Film karakterlerinin isimlerinden öğrendiğim bir şeyler var


firat-aziz1İsimlerimizin kızılderililerinkiler gibi derin anlamları olması hoş bir şey. Mesela Emrah, “saz çalıp oynayan” demekmiş. Pelin de, dünyanın en zehir içkisi absentin yapıldığı otun adı. Hazırladığı dehşet kokteyllerle erkeği göbek attırmaya çalışan kadının hikayesini anlatan bir kısa film çeksek, isimler hazır yani.

Türk sinemasında da çoğu zaman isimler aynen böyle seçiliyor. Şu anda gösterimdeki iki popüler film ‘New York’ta Beş Minare’ ve ‘Prensesin Uykusu’ndaki karakterlerin isimleri durumu gayet güzel özetliyor.
Mahsun Kırmızıgül ve Mustafa Sandal, Amerikan ekolünden iki zıt karakterdeki polisi oynuyorlar. Birisi Doğulu Kürt, diğeri şehirli aydın. İsimler: Fırat Baran ve Acar Aydın. Fırat Baran’la hele bir taşla iki kuş vuruluyor, hem etnik hem coğrafik kökeni şıp diye anlıyoruz.

‘Prensesin Uykusu’nun esas oğlanı katıksız iyi, sonsuz verici bir karakter. İsmi Aziz. Seçtiği kadının adı: Seçil. Seçil’in film boyunca uyuyan, konuşmadan hikayeyi götüren kızının adı: Gizem. Bir de filmde Genco Erkal’ın canlandırdığı karakter, 1960’ların aksiyon ve süper kahraman filmlerinin yıllanmış rejisörü var. Onun ismi de Kahraman.

Bana ismini söyle, sana hangi filmin karakteri olduğunu söyleyeyim.

3 Comments

Add yours
  1. Zeynep Erdim

    hahaa süper tespit :)) benim adımın anlamı yok ama filmlerde köylük kırlık yeşil alanın ortasında mel mel bakan ezik karakterin adı hep zeynep’tir. lanet gibi ayol.

+ Leave a Comment