!f RadaR’ına Takılanlar – 1 Nisan 2016

!f RadaR’ına Takılanlar – 1 Nisan 2016


!f RadaR: !f ekibinin ağına takılanlar her Cuma !f Blog’da… Bu hafta 5 çok da önemli olmayan yeni konuyla tekrar birlikteyiz. Umut ve barış dolu; kavgasız, silahsız, bombasız bir Bahar olsun! Başlayalım;

1.Hazırlandıktan 3 hafta sonra yayınlanan !f 2016 anıları videosu:

Hazır olduğu vakitlerde ‘çok güzel geçti’ diyerek paylaşmaya motivasyonumuz yoktu. Bu bahar günün verdiği umutla şimdi söylüyorum: çok güzel geçti! Katılan tüm yönetmenlere yaratıcılık, umut ve aşk dolu hikayelerini paylaştıkları için, izleyen 85.000 !f’çiye bu hikayeye ortak oldukları için teşekkür ederiz, çok güzeldiniz!

Ayrıca festival partneri İş Bankası Maximum Kart başta olmak üzere tüm !f destekçilerine bu şenliğin gerçekleşmesine verdikleri büyük destek ve emek için şükran duyuyoruz.

Son olarak !f 2016 festival fotoğraf ve videolarını üreten ekibe büyük bir teşekkür! Güzel gören gözlerinize sağlık; Onur Işık Cantürk, Sinan Aygün, Anıl Tokur, Berkay Temel, Metehan Akbaş, Özkan Orta, Canberk Ulusan ve Emre Can Alagöz.

2. Haftanın !f filmi: Suikastçı / The Assassin

THE ASSASSIN.2

Türkiye prömiyerini !f’te yapan filmler sinemalarda gösterime girmeye devam ediyor. Hao Hsiao-Hsien‘e Geçen yıl Cannes‘da en iyi yönetmen palmiyesini getiren ve !f’çilerin büyük beğenisini kazanan The Assassin / Suikastçı bu hafta sinemalarda!

 

 

3. Haftanın TV belgeseli: Cooked

bu ara netflix yapımları biraz fazla iyi. Michael Pollan Cooked‘da insan evrimine yemek gözlüğünden bakıyor. binlerce yıldır icat edilen ya da tesadüfen bulunan yemek pişirme yöntemlerini dört ana elementi merkeze alarak ateş, su, hava ve toprak adlı dört bölümde inceliyor. inanılmaz kafa açıcı, şaşırtıcı ve tabii ağız sulandırıcı bir yapım. benim için hala en mucizevi olanı fırında pişirme, buğday tarlasından, değirmene ve sonra resmen havadaki mayayı hapsedip fırında böbürlenmeye… neyse, seni hiç görmedim ama iyi ki varsın ekmek mayası ve tüm mayalarımız!

4. Zaha Hadid aramızdan ayrıldı 

zaha hadid

ama arkasında onlarca şahane eser ve büyük bir ilham mirası bıraktı. 1950’de Bağdat’ta doğan Iraklı İngiliz mimar dünyanın dört bir yanına kendine özgü eğimli yapıları ve neofuturistik tarzıyla imzasını atarak dünya genelinde erkeklerin egemen olduğu mimari alanında feminen yapılarıyla dünyanın gelecekte alacağı şekle, arkasından gelen binlerce kadın mimara ilham olarak, büyük bir yön verdi.

 

 

heydaraliyev3

Haydar Aliyev Kültür Merkezi, Bakü. Hadid’in en sevdiğim eserlerinden, binanın ismiyle eğimlerinin tezatına bayılıyorum.

5. Haftanın kafası karışığı

kırmızı

 

memlekette o kadar kafası karışık varken bu da ne diyeceksiniz, ama, evet, bir romana ensest bir ilişki var diye dava açan vatandaşımızı tebrik ederiz. böyle ‘cesur‘ insanlara bu ülkenin ihtiyacı var!

Elektrik mühendisi Yavuz Konuk, ‘ensest ilişki’ iddiasıyla Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk’un ‘Kırmızı Saçlı Kadın’ isimli romanının toplatılması için suç duyurusunda bulundu. Haberin devamı burada

 

 

Haftaya yeni !f RadaR olaylarında görüşmek üzere, sevgiler…

+ There are no comments

Add yours