!f music’i onlar açıyor!


Berlin gece hayatının vazgeçilmez ikilisi Camea ve Kiki, 25 Ocak Cumartesi gecesi The Hall’da yapılacak !f music Açılış Partisi’ne geliyor! Rastlantıyla başlayan birlikteliklerinin hikâyesini dinlerken enerjilerinden etkilenmemek mümkün değil, hatta o gece bizi nerelere taşıyacaklarını daha bir merak eder olduk. Lafı uzatmayalım ve Camea ve Kiki’ye bağlanalım.

cameakiki“Beraber çalarken büyülü bir şey oluyor”

İlk defa ne zaman beraber çalmaya başladınız? Sizin için bunun solo çalmaktan farkı nedir?

Kiki: Beraber ilk çalışımız Autobrennt için yapılan bir podcast içindi. O zamana kadar Camea birçok podcast yapmıştı ve bu kez de farklı bir metotla beraber bir şeyler yapabilir miyiz diye sordu bana. Bunun hemen sonrasında, Barcelona’da Sonar hafta sonunda beraber 2 back 2 back konserine çıktık. İlki aslında bir rastlantıydı; Camea’dan sonraki DJ, uçağını kaçırdığı için onun zamanını uzatmışlardı! Başından beri çok doğal akıyor her şey ve öyle hissediyoruz ve beraber çalmaya başladığımız günden beri her yerde inanılmaz güzel tepkiler alıyoruz!

Camea: Kiki’yle ilk defa Sonar hafta sonunda Bpitch/Supplemental Facts partisinde benden sonraki DJ sahneye çıkamadığı için beraber çaldık. Aslında ilk başlarda biriyle ortak bir şeyler çalacağım, setin başında biriyle birlikte CD seçeceğim için oldukça endişeliydim. Ama kısa zamanda Kiki’nin mükemmel B2B partneri olduğunu fark ettim. Ben solo çalmayı seviyorum ama beraber çalarken büyülü bir şey oluyor gibi geliyor; Kiki her zaman şaşırtıcı melodiler katıyor ve bu beni de iyi şeyler çalıyor muyum konusunda emin olmaya itiyor. Bence çalarken birbirimizi zorlayıp, birbirimize ilham veriyoruz, müzik seçimlerimizle diğerini etkilemeye ve hayran bırakmaya çalışıyoruz- ve aslında bu bir sonraki güzel parçayı kim çalacak diye düşündüğümüz eğlenceli bir oyuna da dönüşüyor.

“Berlin, benim gibi modası geçen aylaklar için mükemmel, romantik ve melankolik bir yer”

Berlin size sanatsal açıdan nasıl ilham veriyor?

Kiki: Benim Berlin’e dair ilhamım 90’larda buraya ilk yerleştiğim zamanlara kadar uzanıyor. Çok heyecanlı zamanlardı, çünkü şehir her geçen gün değişiyordu, her yerde yasal olmayan, geçici kulüpler; her bodrum katı veya avluda barlar, galeriler bulmak mümkündü. Ayrıca müzikal anlamda, ben daha çok dub esintilerinden geliyorum aslında ve burada, daha önce içinde bulunmadığım, oldukça derin deep house ve techno soundlarıyla karşılaştım. Bugünlerdeyse daha çok, dünyanın her yerinden buraya gelen insanlarla tanışmak bana ilham veriyor.

Camea: Berlin’in dokusu, sakin ve durağan bir şehirle, çıldırmak ve sabahlara kadar dans etmek istediğin bir yere dönüşmesi arasında bir yerlerde saklı. Sanatıma odaklanıp, bir şeyler üretebileceğim ve aynı zamanda eğlenebileceğim bir yer olması benim hala burada yaşamamın nedeni. Başka bir yerde yaşamayı hayal bile edemiyorum. Şehrin benim gibi modası geçen aylaklar için mükemmel, romantik ve melankolik bir hissi var. Kulaklıklarımı takıp, müzik dinleyerek, şehri seyredip, yürüyüp, kaybolabiliyorum. Berlin çok özel bir yer, çok şey yaşamış; benim burada olduğum son altı yılda bile çok fazla değiştiğini görüyorum. Burada yaşayan insanlardan duyulacak inanılmaz hikâyeler var ve bunun yanında sonsuz ilham verici bulduğum ve sürekli değişen müzikal bir tarih- burayı gerçekten seviyorum.

Yaratıcı, ruhsal ve duygusal açıdan sizi neler heyecanlandırıyor?

Kiki: Arkadaşlarım, ailem ve tanıştığım ilginç insanlar.

Camea: Müzik ve aşk, içimdekileri ortaya çıkaran en güçlü iki şey.

İstanbul heyecanı!

Daha önce İstanbul’a geldiniz mi? Burda sizi neler bekliyor dersiniz?

Kiki: Bu benim üçüncü gelişim olacak, ama ilk kez bir geceden daha fazla kalacağım. Beyoğlu ve gece hayatının yanında bu kez sonunda tarihi yerleri, pazarları, bazı galerileri ziyaret edip Boğaz turu yapabilmeyi umuyorum! Ayrıca yemekleriniz harika!

Camea: Ben daha önce hiç gelmedim, çok heyecanlıyım!!! Şehir hakkında harika şeyler duyuyorum.

İstanbul’un kulüp atmosferiyle ilgili çok şey biliyor musunuz? Türkiye’den takip ettiğiniz veya canlı dinleme şansı bulduğunuz bir elektronik müzik grubu ya da DJ var mı?

Kiki: İstanbul’a ilk geldiğimde Indigo’da Onur Özer’le beraber çalmıştım ve Indigo bana sanki yaptığımız müziğin İstanbul’da doğduğu yer gibi gelmişti, bu yüzden muhtemelen büyük resmin bir kısmını görebilmiştim o zamanlar. Ayrıca, Onur çalarken onu dinlediğimde, ritimlerde, melodileri kullanma biçiminde ve tüm tınılarında, kendi çevresinden doğan, kendine özgü bir taraf var diye düşünmüştüm. Daha zengin ve bütün bir resim görebilmek için bu kez İstanbul’da daha uzun kalacağım ve sabırsızlıkla bekliyorum.

Camea: Ben de Onur Özer’in çok büyük bir hayranıyım ve ne yazık ki hala İstanbul’un elektronik müzik atmosferi ve sanatçılarıyla ilgili çok az fikrim var- yerinde görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum!!!

 

When was the first time you guys played back to back together and how is it different than playing solo?

Kiki: It was actually for a podcast for Autobrennt. Camea had done so many podcasts at the time being, so she asked me to do it together with her for a different approach. Right after that we had 2 back 2 back gigs in Barcelona on the Sonar weekend. The first one of them was actually a coincidence, as the dj after Camea lost his flight and didn´t arrive and Camea´s time was extended! It felt very natural from the beginning on and we have been getting great reactions everywhere!

Camea: I played with Kiki the first time at Sonar during the Bpitch/Supplemental Facts party when the DJ after me didn’t show up. I was actually really nervous about tagging with someone using CDJs when i was on Traktor, but quickly I realized that Kiki was the perfect B2B partner. I love playing solo but something magical seems to happen when we play together, he always brings amazing tunes and it also challenges me to make sure I play good ones also. I think we push and inspire each other when we play, we are always trying to impress one and another with our music selection — and it becomes a fun game as to who is going to play the next hot tune!

How does berlin inspire you artistically?

Kiki: My Berlin inspiration goes back to the 90´s, when i moved here. It was very exciting times, as the city changed every day and you could find illegal and temporary clubs, bars and galleries in basically every backyard and cellar. Also musically, i was struck by the dubby and raw deep house and techno i hadn´t heard anywhere else before. Nowadays, it´s more the people i meet from all over the world here, that inspire me.

Camea: Berlin’s contrast between a quiet, humble city where I can think and focus on my art, to the perfect place to be when I want to have a crazy, over the top dance session is what keeps me living here year after year. I can’t imagine living anywhere else. It has this romantic, melancholy vibe which is perfect for nerdy vagabonds like me. I can just get lost walking around with my earbuds, listening to music and looking at the urban landscape. Berlin is really special as it has been through so much, and even in the last six years I have been here I have seen it going through many changes. There are so many amazing stories to hear from the people who have spent their lives here, and also so much musical history that I find endlessly inspiring and ever-changing, I really love it here.

What turns you on creatively, spiritually or emotionally?

Kiki: I’d say my friends, family and all the interesting people i meet.

Camea: Music and love are the two things that bring the most out of me.

Have you ever been to istanbul before? what are your expectations about the city? What is your top place to visit?

Kiki: It´s my 3rd time now, but the first time, that i am staying longer than just one night. I am very much looking forward to finally see also the historical sights, bazaars, some galleries and a boat ride and not only see Beyoglu area and nightlife! The food is also amazing!

Camea: I have never been, I’m so excited!!! I have heard amazing things about this city.

Do you know much about istanbul’s club scene? Is there any Turkish electronic music group or DJ that you follow or got the chance to listen live? If there is, do you think what is the most unique side of Turkish electronic music ?

Kiki: The first time i came, i played with Onur Özer in Indigo, which seems to be something like the birthplace for the scene of our kind of music in Istanbul, so i have probably seen a small part of the history. Also, when hearing him play, i think there is something unique to the rhythms and the use of melodies and samples that must be born out of the surroundings. This time in Istanbul though, i am staying much longer to get a more richer and fuller picture of everything and i am very much looking forward to it!

Camea: I have also always been a big fan of Onur Özer but still have had very limited exposure to Istanbul’s electronic music scene and it’s artists — I am looking forward to checking it out !!!

!f Music Açılış Partisi

25 Ocak Cumartesi / 22:00 / The Hall
Camea b2b Kiki DJ Set (BPitch Control)
Mutlu San Live Set (Polyfisch Musik)
Yeşim Unan DJ Set

Biletler biletix’de! Bilet fiyatları ise Tam 30 TL, Öğrenci 20 TL. İş Bankası Maximum Kart sahiplerine ise %50 indirim avantajı.

 

 

+ There are no comments

Add yours