Festival tavsiyelerimiz..


Biz yavaşladık, siz yavaşlamayın: 32. Istanbul Film Festivali geldi, göz açıp kapayıncaya kadar geçer bakın..

Gizlide saklıda kalmış olabilecek favorilerimiz var. Şöyle ki;
images

Serra

Fill the Void / Boşluğu Doldurmak

‘Kalpten gelen herşey devrimcidir’ filmi. Bu yılın en yumuşacık ters köşesi. Samimiyetiyle ve sıcaklığıyla sizi önyargılarınızdan utandırabilir, dikkat.

Mekong Hotel

Apichatpong Weerasethakul Ecstacy Garden’in provalarından sesleniyor bize. Nehir var, olası aşıklar var, nehirden gelen ruhlar var, bir kurmaca-belgesel-rüya haller var. Kısacık, bitiveriyor, aylarca anlamakla anlamamak arasında gidip geliyorsunuz.

Boy Eating the Bird’s Food / Kuş Yemi Yiyen Oğlan

Aylar önce izledim bu filmi, sonra da her çelimsiz ama savaşçı, iddiasız ama güzel, korkak ama ayakta hal karşısında, hatırladım. O kadar sık olmaz ki o haller diyeceksiniz. Önce bir izleyin, sonra karar verin.

Cennet Üçlemesi / The Paradise Triology: Aşk, İnanç, Umut

Bu yıl seyrettiğiniz en damardan üçlü de bu olsun. Cennet mekanımızdan fütürsuzca seslensin size Siedl. Sonra herşeyi baştan almamız, yeni bir yerlerden başlamamız, yeni baharlara yelken açmamız, mümkün müdür, bir düşünün bakalım. He he.

627

Mustafa

Sightseers/ Garip Turistler

Ben Wheatley, şimdiden mükemmel filmografisine, senenin en psikedelik kara komedilerinden birisini ekliyor. Kendinizi Tina ve Chris’le Bonnie ve Clyde ve Katil Doğanlar kafasında İngiliz kırsalının nefis manzarası eşliğinde romantik bir karavan gezisine hazırlayabilirsiniz.

Leviathan

Doga belgeselini yeniden sorgulamanizi saglayabilecek Jean Rouch’un ‘trans sinemasi’ kavramini akla getiren senenin en avangard, arayisci belgesellerinden. Ya seveceksiniz ya da nefret edeceksiniz orasi kesin.

Upstream Color/Gizli Kimya

Shane Carruth, Steven Soderbergh’in David Fincher’in dahi adini andigi, hayran oldugu sinemacilar arasinda. Primer’i yillar once Sundance’i salladiginda, ertesi sene !f’te izlemistik. Yonetmen basrolde, kendisine son donemenin en yetenekli indie oyuncularindan Amy Seimetz eslik ediyor. Neredeyse muzik dahil bircok sey Carruth’un elinden cikma. Carruth ayrica yeni dagitim yollari uzerine de olduka kafa yoruyor. Kendisini dinlemekte fayda var.

Before Midnight

Bunu nasil atlayabiliriz? Jesse ve Celine daima tabii ki..

+ There are no comments

Add yours