Four Lions / !f 2011


Bu sene hiç bir kategoriye koyamadığımız ama kıyamadığımız dört filmi !f Bonus adı altında topladık. Matias Bize’den Balıkların Yaşamı; işlemeyen aile filmlerine yeni bir boyut katan bu yılın en çok konuşulan filmlerinden İspanyol yapımı Sineklik ve 2010 festivallerinin gözbebeklerinden Arjantin yapımı Görünmeyen Göz dördün üçü…

Dördüncü ise dört cengaver müslüman aslanı konu alan Chris Morris imzalı komedi Four Lions. Aslında sadece komedi demek sınırlayıcı olur. Zira, islam adına yapılan terör eylemlerini hicvediyor. Kahkahalar attırsa da ortada dönen mevzu çok ciddi. Sakarlık etmeden sigara bile yakmaktan aciz dört kafadar, intihar saldırısı planlıyor. Planlama, organizasyon, tipler, konuşmalar herşey şaka gibi. Ama öte yandan, işin şakaya gelir bir yanı yok. İstikamet katliam.

Hal böyle olunca ortaya çıkan şey ‘insanlık komedyası’ ya da aynı oranda ‘insanlık trajedyası’ olmuş. Teröristler herkes kadar insan. Ama insanlar özünde aptal, gülünç. En hoş tarafı, Morris beyaz olmayan bu müslüman karakterleri tam İngiliz olarak resmetmiş. Aksanları, espri anlayışları, iletişim biçimleri, ve hatta yaşama tarzları.. Withnail & I‘da, çıktıkları tatilde yaşadıkları dumurlarla bizleri gülmekten öldüren iki beyaz ingiliz tiplemesinden pek farkları yok. Notting Hill’de Hugh Grant’ın ev arkadaşı Spike ne kadar orijinal ve tipik bir ingilizse bunlar da öyle. Hatta hepsi birer Spike!

Morris bunu yaparak ne terörü, ne de aptallığı belli bir kültüre maletmemiş. Aksine yabancılaştırmanın absürdlüğünü gözler önüne sermiş. Çünkü bunlar, içinden geçtikleri kültürün bütün izlerini taşıyan tipler; toplumun dışında, bilmediğimiz, görmediğimiz, tanımadığımız tipler değil. Buradakiler, dört su katılmamış aptallıkta İngiliz. Başka yerlerde başka aptallar var aynen bunlar gibi. Tarafsızlık bu düzeyde..

Yılın en ilginç ve komik yapımı olabilir. Aynı zamanda !f ² filmlerimizden. Sahiden kaçırmayın. Bilet ön satış: 5 Şubat

+ There are no comments

Add yours