!f’te 20 Şubat’ta neler var?


EAgora-1_joaquimPINTO İLHAM VERİYOR Aralarında João César Monteiro, Raul Ruiz, Werner Schroeter, Robert Kramer ve Derek Jarman’ın da yer aldığı birçok büyük sinemacının hem arkadaşı olan, hem de onların filmlerinde ses mühendisliği yapan, aynı zamanda 20 yıldır HIV ve Hepatit C ile yaşayan aktivist Joaquim Pinto’nun ilham verici hayatına seyirciyi ortak eden What Now? Remind Me/Peki Şimdi? Hatırlat Bana, 12.00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

MAVİ DALGA İSTANBUL’DA Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın dünya prömiyerini Berlinale’nin Generation bölümünde yapan, Altın Portakal’da ‘En İyi İlk Film’, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Kurgu’ ödüllerini toplamış filmleri Mavi Dalga saat 14.30’da Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmenleri ve oyuncuları da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

RAP IS WAR Framegrab 07RAP SAVAŞTIR Küba’yı kasıp kavuran, hükümetin konser vermelerine ve hatta albüm yapmalarına izin vermediği underground rap grubu Los Aldeanos’la tanışmamıza vesile olan Viva Cuba Libre: Rap is War/Viva Cuba Libre: Rap Savaştır, saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak. Filmin gösterimine yönetmeni Jesse Acevedo da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

SANAT DEDEKTİFİ FİLM Aslında bir illüzyonist ve yazar Teller’ın ilk sinema filmi de olan, eğlenceli bir sanat dedektifliği hikâyesi anlatan Tim’s Vermeer/Tim’in Vermeer’ı 17.00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

MODA İKONU CR HUZURLARINIZDA Karl Lagerfeld, Tom Ford, Donatella Versace’nin arz-ı endam ettikleri, Fransız Vogue dergisinin eski editörü Carine Roitfeld’in hayatını anlatan Mademoiselle C/Matmazel C, saat 19.00’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

NAMUS CİNAYETİ PERDEDE Iraklı asıllı yönetmen Hisham Zaman’ın İstanbul’a uğrayan, Tribeca’dan ödüllü filmi Before Snowfall/Kar Yağmadan Önce; saat 19.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmeni Zaman da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

Night Moves (6)RADİKAL ÇEVRECİLER İŞ BAŞINDA Amerikan bağımsız sinemasının gözde kadın yönetmenlerinden Kelly Reichardt’ın bir barajı havaya uçurmayı hedefleyen radikal çevreci üç aktivistin hikâyesine odaklandığı etkileyici filmi Night Moves/Gece Planı, saat 19.30’da Cinemaximum Budak’ta.

ŞOKE EDECEK! Sıkı sinefillerin ilk uzunu Abel’den beri takip ettikleri Hollandalı usta Alex van Warmerdam’ın izleyen herkesi şaşkınlığa sürükleyen son yapıtı Borgman/Bela, 22:00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

!f İSTANBUL’DA YARIN – 21 ŞUBAT 2014

LOCARNO’DAN İLK FİLM ÖDÜLLÜ İngiliz yönetmenler Stephanie Spray ve Pacho Velez’in Locarno’da En İyi İlk Film dalında özel mansiyon kazanan filmleri Manakamana, 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmenleri de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

PLYMPTON’I ÖZLEYENLERE ‘Indie animasyonun kralı’ olarak bilinen Bill Plympton’ın tutkulu, eğlenceli ve çılgın aşk filmi Cheatin’/Aldatma, 15.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

İSTANBUL’UN VE ANARŞİNİN MÜZİĞİ Koray Kaya’nın yönettiği, çağdaş müziğin algı süreçlerini, öncesi ve şimdisini İlhan Mimaroğlu’dan Aydın Esen’e, İlhan Erşahin’den Arto Tunçboyaciyan’a, önemli müzisyenlerle tartışan Anarchic Harmony/Anarşik Armoni, 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmeni Koray Kaya da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

SIRADANLIĞIYLA ABSÜRD BİR FİLM Berlin’de yumuşak, güneşli bir pazar ve bir apartman dairesi… Bir ailenin üç kuşağının toplanacağı akşam yemeği öncesi mutfakta hazırlık var. Bu yemek için eve dönmüş olan 20’lerindeki 2 kardeş; uzaktan kumandalı helikopteriyle çığlık çığlığa koşturan küçük bir kız; bu orkestranın asıl şefi anne; baba, amca, teyzeler, kuzenler, komşular ve her şeyin ortasında bir sarman kedi. Ramon Zürcher’in Toronto, Cannes, Berlin gibi festivallerde büyük övgüyle karşılanan filmi The Strange Little Cat/Tuhaf Kedicik, 17.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmeni Zürcher de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

DOSTOYEVSKI’NİN ‘ÖTEKİ’SİNDEN ÖTE 2010’da gönlümüzü çeldiği bağımsızı Submarine’den beri sesi soluğu çıkmayan ve ne yapacağını heyecanla beklediğimiz Richard Ayoade’nin ikinci filmi The Double/Öteki  (2013) ise kendisiyle tıpatıp benzerlik gösteren ‘öteki’ kendisiyle tanışan bir adamın deliliğe doğru giden hayatını anlatıyor. Dostoyevski’nin yazdığı dönem ağır eleştirilere maruz kalmış, ama zamanla bir başyapıta dönüşmüş aynı adlı romanından uyarlanan film, Jesse Eisenberg ve Mia Wasikowska’nın uyumuyla da göz dolduruyor. Saat 19.30’da Cinemaximum Budak’ta.

GONDRY’DEN CHOMSKY FİLMİ Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Sil Baştan, The Science of Sleep/Rüya Bilmecesi filmlerinin yaratıcısı Michel Gondry’nin heyecanla beklenen belgeseli Is the Man Who Is Tall Happy?: An Animated Conversation with Noam Chomsky/Uzun Boylu Adam Mutlu Mu?: Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet, dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazar sıfatlarının hepsini taşıyan Noam Chomsky’le yaptığı sohbetlerden oluşuyor. Gondry’nin animasyonlarla tarif ettiği bu sohbette, yaşayan en büyük filozoflardan birinin çocukluğundan bugüne süren etkileyici hayatını dinliyoruz. Saat 19.00’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

YENİ TRAINSPOTTING Irvine Welsh’in aynı adlı romanından uyarlanan, James McAvoy’u psikopat, seks düşkünü, alkolik ve uyuşturucu bağımlısı bir polis olarak izleyeceğimiz Filth/Pislik, saat 22.00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

MIYAZAKI’DEN GÖRKEMLİ VEDA Anime dünyasının usta ismi Hayao Miyazaki’nin sinemaya vedası olacağını söylediği The Wind Rises/Rüzgâr Yükseliyor, 2. Dünya Savaşı’nda kullanılan Zero avcı uçaklarının tasarımcısı Jiro Horikoshi’nin hayatına odaklanıyor ve yönetmenin hayranları ile anime tutkunlarını bir kez daha büyülü bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yılki Oscar’larda animasyon dalının en güçlü adaylarından biri olan Rüzgâr Yükseliyor, saat 22.00’de Cinemaximum Budak’ta.

GECEYARISI SİNEMASI SEVENLERE İlk filmi Murder Party’le dikkatleri çeken Jeremy Saulnier’in Cannes Film Festivali’nin Director’s Fortnight bölümünde FIPRESCI Ödülü’nü kazanan ve klasik intikam hikâyesine yenilikçi ve atmosferik yaklaşımıyla dikkat çeken ikinci filmi Blue Ruin/İntikam, 00:15’de Cinemaximum Fitaş 1’de.

 

 

 

 

+ There are no comments

Add yours