!f’te 19 Şubat’ta neler oluyor?


 

_MG_3575SIRBİSTAN’DAN BÜYÜME HİKÂYESİ Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan Sırbistan filmi The Disobedient/Haylaz, hikâye yerine anlara, tatlara ve hislere odaklanırken, yer yer bir müzik klibini, yer yer bir performansı, yer yer de Terrence Malick filmlerini andırıyor. Mina Djukic’in bu ilk filmi, gençlik isyanı, masumiyet ve özgürlüğe yaklaşımıyla da Çek Yeni Dalgası ve eski Yugoslav sinemasından izler taşıyor.
Saat 12.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak filmin gösterimine yönetmen Djukic de katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

ÇILGIN SİNEMA DENEYİMİ Joseph Conrad’ın meşhur romanı ‘Karanlığın Yüreği’nin gonzo versiyonu da sayılabilecek, büyüleyici ve rahatsız edici, siyaseten yanlış, tehlikeli ve ölümüne çılgın sinema deneyimi Sick Birds Die Easy/Hasta Kuşlar Kolay Ölür, saat 15.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

FAS’TA GEY OLMAK Abdellah Taïa’nın bir gey çocuğun Arap toplumunda büyümesini şiirsel bir dille ve korkusuzca anlattığı Salvation Army/Kurtuluş Ordusu saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmeni Taïa da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

jem cohenBU BÜYÜ BİR KERE YAŞANACAK! Guy Pucciotto’nun gitarda, Jim White’da davulun başında ve George Xylouris’un elinde de ut… Perde de ise Jem Cohen’in bu geceye özel hazırladığı filmlerinden görüntüler! Hayatınızda bir kere yaşayacağınız bu büyülü gece bugün Babylon’da! O gece sağanak yağmurlu şehir manzaralarının, gece ve müzelerin gizemli dünyasına, Cohen ve müzisyen arkadaşlarının eşliğinde büyüleyici bir yolculuğa çıkıyoruz. Unutulmayacak bu !f music pop-up etkinliğine sizi de bekleriz! 21:00’de Babylon’da başlayacak konserin biletleri biletix’te…

SHIRLEY’NİN PEŞİNDE Alfred Hitchcock’tan David Lynch’e birçok sinemacıya ilham kaynağı olmuş Edward Hopper’ın 13 tablosunda gördüğümüz bir kadının hikâyesini 1920’ler Amerika’sını arka plana alarak yeniden hayal eden sıradışı belgesel Shirley: Visions of Reality/Shirley: Gerçekliğin Kehanetleri, saat 17.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te.

Blue_Wave_Photo2.jpgMAVİ DALGA İSTANBUL GALASINI YAPIYOR Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın dünya prömiyerini Berlinale’nin Generation bölümünde yapan, Altın Portakal’da ‘En İyi İlk Film’, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Kurgu’ ödüllerini toplamış filmleri Mavi Dalga saat 19.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmenleri ve oyuncuları da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

ÇOK AMA ÇOK KOMİK 2007’de çektiği Big Man Japan’la radarımıza takılan, “Japonya’nın Cem Yılmaz’ı” Hitoshi Matsumoto’nun son filmi R-100; 22:00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

!f İSTANBUL’DA YARIN – 20 ŞUBAT 2014

PINTO İLHAM VERİYOR Aralarında João César Monteiro, Raul Ruiz, Werner Schroeter, Robert Kramer ve Derek Jarman’ın da yer aldığı birçok büyük sinemacının hem arkadaşı olan, hem de onların filmlerinde ses mühendisliği yapan, aynı zamanda 20 yıldır HIV ve Hepatit C ile yaşayan aktivist Joaquim Pinto’nun ilham verici hayatına seyirciyi ortak eden What Now? Remind Me/Peki Şimdi? Hatırlat Bana, 12.00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

MAVİ DALGA İSTANBUL GALASINI YAPIYOR Zeynep Dadak ve Merve Kayan’ın dünya prömiyerini Berlinale’nin Generation bölümünde yapan, Altın Portakal’da ‘En İyi İlk Film’, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘En İyi Kurgu’ ödüllerini toplamış filmleri Mavi Dalga saat 14.30’da Cinemaximum Fitaş 1’de. Filmin gösterimine yönetmenleri ve oyuncuları da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacaklar.

RAP SAVAŞTIR Küba’yı kasıp kavuran, hükümetin konser vermelerine ve hatta albüm yapmalarına izin vermediği underground rap grubu Los Aldeanos’la tanışmamıza vesile olan Viva Cuba Libre: Rap is War/Viva Cuba Libre: Rap Savaştır, saat 17.00’de Cinemaximum Fitaş 1’de başlayacak. Filmin gösterimine yönetmeni Jesse Acevedo da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

SANAT DEDEKTİFİ FİLM Aslında bir illüzyonist ve yazar Teller’ın ilk sinema filmi de olan, eğlenceli bir sanat dedektifliği hikâyesi anlatan Tim’s Vermeer/Tim’in Vermeer’ı 17.00’de Cinemaximum İstinyePark’ta.

MODA İKONU CR HUZURLARINIZDA Karl Lagerfeld, Tom Ford, Donatella Versace’nin arz-ı endam ettikleri, Fransız Vogue dergisinin eski editörü Carine Roitfeld’in hayatını anlatan Mademoiselle C/Matmazel C, saat 19.00’da Cinemaximum Fitaş 1’de.

NAMUS CİNAYETİ PERDEDE Iraklı asıllı yönetmen Hisham Zaman’ın İstanbul’a uğrayan, Tribeca’dan ödüllü filmi Before Snowfall/Kar Yağmadan Önce; saat 19.30’da Cinemaximum Fitaş 4’te. Filmin gösterimine yönetmeni Zaman da katılacak ve seyircilerin sorularını cevaplayacak.

RADİKAL ÇEVRECİLER İŞ BAŞINDA Amerikan bağımsız sinemasının gözde kadın yönetmenlerinden Kelly Reichardt’ın bir barajı havaya uçurmayı hedefleyen radikal çevreci üç aktivistin hikâyesine odaklandığı etkileyici filmi Night Moves/Gece Planı, saat 19.30’da Cinemaximum Budak’ta.

ŞOKE EDECEK! sıkı sinefillerin ilk uzunu Abel’den beri takip ettikleri Hollandalı usta Alex van Warmerdam’ın izleyen herkesi şaşkınlığa sürükleyen son yapıtı Borgman/Bela, 22:00’de Cinemaximum Fitaş 4’te.

 

 

 

 

+ There are no comments

Add yours