!f’te Beşinci Gün!

!f’te Beşinci Gün!


!f yeni haftanın başlangıcını yaptı!

Mu Tunç’un yönettiği, başrollerini Burak Deniz ve Büşra Develi‘nin paylaştığı Arada, dünya galasını festival kapsamında yaptı! Şehirde sıkışan, gerçekleri ve hayalleri arasında kalmış iki gencin hikâyesini anlattığı, “Türkiye’nin ilk punk filmi” olma özelliği taşıyan filmin gösterimine yönetmeni Mu Tunç, yapımcısı Hasan Çobanoğlu, görüntü yönetmeni Utku Sönmezer, oyuncuları Burak Deniz, Büşra Develi, Ceren Moray, Seda Akman, Selim Bayraktar, Deniz Celiloğlu, müzikleri yapan Orkun Tunç, uygulayıcı yapımcısı Aylin Çobanoğlu ve emeği geçen birçok ekip üyesi de katıldı.

Kendi yaşadıklarından bu yola çıkan MuHayatımdan ve yaşadığım yerden mutlu değildim. Bazı sorular sormaya başladım. Babamı suçluyordum, hep kariyerine devam etmediğini düşünüyordum. Devam etse bende istediklerimi yapabileceğimi düşünüyordum. Ama yanlıştı.” diyerek Arada’nın yolculuğunu anlattı. “Abim de ilginç bir karakterdi. Punk müzikle ilgilenen birini düşünün, Merter gibi bir yerde! Aydınlanma yaşadım. Babam böyle olmasaydı ben bu filmi yazmayacaktım ve abim de bu kadar idealist olmayacaktı. Yapmak istediğim her şeyi yapmaya başladım ve bu film ortaya çıktı.” Başrol oyuncularından Burak Bizim için çok farklı bir deneyimdi. Konser sahnesi benim korkulu rüyamdı. İlk filmim, bir punk filmi ve punk konseri… Mu ile birlikte baş başa punk filmleri izledik, müzikleri dinledik.”; Büşra‘ysa “Filmi 13 günde çektik. Öyle bir ön hazırlığı vardı ki işin… Birçok işte oldum ama böyle bir hazırlık görmemiştim. Renkler, mekanlar, kıyafet her şey hazırlanmıştı, neredeyse fragmanı bile vardı.” dedi.

Mu Tunç ayrıca, filmini !f İstanbul’da açmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu, sinema yolculuğunda !f’in çok büyük bir önemi olduğunu söyledi ve 17 yıl önce “Requiem for A Dream” ile festivalin konuğu olarak Türkiye’ye gelen Darren Aronofsky’nin imzaladığı !f biletini göstererek “Çünkü o zaman internet yoktu ve bunları !f getirebiliyordu. Bir film izlemek 15 sene sonra hayatınızı değiştirebilir. !f bu yüzden çok önemli, onlara teşekkür ederim” dedi.

Arada’yı bugün kaçıranlar 24 Şubat Cumartesi günü saat 11:00’da Cinemaximum Kanyon’da izleyebilirler!

Bilet al!

18 Şubat Pazar akşamı ilk gösterimi yapılan, !f Yeni İzleyici Ödülü için yarışan, Can Eskinazi ve Deniz Tortum’un yönettiği ve amatör bir rock grubunun 2014 yılında çıktığı Anadolu yolculuğunu konu alan “Anadolu Turnesi” ekibi bugün de gösterimin ardından izleyici ile buluştu. Dünya galasını !f’te yapan Anadolu Turnesi’nin yapımcısı Aslı Erdem!f’te açtığımız için çok mutluyuz.” dedi!

A Corner in the World X bomontiada ALT mekânında gerçekleşen Küçük Müdahaleler Punk’ta Hayat Var! Yerli Punk Sahnemiz Hakkında Bir Sohbet bugün gerçekleşti! !f 2018 programında Punk’ın Hayat Var! temamızla örtüşen farklı hallerini yakalamanız mümkün. Bu konuşmada ise müzik yazarı Murat Beşer’in moderatörlüğünde; İstanbul punk camiasının doksanlı yılları, mekanlar, konserler, dergiler, fanzinler, Punk Aslı, Gökhan Tunçişler, Tolga Güldallı ve Kerem Onan’ın katılımıyla dönemin tanıklarından anılar, görüşler ve insan hikayeleri paylaşıldı.

+ There are no comments

Add yours