!f’te 22 Şubat’ta neler var?


still-2ÇOCUK OYUNU Bloody Beans/Kahrolası Fasulyeler’de Cezayir Bağımsızlık Savaşı çocuklar tarafından tekrar canlandırılıyor ama bu filmde tarihin bildiğimiz yıkımları, acıları, kahramanlıkları ve destanları yok. Çünkü ‘tarih’, kurgusu, ağırlığı ve iktidara yakınlığıyla, hassas bünyelerde gaz yapan ağır bir yemek. 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yönetmeni Narimane Mari de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

YILIN EN İYİ BELGESELLERİNDEN Antalya’dan En İyi Belgesel Ödülü’nü alan Biene Pilavcı’nın eski VHS kayıtları ve küçük bir kızın günlükleriyle başlayan hayat hikâyesinin izinde bir ailenin geçmişini arşınladığımız filmi Tek Başına Dans, 13.00’te Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmeni Biene Pilavcı da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

SUNDANCE ÖZEL !f İstanbul’un son dört yıldır Sundance Enstütüsü ile ortaklaşa yürüttüğü ve Mayıs ayında İstanbul’da gerçekleşecek Sundance Senaryo Lab öncesi, festivale özel bir atölye gerçekleşecek. 2012 yılındaki atölyeye seçilen dört senaryodan biri olan Mavi Dalga’nın yönetmenleri Zeynep Dadak ve Merve Kayan, filmin çekim sürecini ve senaryonun oluşum aşamalarını paylaşacak. Önceki yıllarda Charien Dabis, Sally El-Hosseini ve Ry Russo Young ile benzerleri yapılan, yönetmenlerin klipler ve anekdotlarla renklendirdiği bu atölye, senaristlerin, yönetmenlerin ve film meraklılarının kaçırmaması gereken özel ve samimi bir çalışma. “Sundance: Özel Çalışma, Mavi Dalga” atölyesi 14:00’te SALT Beyoğlu’da ücretsiz izlenebilir.

İRAN SİNEMASI TAKİPÇİLERİNE İranlı Shahram Mokri’ye Venedik’te Orrizonti Jürisi’nden Teknik Başarı Ödülü’nü getiren Fish&Cat/Balık ve Kedi, 14:30’da Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmeni Mokri de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

EVRE_poster1HER YER İSYAN İran kökenli Riahi Kardeşlerin birlikte yönettiği, insanlığın mücadele yönetmelerini FEMEN’den Wall Street’e, İspanyadaki konut mücadelesinden Mısır’a uzanan bir hikâye sarmalında anlatan Everyday Rebellion/Her Gün İsyan, 15.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmeleri Riahi Kardeşler de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

PUSSY RIOT GERÇEĞİ Mike Lerner ve Maxim Pozdorovkin’in yönetmenliğini üstlendiği, en son Putin karşıtı bir eylem sonrasında iki üyesi hapis cezasına çarptırılan feminist kolektifi Pussy Riot’ın hikâyesini konu alan Pussy Riot: A Punk Prayer/Pussy Riot: Bir Punk Duası saat 15.30’da Cinemaximum Budak’ta.

NAMUS CİNAYETİ PERDEDE Iraklı asıllı yönetmen Hisham Zaman’ın İstanbul’a uğrayan, Tribeca’dan ödüllü filmi Before Snowfall/Kar Yağmadan Önce; saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmeni Zaman da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

YENİ BİR KÜLT GELİYOR Fasulye filmiyle kendine has bir seyirci kitlesi kazanan Bora Tekay’ın uğur böceğinden süper kahraman, birkaç boş sayfadan da uzun metraj film yarattığı komedisi Böcek, 19:00’da Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine film ekibi de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

YILIN SİNEMA OLAYI Lars von Trier, her zamanki gibi provokatif bir işe soyunduğu Nymphomaniac/İtiraf’ta, seks bağımlısı bir kadının çocukluğundan yetişkinliğe, hayatının farklı dönemlerini anlatıyor. Trier’in ürkünç ve büyüleyici dört saatlik bu epik filmi, Charlotte Gainsbourg, Stellan Skarsgård, Stacy Martin, Shia LaBeouf, Christian Slater, Uma Thurman, Willem Dafoe, Udo Kier gibi bir arada görmesi hayal olabilecek bir kadroyu buluşturuyor ve kuşkusuz yılın sinema olayı oluyor.
İtiraf Bölüm 1 saat 19:30’da, İtiraf Bölüm 2 saat 22:00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

WONG KAR WAI YİNE BÜYÜLÜYOR Chungking Express, In the Mood for Love/Aşk Zamanı, 2046, My Blueberry Nights/Benim Aşk Pastam filmlerinin usta yönetmeni Wong Kar-Wai’nin son filmi The Grandmaster/Büyük Usta’sı ise, 1930’larda geçiyor ve Bruce Lee’nin de hocası olan dövüş sanatları ustası Ip Man’ın hayatına odaklanıyor. Uzakdoğu festivallerinde ödüllere boğulan ve her Wong Kar-Wai filminde olduğu gibi tasarımı ve görselliğiyle büyüleyen film, yönetmenin fetiş oyuncusu Tony Leung ile Ziyi Zhang’ı buluşturuyor. Büyük Usta 22:00’de Cinemaximum Budak’ta.

GECEYARISI SİNEMASI SEVENLERE 2009’da çektikleri ilk filmleri Amer’le etkilendiğimiz Fransız ikili Hélène Cattet ve Bruno Forzani’nin seyirciyi şoke edecek yeni işleri The Strange Color of Your Body’s Tears/Bedenindeki Gözyaşlarının Garip Rengi, 00:15’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

!f İSTANBUL’DA YARIN – 23 ŞUBAT 2014

1MÜSLÜMCÜLER BU FİLMDE Vuslat Saraçoğlu’nun Müslüm Gürses hayranlarının kurduğu muslumculer.com üyeleriyle yaptığı görüşmelerden oluşan şaşırtıcı belgeseli Müslüm Babanın Evlatları 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmeni Saraçoğlu da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

“SAÇIM DÜZLEŞSİN İSTİYORUM” Toplu konutlarda annesi ve küçük kardeşiyle yaşayan 9 yaşındaki Junior ve iki çocuğuyla birlikte yaşamını sürdürmeye çalışan annesinin hayatları, uzayıp kısalmadan ama gitgide gerilen bir çizgide devam etmektedir. Junior’ın en büyük hayali, kıvırcık saçlarını düzleştirip dans kostümünü giymek ve kafasındaki fotoğrafı çektirmektir. San Sebastian’da Büyük Ödül’ün yanı sıra Özel Mansiyon ve Selanik’ten FIPRESCI ve Jüri Özel ödüllerini kapan, başroldeki Samuel Lange’ın oyunculuğuyla !fçilerin kalbini fethedecek Bad Hair/Kıvırcık Saç, 13.00’te Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmeni Mariana Rondón da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

lynch01LYNCH’LE ÖZEL Filmleriyle aklımızı başından alan usta yönetmen David Lynch’in bilmediğimiz hayatına tanık olacağımız ve yıllardır yürüttüğü meditasyon çalışmalarına eşlik edeceğimiz David Lynch: Meditation, Creativity, Peace/David Lynch: Meditasyon, Yaratıcılık, Huzur, 13.00’te SALT Beyoğlu’da.

TÜRKİYELİ TRANS ERKEKLERİN TARİHİ Türkiyeli trans erkek bireylerin ilk örgütlenme mücadelelerine tanıklık eden Voltrans, 14:30’da Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmenleri Ulaş Dutlu, Özge Özgüner de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

BÖCEK EKİBİNDEN !f’E ÖZEL FİLM Böcek filminin ekibinin !f’e özel hazırladığı ve 7-9 Şubat tarihlerinde gerçekleşen “Bizimle Oynar mısın?” atölyesinde çekilen filmin gösterimi 15.00’de SALT Beyoğlu’da izlenebilir.

ÖTEKİLEŞTİRMEDEN GABRIELLE Louise Archambault’un Locarno’dan Seyirci Ödüllü dokunaklı aşk filmi Gabrielle; Williams sendromuna sahip, neşeyle parlayan 25 yaşındaki genç bir kadının hikayesini anlatıyor. 15.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te başlayacak filmin gösterimine yönetmeni Archambault da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

BELGESEL OSCAR’ININ GÜÇLÜ ADAYI Toronto’da “En İyi Belgesel” seçilen, Uluslararası Belgesel Birliği (IDA) tarafından da yılın en iyisi sayılan ve Mısır’da yaşanan olaylarda yer alan bir grup aktivistin yaşadıklarını anlatan Jehane Noujaim’in Oscar adayı filmi The Square/Meydan saat 15.30’da Cinemaximum Budak’ta.

KORKUYA KARŞI DANS ET 1985 San Francisco’sunu, geyler için belirsizlik ve korku dolu bir tarihi fon alıp 20’li yaşlarında bir modern dansçı olan Frankie’nin bu korkulara göğüs gerişini konu alan Test, saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

DÜNYAYA DÜŞEN KADIN Radiohead’den Massive Attack’e, pek çok ünlü gruba çektiği videolarla ve Sexy Beast/Seksi Hayvan, Birth filmleriyle tanıdığımız Jonathan Glazer’ın Michel Faber’ın Türkçede de yayımlanan aynı adlı kitabından uyarladığı Under the Skin/Derinin Altında’sı, kendisine seksi bir kadın imajı vererek erkekleri avlayan tehlikeli bir uzaylıyı anlatıyor. Femme fatale uzaylı rolünde Scarlett Johansson’ı izleyeceğimiz bu etkileyici bilimkurgu, 1976 tarihli klasik The Man Who Fell to Earth/Dünyaya Düşen Adam’ın kadın versiyonu yorumlarıyla karşılanmıştı. 17:30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

MOVE TRAJEDİSİ BEYAZPERDEDE 13 Mayıs 1985’te Philadelphia şehir yönetiminin radikal organizasyon MOVE’u kaldıkları evden çıkartma operasyonunun bir felakete dönüşmesini anlatan, Tribeca’da Jüri Özel Ödülü’yle kutlanan Jason Osder belgeseli Let the Fire Burn/Bırakın Yansın, 19:00’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

ŞOKE EDECEK! Sıkı sinefillerin ilk uzunu Abel’den beri takip ettikleri Hollandalı usta Alex van Warmerdam’ın izleyen herkesi şaşkınlığa sürükleyen son yapıtı Borgman/Bela, saat 19.30’da Cinemaximum Budak’ta.

YENILENMIŞ KOPYAYLA CANİLER AVCISI !f İstanbul’un kemikleşen bölümlerinden “!f kült”e bu yıl Charles Laughton’ın 1955 tarihli klasiği The Night of the Hunter/Caniler Avcısı konuk oluyor. Aslen oyuncu olarak tanıdığımız Laughton’ın ilk ve son yönetmenlik denemesi olan film, kendisine vaiz süsü veren ama aslında kendini kadınları öldürmeye adamış bir psikopat olan Powell’ın, hapishanede öğrendiği bir gerçekle bankadan soyulmuş paraların peşine düşmesini anlatıyor. Film, saat 21.30’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

KAPANIŞ FİLMİ BERLINALE’DEN Before Sunrise, Before Sunset ve Before Sunset’ten oluşan üçlemesiyle sinemaseverlerin gönlünde taht kuran Richard Linklater’ın, 2002 yılından beri her sene 4 oyuncusuyla buluşarak çektiği Çocukluk, sinema tarihinde eşi benzeri olmayan, muazzam bir proje! Geçtiğimiz hafta Berlinale’de Altın Ayı için yarışan Çocukluk, !f İstanbul’un da kapanış filmi. 22:00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

 

+ There are no comments

Add yours