoslav sinemasından izler taşıyor.
Saat 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yönetmen Djukic de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

ÇILGIN SİNEMA DENEYİMİ Joseph Conrad’ın meşhur romanı ‘Karanlığın Yüreği’nin gonzo versiyonu da sayılabilecek, büyüleyici ve rahatsız edici, siyaseten yanlış, tehlikeli ve ölümüne çılgın sinema deneyimi Sick Birds Die Easy/Hasta Kuşlar Kolay Ölür, saat 15.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

FAS’TA GEY OLMAK Abdellah Taïa’nın bir gey çocuğun Arap toplumunda büyümesini şiirsel bir dille ve korkusuzca anlattığı Salvation Army/Kurtuluş Ordusu saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmeni Taïa da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

BU BÜYÜ BİR KERE YAŞANACAK! Guy Pucciotto’nun gitarda, Jim White’da davulun başında ve George Xylouris’un elinde de ut… Perde de ise Jem Cohen’in bu geceye özel hazırladığı filmlerinden görüntüler! Hayatınızda bir kere yaşayacağınız bu büyülü gece bugün Babylon’da! O gece sağanak yağmurlu şehir manzaralarının, gece ve müzelerin gizemli dünyasına, Cohen ve müzisyen arkadaşlarının eşliğinde büyüleyici bir yolculuğa çıkıyoruz. Unutulmayacak bu !f music pop-up etkinliğine sizi de bekleriz! 21:00’de Babylon’da başlayacak konserin biletleri biletix’de…

SHIRLEY’NİN PEŞİNDE Alfred Hitchcock’tan David Lynch’e birçok sinemacıya ilham kaynağı olmuş Edward Hopper’ın 13 tablosunda gördüğümüz bir kadının hikâyesini 1920’ler Amerika’sını arka plana alarak yeniden hayal eden sıradışı belgesel Shirley: Visions of Reality/Shirley: Gerçekliğin Kehanetleri, saat 17.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

MAVİ DALGA İSTANBUL GALASINI YAPIYOR Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın dünya prömiyerini Berlinale’nin Generation bölümünde yapacak, Altın Portakal’da ‘En İyi İlk Film’, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Kurgu’ ödüllerini toplamış filmleri Mavi Dalga saat 19.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmenleri ve oyuncuları da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

ÇOK AMA ÇOK KOMİK 2007’de çektiği Big Man Japan’la radarımıza takılan, “Japonya’nın Cem Yılmaz’ı” Hitoshi Matsumoto’nun son filmi R-100; 22:00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

 

 

 

 

+ There are no comments

Add yours